Společnost NOEN dodá rýpadlo do Bulharska

Skvělého úspěchu dosáhla česká inženýrská společnost NOEN v balkánském teritoriu. Pro bulharskou státní energetickou firmu Mini Marica – Iztok dodá unikátní kolesové rýpadlo, které by mělo již v roce 2015 pracovat na odkrývání nového uhelného naleziště. Smlouvu o kontraktu, jehož hodnota dosahuje stovek miliónů korun, podepsali zástupci obou společností v sídle investora - ve městě Radnevo na jihovýchodě Bulharska.

Mezi největší soupeře společnosti NOEN patřily v mezinárodním tendru společnost Takraf z Německa a polská Fugo. Samotný proces veřejného soutěže probíhal téměř dva roky, což svědčí o jeho mimořádně složitém průběhu. Společnost NOEN nakonec zvítězila zcela transparentně nejen cenovou kalkulací, ale i perfektním technickým návrhem, přičemž obě části nabídky byly zadavatelem klasifikovány jako nejlepší.

"Touto zakázkou získáváme prestižní referenci, která nás posouvá mezi velmi úzký okruh světových dodavatelů v tomto oboru. Naším cílem je navázat na tradici strojírenských dodávek z původního Československa nejen na Balkán, ale i do dalších oblastí. Poslední rýpadlo z české provenience bylo do Bulharska dodáno v roce 1964, tehdy pod značkou Škoda," uvedla tisková mluvčí společnosti NOEN Kateřina Rosová.

NOEN dodá společnosti Mini Marica - Iztok kolesové rýpadlo doslova na klíč, tedy od návrhu studie, přes Detail Design až po dodávky všech částí, montáž, odladění a uvedení do provozu.

 obr1

Kolesové rýpadlo ponese název K400.1, jeho délka bude 52 metrů, šířka 15 metrů a výška 14 metrů. Průměr kolesa bude činit 8 metrů a jeho váha dosáhne 700 tun. Výkon stroje je navržen 1300 m3/hod. Minimální doba práce stroje v extrémně náročných podmínkách se odhaduje na více jak 20 let.

Rýpadlo bude pracovat na rozfárání nového uhelného naleziště v jednom z největších hnědouhelných dolů na Balkáně, kde roční těžba pohybuje okolo 30 miliónů tun uhlí. Důl se nachází na jihovýchodě Bulharska právě u města Radnevo, sídla společnosti Mini Marica - Iztok, což je necelých 300 kilometrů od Sofie a 30 kilometrů od krajského města Stará Zagora. Zajímavostí stroje je jeho nízký měrný tlak na terén, který dosahuje 0,065 MPa. Ten byl, spolu s malými dovolenými sklony svahů a dalšími požadavky na geometrii stroje, základními parametry zadanými do soutěže od zákazníka. Díky těmto veličinám vznikl zcela unikátní stroj, jehož technické řešení je pozoruhodné a potvrzuje vysokou prestiž českých inženýrů i daleko za hranicemi České republiky.

"Důvodem přísného kritéria na měrný tlak je, že stroj bude pracovat v místě, kde je navážka, tedy již jednou navezená zemina. Ta blokuje přístup k dalším ložiskům uhlí. Náš stroj musí odhrabat tuto navezenou zeminu, aby se následně mohlo vytěžit 48 miliónů metrů krychlových uhlí. Navážka je ale velmi kluzká a nestabilní a při hmotnosti stroje téměř 700 tun by bylo velmi složité provádět jeho případné vyproštění, pokud by se propadl nebo by se nepřiměřeně naklonil. Proto samozřejmě odpovídá nekompromisnímu požadavku na měrný tlak, ale zohledňuje i snadnější vyjetí, když by se například jedna strana neúměrně zabořila do terénu," popsala ojedinělost stroje Kateřina Rosová.

logo

 

NOEN a.s. působí na českém i zahraničním trhu již přes patnáct let. NOEN a.s. je česká firma s vlastním vývojem a odbornou znalostí pro vývoj a dodání na klíč technologického zařízení pro kontinuální povrchovou těžbu a dálkovou pásovou dopravu velkých objemů sypkých materiálů. Akciová společnost NOEN zaměstnává tým více než 100 vysoce odborných pracovníků, projektantů a konstruktérů s dlouholetou praxí. Během svého působení se NOEN a.s. stala hlavním partnerem Severočeských dolů, a.s. Mezi další významné společnosti, se kterými spolupracuje, patří ČEZ, a.s., Mostecká uhelná společnost a.s., Sokolovská uhelná a.s. a ŠKODA PRAHA Invest s r.o.

Kontakty: NOEN, a. s., Václavské náměstí 56, Praha 1
MgA. Kateřina Rosová – marketingová ředitelka
Tel.: +420 224 032 510
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noen.cz

 

Back to top