Nový dempr BELAZ 7555l u společnosti HÁJEK a SYNOVÉ a.s.

Dne 30.srpna 2016 převzala společnost HÁJEK a SYNOVÉ, a.s. nový stroj dempr Belaz 7555I,od výrobce Holding BeLAZ z Běloruského automobilového závodu, Žodino. Vozidlo BELAZ dodala firma POLMARK Kielce, která je výhradním dealerem do zemí Polsko, Česko, Slovensko, Belgie, Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Maďarsko.

S firmou POLMARK spolupracuje společnost HÁJEK a SYNOVÉ, a.s. od roku 1997 a od roku 2005 zastupuje firmu POLMARK v rámci záručního a pozáručního servisu pro Českou republiku.

O společnosti HÁJEK a SYNOVÉ, a.s.

Společnost HÁJEK a SYNOVÉ, a.s. je nástupnickou společností firem Josef Hájek a HÁJEK s.r.o. Jediným majitelem a 100% akcionářem společnosti je Ing. Josef Hájek, starší ze dvou synů pana Josefa Hájka, který v roce 1994 úspěšně zprivatizoval a poté dále rozvíjel kamenolom v Jakubčovicích nad Odrou.

hajek


Hlavní činností společnosti HÁJEK a SYNOVÉ, a.s. je těžba a technologická doprava v kamenoprůmyslu. Společnost dále provozuje servisní a opravárenské služby pro těžkou lomovou techniku, její prodej a prodej náhradních dílů, především značky Belaz. Provádí generální opravy všech agregátů (motorů, převodovek, tlumičů, majlerů, atd.), a to v České i Slovenské republice.

Její hlavní zákazník pro těžbu a přepravu je společnost Eurovia Kamenolomy a.s., která patří do skupiny Eurovia CS. Veškerá technika společnosti HÁJEK a SYNOVÉ, a.s. je umístěna v kamenolomu v Jakubčovicích nad Odrou, kde probíhají stěžejní práce společnosti. Jako samostatná společnost – dodavatel služeb – nakládka a přeprava - působí společnost v Jakubčovicích od 1. 4. 2005. Od tohoto data do konce roku 2015 bylo v tomto kamenolomu naloženo 21,78mil. tun a přepraveno 21,22mil. tun kameniva. V letošním roce společnost podepsala novou dlouholetou smlouvu o dodávkách služeb pro potřeby kamenolomu v Jakubčovicích. Vzhledem k potřebám a obměně strojního parku, pořídila společnost koncem srpna zcela nový typ dempru BELAZ.

Dempr BELAZ 7555l s nosností 60 tun

Tento lomový dempr je určen k převozu kusových a sypkých materiálů v povrchových lomech na těžbu kamene, uhlí a jiných nerostných materiálů v různých klimatických podmínkách (při teplotě od -50 C do +50 C).

01

Motor

Dempr je vybaven vznětovým, čtyřdobým, přeplňovaným motorem Liebherr D9512A7 s přímým vstřikováním paliva a chlazením stalčeného vzduchu o maximálním výkonu 565 kW (757 k) při 2100 ot./min.). Čištění nasávaného vzduchu probíhá třístupňově přes filtry suchého typu. Vývod výfukových plynů je veden přes korbu, která je jimi vyhřívaná. Mazání motoru je tlakové z olejové vany. Chlazení oleje probíhá přes olejový chladič. Chlazení chladící kapaliny s nuceným oběhem je společné s olejem převodovky se zabudovanými výměníky tepla.

Převodovka

Šestistupňová hydromechanická převodovka je ovládána elektrohydraulicky shift řadičem nebo volitelným plnoautomatickým režimem. Dále je vybavená hydraulickým měničem momentu a blokací jednotlivých stupňů. Při zařazení rychlostního stupně se korba automaticky spouští dolů.

Hnací náprava

Mechanická hlavní rozvodovka má jednostupňový kuželový převod s diferenciálem a ozubené planetové převody v kolech.

Řízení a brzdový systém

Dempr má hydraulické řízení na přední nápravě. Brzdový systém je dvoukruhový a splňuje požadavky mezinárodních norem ISO 3450. Provozní brzda – na pření nápravě jsou suché kotoučové brzdy, na zadní nápravě olejem chlazené lamelové. Celý brzdový systém je ovládán hydraulicky. Pomocná brzda využívá brzdový okruh zadní nápravy, je však použito samostatného speciálního pedálu – retardér, který má účinnost do úplného zastavení vozidla. Rezervní brzda využívá hydraulického systému při poruše motoru nebo poruše provozních brzd, tlaku z hydroakumulátorů, které jsou při provozu dobíjeny na provozní tlak.

Korba a vyklápěcí hydraulický systém

Korba je kolíbkového typu tzn. jednostranný sklápěč vyrobený dle předpisů FOPS. Je svařovaná, s ochranným štítem nad kabinou, vyhřívaná výfukovými plyny, vybavená mechanickým zajištěním ve vyklopené poloze. Sjednocený okruh pro vyklápění korby, řízení vozidla a ovládání brzdového systému pohání zubová olejová čerpadla.

Vyklápěcí válce korby jsou teleskopické dvoustupňové s jedním stupněm dvojčinným.
Objem korby - zarovnaný 28 m3, navršený SAE 2:1 37,3m3

Rám a zavěšení náprav

Rám je svařovaný z nízkolegované vysokopevnostní oceli. Podélné nosníky mají skříňový profil a variabilní výšku.

Zavěšení přední i zadní nápravy je řešené pomocí tlumičů pérování s příčnou torzo tyčí a centrálně uchycených pomocí kulového čepu. Tlumiče jsou pneumaticko-hydraulické (olej a dusík), po dvou tlumičích na přední i zadní nápravě.

Hmotnosti

Maximální hmotnost nákladu (nosnost) 60 000 kg
Hmotnost vozidla 44 000 kg
Celková hmotnost 104 100 kg

Praktická kabina

Prostorná kabina je dvoumístná, dvoudveřová s pneumaticky odpruženým sedadlem řidiče a rezervním sedadlem pro instruktora. Má nastavitelný sloupek řízení ve dvou směrech. Je odhlučená, upravená pro pohlcení vibrací vyrobená ve shodě s bezpečnostními předpisy typu ROPS a samozřejmě vybavená klimatizací.

02

Proč se firma rozhodla pro BELAZ?

Zeptali jsme se majitele firmy ing. Josefa Hájka

Jsem velmi rád, že se mi letos podařilo s vedením společnosti Eurovia Kamenolomy, a.s. dohodnout na dalším dlouhodobém pokračování spolupráce. Abychom byli i nadále schopni naši práci odvádět kvalitně, bylo potřeba omladit strojový park. S dempry BELAZ máme dlouholeté zkušenosti a jsme s nimi naprosto spokojeni. V roce 2012 jsme pořizovali dempr stejné tonáže, BELAZ 7555E s motorem Cummins, který spolehlivě a bezporuchově pracuje. Velkou výhodou je, že jsme schopni si kompletní servis dempru zajistit sami, a tím ušetřit čas i peníze. Zároveń servisní práce nabízíme a provádíme na celém území České a Slovenské republiky."

Na titulní fotografii zleva: Ing. Josef Hájek majitel firmy, Tomáš Březovják vedoucí provozu, Marek Świercz předseda představenstva Polmark, řidiči Dušan Klesla a Jan Schreier, Marek Świercz ml. člen představenstva Polmark.

Text: Vladimíra Štěpánková
Foto: Pavel Křenek

 

Back to top