• Zveřejnil 
 • Kategorie 2014 / 2
 • Zobrazeno 3685 krát

10. jubilejní EXPO Mokrá

Mezinárodní demonstrační veletrh strojů a zařízení pro těžební průmysl, úpravnický průmysl a stavebnictví - místo, kde setkávají lidé z oboru

10th International Demonstration exhibition of Machines and Equipment for the Mining, Processing and Building Industries - a place, where meeting people in the branch.

Málokdo by si před 19 lety, na prvním ročníku veletrhu EXPO, troufnul odhadnout, jaká budoucnost EXPO čeká. Byl prvním demonstračním veletrhem pod širým nebem nejen v České republice, ale v celé střední Evropě. V roce 1995 začínal s 39 vystavovateli v lomu Chvaletice, na ploše pouhých 2 800 m2. Každým dalším ročníkem však počet vystavovatelů stoupal a s ním i plocha veletrhu a počet návštěvníků. Veletrh za svou historii prošel hned několika lomy, aby našel ideální místo v kamenolomu Mokrá u Brna společnosti Českomoravský cement a.s., jehož brány se letos otevřou 10. – 12. června, v čase od 9.00 do 17.00.

I vy se najdete

V průběhu historie veletrhu EXPO Mokrá se také rozrůstaly výstavní obory. Z původních pěti se jich stalo 10. Oborové členění tak pokrývá proces zpracování surovin od začátku od jejich získání, přes úpravu a zpracování, až po konečné použití ve stavebnictví.

 1. Technika a prostředky pro přípravu rubaniny
 2. Těžební, nakládací a přepravní technika
 3. Stroje a zařízení pro zpracování nerostných surovin
 4. Stroje a zařízení pro recyklaci stavebních materiálů
 5. Zařízení pro ekologický provoz těžebních závodů
 6. Náhradní díly a doplňky
 7. Servisní a doprovodná činnost
 8. Nákladní vozy, vozy pro speciální účely
 9. Terénní vozy.
 10. Projekční práce, poradenská činnost, odborné časopisy, školy, svazy.

Přípravy vrcholí

V lomu se nyní provádí poslední terénní úpravy, připravuje se velký společný rozval pro bagry a nakladače, tvaruje se „sjížďák“ na nižší etáž o velikosti 10 000 m2, která bude vyhrazena zkušebním jízdám nákladních automobilů. Zkrátka nepřijdou ani terénní automobily, motocykly nebo čtyřkolky. I pro drtiče a třídiče se připravuje vhodný materiál. Již nyní lze podle počtu přihlášek očekávat obdobný počet vystavovatelů jako v roce 2012, kdy své produkty představilo 123 českých i zahraničních vystavovatelů. Návštěvníků dorazilo i přes počáteční nepřízeň počasí přes 8,5 tisíce, přičemž 90 % tvořila odborná veřejnost z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska, ale také například z Maďarska a Chorvatska nebo Litvy.

Řekněte si o volnou pozvánku!

Veletrh podporuje velké množství českých i zahraničních časopisů, organizací i webových serverů. V oběhu je již také velké množství volných vstupenek, jež mají pro své hosty jak vystavovatelé, tak mediální partneři. Organizátory velmi těší, že záštitu nad veletrhem převzal předseda Českého báňského úřadu, Ivo Pěgřímek, ministr průmyslu a obchodu, Jan Mládek, primátor města Brna, Roman Onderka, a hejtman Jihomoravského kraje, Michal Hašek.

Sluneční brýle, holinky a přilbu s sebou!

Za dobu konání veletrhu již potkalo pořadatele i vystavovatele mnoho tvrdých zkoušek – ať už se jednalo o špatné počasí, kdy veletrh překvapila bouře, kroupy i tornádo, nebo naopak takové horko, že slunce proměnilo lom ve žhavou výheň. Návštěvníci veletrhu jsou lidé z provozu a rozmary počasí je jen tak neodradí.

Důležité je nezapomenout, že do lomu je povolen vstup pouze s ochrannou přilbou. Pohybovat se mimo vyznačené trasy a přibližovat se k lomovým stěnám je zakázáno.

Více informací naleznete na webu WWW.EXPOMOKRA.CZ

 

Back to top