Australští těžební odborníci v Polsku a České republice

Díky australské vládní agentuře na podporu obchodu a investic - Austrade (Australian Trade Commission), hostila v dubnu Česká republika a Polsko delegaci australských společností z oboru důlních zařízení, technologií a předních australských výzkumných organizací.

První setkání s australskou delegací v České republice proběhlo 3. dubna 2014 na půdě VŠB-TUO, kde se při této příežitosti konala konference Aplikované inovace v hornictví. Zahájil ji prof. ing. Ivo Vondrák, CSc, rektor VŠB-TUO. Přednášky byly na témata - Pohled průmyslu a vědecko-výzkumná spolupráce (prezentace VŠB-TUO a Technologické agentury ČR) a Kontext a prostředí v České republice – (role báňského úřadu, MPO a ekonomické situace ČR). U kulatého stolu proběhly odborné diskuse na témata bezpečnosti, remediací a efektivity těžby, z pohledu vědy, výzkumu a aplikovaných inovací, které pomáhají řešit hlavní výzvy těžebního průmyslu v České republice a v Australii.

Druhé setkání se uskutečnilo v Mostě 4.dubna 2014 v prostorách VUHU, kde zástupce australské delegace přivítal technický náměstek VUHU ing. Petr Svoboda. Zástupci společnosti Vršanská uhelná a.s., člen skupiny Czech Coal Group - výrobní ředitel ing. Miroslav Borovský a technický ředitel ing. Petr Procházka - představili společnost a pozvali australské odborníky na exkurzi do hnědouhelné pánve.

Australské firmy a jejich zástupci

Zástupci jednotlivých australských firem a organizací představili své programy a nabídky možné spolupráce v těžařském oboru. Všechny instituce a společnosti hledají v České republice jak partnery pro spolupráci v oblasti vědy a aplikovaného výzkumu, tak i obchodní partnery.

cl02

Brad Kebblewhite, společnost Alfabs Group - se specializuje na vývoj a výrobu nového a inovativního těžebního vybavení pro účely podzemní těžby: protivýbušné zábrany, sekundární podpěry, hygiena a manipulace s materiály ad.

Dr Hua Guo, australská vládní výzkumná instituce CSIRO - je hlavní australskou výzkumnou agenturou a jednou z největších a nejrozmanitějších výzkumných agentur na světě se zaměřením na pět širokých oblastí: potravinářství, odvětví lékařských a biologických věd, energetika, životní prostředí, informace a komunikace a výroba, materiály a nerostné suroviny. Výzkumný program organizace CSIRO v oblasti těžby uhlí představuje největší integrované výzkumné portfolio v oblasti těžby uhlí v Austrálii. Dr.Gua je hlavní expert CSIRO v oblasti těžby a zpracování uhlí.

Robin McClellan, Curtin University - největší západoaustralská univerzita, která nabízí velké množství studijních programů v různých oborech. Paní McClellan je ředitelkou výzkumných iniciativ v oblasti nerostných surovina této univerzitě.

Adam White, společnost Deswik Mining Consultant – poskytuje poradenské služby v oblasti těžby a vyvíjí programové vybavení pro plánování těžby pro profesionální těžaře. Software Deswik používají pro povrchovou i podzemní těžbu a těžbu uhlí i kovů velké těžební společnosti např. BHP Billiton, BMA, Rio Tino, Vale, Anglo American, Glencore, MMG, Newmont, Barrick a Goldfields ad.

Andy a David Rogers, společnost MICROMINE - realizuje nadstandardní výzkumné a vývojové projekty a poskytuje profesionální služby v oblasti geologie, důlní výroby a řízení dat, softwarové podpory a zaškolení, které vždy splňují ty nejvyšší normy.

Thomas Horton, společnost MineARC Systems - je předním světovým výrobcem a dodavatelem nouzových bezpečných úkrytů pro odvětví podzemní těžby, tunelování a chemického zpracování.

John Pala, společnost Palaris - poradenská společnost a partner firem působících v odvětví přírodních zdrojů. Integrovaný týmový přístup zajišťuje klientům „komlexní řešení“, koncepcí projektu počínaje a uzavíráním dolů konče.

Michael Johnson, společnost Runge Pincock Minarco - největší veřejně obchodovaná nezávislá skupina technických odborníků v oblast těžby na světě. Společnost je kótovaná na Australské burze cenných papírů (ASX:RUL).

Steve Schmidt a Anya Petrova, Xstrata – společnost (XT), patřící do skupiny Glencore, vyvíjí, uvádí na trh a podporuje procesní technologie pro světový těžební průmysl. Společnost vyvinula velmi progresivní technologie jako je Jamison Cell, případně „kapalné uhlí“ a je připravena se v České republice podílet na aplikovaném výkumu.

Vršanská uhelná, a.s., člen skupiny Czech Coal Group

Společnost Vršanská uhelná, a.s. zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve. Disponuje uhelnými zásobami s nejdelší životností v České republice v rámci stávajících územních limitů. V roce 2013 společnost uzavřela smlouvu o dodávkách uhlí do elektrármy Počerady s energetickou společností ČEZ až do vyuhlení lomu, tzn. s možností více než 50leté životnosti. Pro společnost Vršanská uhelná a.s. tento kontrakt znamená dlouhodobou perspektivu a pro severočeský region je to předpoklad záruky stability v oblasti rozvoje a zaměstnanosti.

cl01

Vlastní prohlídka uhelné pánve, kde pracují obří stroje, australské odborníky zcela uchvátila. Měli možnost vidět z blízka korečková rypadla KU800/11 a KU300, která pracují na povrchové těžbě. Pro zajímavost rypadlo KU800/11 má celkovou hmotnost 4362 tun, rypným ústrojím je koleso s průměrem 13 metrů, osazené 15 korečky o objemu 1300 litrů, výška velkostroje je 52 metrů. Postaven byl již před více než 30 lety a díky modernizaci nadále vyhovuje technickým požadavkům povrchové těžby. Hlavní část stroje je na kráčivém podvozku.

Spolupráce navázána – důležitý je dialog

Během této návštěvy proběhly plodné diskuze mezi českými a australskými zástupci firem, škol a výzkumných pracovišť. Díky předešlým dobrým vazbám mezi českými a australskými společnostmi je velký zájem o současnou spolupráci. Většina australských účastníků mise se již rozhodla opět navštívit Českou republiku a Polsko a pokračovat v konkretizaci diskutovaných možností spolupráce. Setkání s australskými odborníky bylo a v budoucnu bude určitě velkým přínosem pro českou těžební společnost. Vládní agentura Austrade propojuje a pomáhá společnostem po celém světě nacházet a využívat investiční příležitosti v Austrálii a získávat dodavatele australského zboží a služeb.

www.austrade.gov.au
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Za pozvání děkuje z Ostravy Anna Štěpánková, Josef Polák (foto) a z Mostu Vladimíra Štěpánková

 

Back to top