TATRA TRUCKS zavádí nová označení vozidel a přichází s větší unifikací podvozků

Společnost TATRA TRUCKS v současné době přichází s novou modelovou a typovou unifikací své nabídky středně těžkých a těžkých nákladních vozidel. S tím souvisí také změny v označování vozidel.

Automobilka TATRA TRUCKS nyní po unifikaci nabízí tři typové řady podvozků a na ně navazující čtyři řady modelů vozidel. V nabídce automobilky jsou nyní podvozky označované jako Typová řada I, II a III, na jejich základě pak vznikají vozidla s novými obchodními názvy TATRA PHOENIX, TATRA FORCE, TATRA TERRN01 a TATRA TACTIC.

Typová řada I (TŘ-I)

Zahrnuje podvozky těžkých nákladních vozidel s výhradně pneumatickým odpružením přední nápravy nebo náprav a s novou generací systému řízení. Dalším typickým znakem je unifikované provedení různých typů přídavných (sestupných) převodových skříní Tatra vyhovujících zástavbě hlavních převodových skříní.

Typová řada II (TŘ-II)

Zahrnuje podvozky těžkých nákladních vozidel s výhradně mechanickým odpružením předních náprav a původním systémem řízení. Vnitřní součásti předních náprav a nosných rour jsou unifikované s Typovou řadou I. Stejná míra unifikace se týká také provedení zadních náprav a jejich systému odpružení, které je konstruováno ve čtyřech variantách: pneumatické s vlnovci s nosností 10 t na nápravu, mechanické s listovými pery s nosností 11,5 t na nápravu, lehká verze kombinovaného odpružení KING FRAME (vzduchové vlnovce doplněné vnitřní vinutou pružinou) s nosností 11,5 t na nápravu a těžká verze kombinovaného odpružení KING FRAME (vzduchové vlnovce v kombinaci s listovými pery) s nosností 13 t až 16 t na nápravu.

Typová řada III (TŘ-III)

Zahrnuje žebřinové podvozky středně těžkých nákladních vozidel vybavené originálními portálovými nápravami TATRA RIGID pro celkovou hmotnost vozidla 15,5 t (při konfiguraci 6x6) resp. 13 t (4x4).

TATRA PHOENIX

Stěžejní civilní výrobní program těžkých nákladních vozidel společnosti TATRA TRUCK využívající kombinaci originálního podvozku tzv. tatrovácké koncepce a konstrukčních skupin renomovaných světových výrobců nese již od svého uvedení na trh v roce 2011 název TATRA PHOENIX. Tato obchodní řada vozidel důsledně využívá výhradně podvozku Typové řady I. Dle emisní specifikace použitého motoru jsou vozidla označena jako TATRA PHOENIX (specifikace do standardu Euro V) a TATRA PHOENIX EURO 6 (specifikace dle Euro VI).

TATRA FORCE

Obchodní rada speciálních těžkých nákladních vozidel Tatra s originální nízkou kabinou, dříve označovaná jako T815-7, nyní nese název TATRA FORCE. Základem je opět originální tatrovácký podvozek Typové řady I, který je v základní konfiguraci osazen tatrováckým vzduchem chlazeným vidlicovým osmiválcem v emisní specifikaci Euro III až Euro V a převodovkou Tatra (na přání i se systémem elektronického řazení). Ve standardní nabídce jsou rovněž kapalinou chlazené motory Cummins kombinované s převodovkami Tatra nebo Allison s přídavným (sestupným) převodem Tatra. Automobilka také nabízí instalaci motorů a převodovek Caterpillar, nebo tzv. distribučních přídavných převodovek. Významnou část výrobního programu vozidel TATRA FORCE představují i civilní provedení s celou řadou nástaveb určených pro záchranářské a hasičské složky i pro stavební či těžařský průmysl.

TATRA TERRN01

Obchodní řada civilních těžkých nákladních vozidel TATRA TERRN01 vycházející z kombinace podvozku tzv. tatrovácké koncepce a původní kabiny TATRA 815 v aktuálním provedení TERRN01 „Facelift" je v nabídce od roku 2010. Podvozek vozidel je téměř výhradně v provedení Typové řady II, existují však varianty i s podvozkem Typové řady I. K pohonu vozidel TERRN01 jsou využívány motory a převodovky Tatra. V průběhu roku 2017 bude na trh uvedeno novodobé, podstatně zmodernizované pokračování této slavné obchodní řady, nová řada vozidel ponese označení TATRA TERRA.

TATRA TACTIC

Obchodní řada středně těžkých nákladních vozidel s podvozky Typové řady III (žebřinový rám s tuhými portálovými nápravami TATRA RIGID) původně známá pod označením T810 se nyní jmenuje TATRA TACTIC. Jednotlivé modely vozidel 6x6 a 4x4 jsou určeny především pro vojenské účely, tomu odpovídá i nové označení vycházející z vojenské terminologie. Další info na www.tatra.cz

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

 

Back to top