Kubota slaví 130 let

Společnost Kubota Corporation, jeden z největších výrobců strojů a motorů oslavila začátkem letošního roku 130 let na trhu. V rámci oslav firma představila futuristický koncept traktoru Kubota s názvem „X tractor" nebo „Dream Tractor".

Historie

Japonskou společnost Kubota založil již v roce 1890 pan Gonshiro Kubota. Původně byla zaměřena na odlévání potrubí a postupem času přidávala do svého sortimentu stále nové výrobky.

Dieselový motor Kubota

V roce 1922 představila svůj první dieselový motor Kubota a ovlivnila významně celý zemědělský a průmyslový segment. V šedesátých letech minulého století tak začala vyrábět první traktory, vodovodní rozvodové a zádržné systémy a další zařízení primárně zaměřené na zemědělství.

První minirýpadlo

V roce 1974 přišla firma Kubota se svým prvním minirýpadlem, které znamenalo průlom v oblasti stavebnictví. Stroj se jednoduše ovládal a byl lidem daleko více přístupný, než složitá, velká a hlavně drahá rypadla. V roce 1998 Kubota rozšířila své zájmy a otevřela výrobu a prodej svých strojů také v Číně.

Kompaktní kolové nakladače

V roce 2014 začala Kubota vyrábět i kompaktní kolové nakladače, které nabízí ve dvou řadách. Řada R Kubota má tři modely o objemu základní lopaty 0,65 – 0,85m3. Řada RT je vyráběna ve spolupráci s firmou Tobroku jako OEM a nabízí také tři modely RT160, RT210 a RT280 s objemem lopat 0,3 – 0,6m3.

02

Držet krok

Kubota se vždy snažila držet krok s dobou a přinášela ty nejlepší výrobky do celého světa nejen v oblasti zemědělství a stavebnictví, ale také v oblasti vodovodních systémů. Je také jedním z největších výrobců dieselových a benzinových motorů, které se používají hlavně v zemědělství, stavebnictví a generátorech. Do konce roku 2017 Kubota vyrobila více jak 29 miliónů kusů motorů a je tak světovým lídrem ve výrobě dieselových motorů do 100kW.

01

Výstava Expo '70

Kubota před 50 lety představila svůj první koncept traktoru na světové výstavě v Japonsku, která se konala v Osace v roce 1970 (Expo '70). Traktor, který na první pohled vypadal spíše jako auto, obsahoval tehdejší vyspělé technologie. Prezentoval hlavně vysoký komfort a snadnou ovladatelnost.

04

Futuristický model

Nový futuristický koncept traktoru Kubota „X tractor" nebo „Dream Tractor" je vybaven technologií umělé inteligence (AI), je zcela autonomní a elektrifikován. Tento koncept traktoru podle Kuboty představuje budoucnost zemědělství. Koncept by měl zvládnout na základě různých údajů, jako jsou údaje o počasí a tempo růstu plodin, zvolit vhodnou pracovní operaci ve správný čas. Koncept je elektrifikován a obsahuje lithium-iontové baterie a solární systémy. Plná elektrifikace podle Kuboty přispívá k nulovým emisím a snižuje zátěž životního prostředí.

Široký záběr

Dnešní Kubota Corporation má sídlo v japonské Osace a zaměstnává více jak 39 000 lidí. Po celém světě má 30 výrobních závodů – 12 v Japonsku a 18 ve zbytku světa. Kromě stavebních strojů, zemědělské techniky a spalovacích motorů se také zabývá výrobou elektroniky, měřících přístrojů, speciálních ventilů, čerpadel, potrubí apod

03

Ochrana životního prostředí

Společnost se také výrazně zabývá ochranou životního prostředí a aktivně se zapojuje do řešení globálních problémů s nedostatkem vody a jídla. Jejich motory, sekačky na trávu, kompaktní stavební stroje a další zařízení přispívají k důležité údržbě a obnově životního prostředí a měst.

Z dostupných materiálů zpracovala V. Štěpánková

https://www.staves.cz/aktuality/historie-a-fakta-o-spolecnosti-kubota-47
https://www.kubota.cz/aktualita-3433

 

 

Back to top