Fascinující most Zlatá brána – Golden Gate Bridge

Velkou pozornost lidí, zvláště fotografů z celého světa přitahuje červený visutý most Golden Gate Bridge, který spojuje San Francisco s Marin Country.

O jeho stavbě bylo rozhodnuto v roce 1930, ale k zahájení stavby došlo až 5. ledna 1933. Most byl slavnostně otevřen pro pěší 27. května 1937, kdy se po něm prošlo 200 000 občanů města, o den později byli na most vpuštěni motoristé. V tu dobu to byl nejdelší most na světě a vůbec neměl být červený. Stavba mostu vyšla v tehdejších cenách celkem na 27 milionů dolarů.

Výborný tým - projektan a architekt

Výstavba mostu přes úžinu Zlatá brána byla spojena se značnými technickými obtížemi, neboť jeho konstrukce byla vystavena velmi nepříznivému působení přírodních sil. Projektant a hlavní inženýr mostu Joseph B. Strauss přizval k práci na projektu architekta Irvinga F.Morrowa. Konstrukce musela odolat oceánskému proudění dosahujícímu rychlosti až 180km/h a větrem způsobovaným výkyvům v rozmezí až 8 m. K neplánované zkoušce mostu došlo 1. prosince 1951, kdy se rozpoutala bouře a vítr dosahoval rychlosti 130 km/h. Výkyvy konstrukce vydržela bez významného poškození.

Obtížné bylo i budování základů jižního pilíře v hloubce 31 m. Tyto práce si vyžádaly použití obrovského kesonu se stlačeným vzduchem. I když byla pod mostovkou bezpečnostní síť, která zachránila životy 19 dělníků, bylo v průběhu výstavby přišlo o život 11 lidí.

Technická data

Most přes Zlatou bránu je dvaapůlkrát delší než Brooklynský most, skládá se ze tří vložených polí: dvě postranní pole mají rozpor 325 m, střední má rozpětí pilířů 1280 m a celková délka mostu je 2737 m. Most má dvě nosná lana, každé má průměr 92 cm a skládá se ze 27 572 pramenů. Každý pilíř nese zátěž 95 000 tun, kotevní kvádry jsou vystaveny zatížení 28 500 tun v tahu. Ocelové pylony se skládají z několika tisíc snýtovaných malých ocelových krabic. Věže dosahují výšky 227 m nad mořem. Celé dílo váží 887 000 tun a obě věže drží pohromadě 600 000 nýtů. Poslední nýt měl být z ryzího zlata, ten kvůli své měkkosti při nýtování vyletěl a ztratil se v moři, tak byl nahrazen normálním nýtem.

Atraktivita a bezpečnost

Působivý barevný efekt vytváří rumělková červeň opěrných pilířů, které se zvedají do výše 227 m nad vodní hladinu a 153 m nad silniční mostovku a jsou díky své barvě dobře viditelné. Nepřetržité údržbářské práce provádí na mostě stálý tým, který se skládá z cca 40 natěračů a 20 svářečů. Na jižním konci mostu a v jeho prostředku jsou umístěny dvě sirény, jež slouží k navádění lodí za mlhy. Na horních částech pilířů jsou instalovány světené signály pro letadla. V 80. letech 20. století byla do mostu namontována čidla, která hlásí pohyb konstrukce vyvolaný zemětřesením.

Denně přejede přes most přes 120 000 aut po šestiproudové vozovce, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění podle denní doby. Za přejezd osobním autem se ve směru do San Francisca platí cca 6 dolarů, v opačném směru se neplatí.

Ocenění

Tato přímo fascinující, červená kráska - Golden Gate, přitahuje ročně mnoho turistů, kteří obdivují jeho technickou dokonalost, elegantní tvar, barvu a umístění v Sanfranciském zálivu.
V roce 1994 byl zařazen mezi „Sedm divů moderního světa" a také je na druhé příčce žebříčku největších stavebních úspěchů 20. století. Není divu, že Golden Gate Bridge je také nejfotografovanějším mostem na světě.

Zdroj
Mosty – Angia Sassi Perinová, Giorgio Faraggiana
www.wikipedia.cz

Foto: Vladimíra Štěpánková

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top