Tři dampry Cat 725 pro ČLUZ

České lupkové závody převzaly od zástupců společnosti Zeppelin CZ nové dampry Cat 725. Technika Cat má v podniku mnohaletou tradici a v náročných podmínkách lupkového lomu se osvědčila. I proto nyní flotilu posilují hned tři nové stroje Cat.

ČLUZ

Těžba surových a výroba pálených lupků má na Novostrašecku více než stoletou tradici. A České lupkové závody tady hospodaří už od roku 1958. Lupek, což je druh žáruvzdorného jílovce, se tu rovnou i zpracovává vypalováním v rotačních pecích.

01

Následně slouží jako pří-sada pro různé materiály, od sanitární keramiky až po žáruvzdorné cihly a tvarovky.

02

Flotila CAT

Aby však bylo co zpracovávat, je třeba lupek nejdříve odtěžit. Ložisko lupku u Nového Stra-šecí na Rakovnicku patří mezi největší v Evropě a stroje od výrobce Caterpillar tu s těžbou pomáhají už od roku 1987, kdy sem byl pořízen dozer Cat D8N. Od té doby je tu flotila tech-niky Cat neustále doplňována a obnovována, nejnověji se potom rozrůstá o trojici kloubových damprů Cat 725.

Kloubový damper

Cat 725 je třínápravový kloubový dampr z nové řady strojů Cat. Díky výkonu přes 250 kW
a točivému momentu přes 1 700 Nm z motoru Cat C9.3 nemají tyto stroje potíže s nákladem až 24 tun ani v náročných podmínkách lomu. Moderní technologie potom zaručují snadnou obsluhu stroje. Dampr je vybavený veškerou myslitelnou technikou: jsou tu uzávěry diferen-ciálů, kontrola trakce, náklonové senzory i váhy. Většinu funkcí však chytrý stroj ovládá sám, strojník tak není přehlcený úkony a může se plně věnovat své práci.

Slavnostní předání

Trojici novotou zářících strojů předal zástupcům ČLUZ osobně generální ředitel Zeppelin CZ, pan Stanislav Chládek. „Je skvělé vidět další nové žluté stroje při práci. Jsme hrdí na naši spolupráci s Českými lupkovými závody a těšíme se na další výzvy, které tu na stroje Cat čekají." říká Chládek. Všechny tři stroje se ihned po předání a zaškolení posádek začlenily do práce v lomu, kde spolupracují mimo jiné i s rýpadlem Cat 374F, předaným v roce 2018.

 zeppelin-cat

Text a foto: kolektiv autorů

 

Back to top