Komatsu PC490-10: rýpadlo, na které je spolehnutí

KJiž tři roky působí v Severočeských dolech, v lokalitě Bílina, hydraulické rýpadlo Komatsu PC490. První stroj tohoto typu v České republice těží skrývku a svou práci zvládá skvěle – dosud bez jakékoliv poruchy. Prostě kvalita v každém směru kvalita, na kterou se lze plně spolehnout.

For three years operating in the Severočeské doly, a.s. in Bílina, hydraulic excavator Komatsu PC490-10. The first machine of this type in Czech Republic mined overburden and manages its work great - so far without any failure. Simply quality in every aspect quality , which can be fully relied upon.

"Od počátku nasazení odpracovalo toto rýpadlo v provozu zhruba čtyři tisíce motohodin. Podle jeho provozovatele, společnosti REVITRANS a. s., se Komatsu PC490-10 vyznačuje v báňských podmínkách vysokou stabilitou, velkou těžební silou a spolehlivostí, má také příznivou spotřebu pohonných hmot a to ve vztahu k těžebním podmínkách lomu"Josef Beneš, ředitel pobočky Most společnosti KUHN-BOHEMIA, a.s.

Stroj PC490 patří k nejnovější generaci rýpadel Komatsu. Vyznačuje se absolutní všestranností, výkonným a úsporným motorem, výraznou ohleduplností k životnímu prostředí, maximálním pohodlím obsluhy a nejpřísnějšími bezpečnostními normami. Nabízí také nižší spotřebu paliva a snížené emise, přináší pokročilý elektronický řídicí systém, regulující parametry průtoku vzduchu, vstřikování paliva a spalovacího procesu s cílem optimalizace výkonu a dalšího omezování produkce mikročástic a oxidů dusíku ve spalinách. Dodává se také ve verzi pro zvlášť náročné pracovní podmínky. Toto provedení obsahuje krátký výložník 6,7 m, dvoubřité desky pásů, ochranné kryty pásů v celé délce a volitelně také ochranné mříže čelního a horního okna. Komatsu PC490 se zkrátka řadí ke strojům, kterým je možné beze zbytku důvěřovat, že splní svůj příslib jedinečnosti.

Přísné emisní normy

Rýpadlo PC490-10 je vybaveno výkonným a úsporným motorem Komatsu SAA6D125E-6-A, který poskytuje výkon 270 kW (367 koňských sil) a splňuje požadavky emisních norem EU Stupeň IIIB/EPA Tier 4 Interim. Nový je ukazatel Eco, který lze nastavit se zaměřením na optimalizaci spotřeby paliva s cílem umožnit co nejúčinnější práci. Pro zamezení plýtvání s palivem v situacích, kdy stroj aktuálně nepracuje a je-li jeho motor v chodu ve volnoběžných otáčkách déle než pět minut, standardně se na panelu zobrazí upozornění o volnoběžném provozu.

Bezpečnost pro obsluhu

Se strojem Komatsu PC490-10 se pracuje maximálně pohodlně. Široká prostorná kabina obsahuje nové plně pneumaticky odpružené stanoviště s postranními konzolami a s vysokou plně nastavitelnou sedačkou s vyhříváním. Typická stabilita PC490-10 v kombinaci s tuhým rámem a vícevrstvým viskózním systémem odpružení kabiny též podstatně snižují působení vibrací na obsluhu.

Kabina je zároveň i velmi bezpečná. Je vybavena ochrannou konstrukcí ROPS splňující požadavky normy ISO 12117-2:2008. Tvoří ji rám z ocelových profilů a poskytuje velmi kvalitní tlumení otřesů a rázů, odolnost proti nárazu a dlouhou provozní životnost. Kabinu lze volitelně doplnit systémem ochrany proti padajícím předmětům s otvírací přední ochrannou mříží. Stroj má podkopovou lopatu o objemu max. 3,5 m3.

KOMTRAX™ - stroj pod dohledem

Kdo z provozovatelů stavebních strojů by nechtěl šetřit náklady a mít vždy po ruce aktuální data o strojovém parku i informace usnadňující maximální využití výkonu strojů? Právě k tomu slouží systém KOMTRAX™, který představuje nejnovější výsledek vývoje bezdrátových monitorovacích technologií. Umožňuje získat rychlé odpovědi na základní a rozhodující dotazy týkající se strojů, tedy co stroje dělají, kdy dokončily práci, kde se nacházejí, jak je lze efektivněji využít a kdy je třeba provádět jejich údržbu. Díky systému KOMTRAX™ lze pohodlně řídit strojový park prostřednictvím webového prohlížeče bez ohledu na to, kde se právě provozovatel nachází. Podrobné informace, které jsou prostřednictvím systému KOMTRAX™ k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, pomáhají přijímat lepší každodenní operativní i dlouhodobá strategická rozhodnutí. Je možné předvídat problémy, přizpůsobovat časové plány údržby, minimalizovat provozní prostoje a především zajistit, aby stroje byly tam, kam patří – na určeném pracovišti.

Cesta k vyšší produktivitě

Klíčem k úspěchu je jednoznačně produktivita. Proto jsou všechny hlavní komponenty hydraulického rýpadla PC490-10 navrženy a vyrobeny přímo společností Komatsu a hlavní funkce stroje jsou dokonale sladěny tak, aby zaručovaly vysokou spolehlivost a efektivitu. Základními kameny filosofie Komatsu jsou maximální tuhost a odolnost, samozřejmě společně s prvotřídním zákaznickým servisem. V klíčových bodech konstrukce tohoto stroje jsou proto v maximální míře použity jednodílné plechy a odlitky, aby tak bylo zaručeno správné rozložení namáhání. Výztuhy na spodní části ramena jej chrání před poškozením. Zvětšená tloušťka plechů použitých v konstrukci podvozku přispívá k větší stabilitě, nosnosti a prodloužené životnosti. Společnost Komatsu produkuje svoje stroje s využitím nejmodernějších počítačem řízených postupů, dokonalých testovacích programů a komplexních výrobních postupů tak, aby splňovaly požadavky nejpřísnějších norem. Rozsáhlá distribuční síť dealerů Komatsu, v České republice reprezentovaná společností KUHN-BOHEMIA a.s., je připravena pomáhat svým zákazníkům v zajištění optimální kondice jejich strojového parku. K dispozici jsou též přizpůsobené servisní balíčky s expresní dostupností náhradních dílů, což zaručuje, že si stroje Komatsu budou stále udržovat špičkový výkon.

Text a foto: KUHN-BOHEMIA a.s.

www.komatsu.cz

 

Back to top