MSV Brno 2015 a SSAB

57. ročník MSV proběhl ve znamení konjunktury. Českému průmyslu se daří a firmy investují i do veletrhů. Naše republika je nejprůmyslovější zemí Evropské unie a česká ekonomika byla v uplynulých dvou čtvrtletích nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropy. Letošním hlavním tématem veletrhu se stal Průmysl 4.0 a nástup inteligentních výrobních procesů, včetně 3D technologií.

Zlaté medaile uděleny

Prestižní Zlatou medaili si odnesla skupina Vítkovice Machinery Group. Její dceřiná firma Vítkovice Gearworks vyvinula nový typ stroje na zakládání vysokopecní vsázky pro Třinecké železárny, který výrazně snižuje prašnost.

Zlatá medaile byla udělena firmě TAJMAC-ZPS, a.s. za exponát dlouhotočný automat Manurhin KMX 816 CLEVER . Stroj je určen pro produktivní obrábění součástí z tyče o maximálním průměru 16 mm - 20 mm). Další medaili obdrželi vystavovatel ARC-H, výrobce Kemppi OY za exponát Multi FastMIG X - procesní zdroj CC/CV pro synergické pulsní svařování a firma Alicona Imaging za exponát InfiniteFocusG5 - přístroj pro automatizaci, měření regulační a senzorové techniky a robotiky.

Oceněn byl také tradiční vystavovatel Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií, která představila exponát RUDA - Robot pro hledání osob v závalech a lavinách.
Jako efektivnější forma přepravy byl oceněn „Lehký kontejner", o objemu 30,5m3, hmotnosti 2388 kg, vyrobený z 3 mm otěruvzdorné oceli Hardox 450, což zaručuje výrazně vyšší odolnost proti plastické deformaci při rázu než běžně používaná ocel typu S235 nebo S355.

SSAB představila v Brně na MSV pevnější a lehčí vysokopevnostní oceli Strenx

SSAB je vysoce specializovaná ocelářská společnost s celosvětovou působnosti, která zaujímá jedinečné postavení v ocelářském průmyslu. Čistý obrat společnosti činí 60 mld. SEK (6,6 mld. EUR). Centrála společnosti je ve Švédsku ve Stockholmu. Výrobní závody ve Švédsku, Finsku a USA mají roční výrobní kapacitu 8,8 mil. tun oceli.

Společnost SSAB má rovněž kapacity pro zpracování a dokončování různých ocelových výrobků v Číně a v řadě dalších zemí. Ve Švédsku a Finsku je výroba integrována do procesu s vysokými pecemi. V USA se jedná o výrobu v obloukových pecích. Je rozdělena na pět divizí – SSAB Special Steels, SSAB Europe, SSAB American, TIBNOR a divizi Ruukki Construction .

V rámci MSV v Brně společnost SSAB prezentovala svoji novou značku vysokopevnostních konstrukčních ocelí Strenx. Pod tímto označením přichází na středoevropský trh široký výběr vysokopevnostních ocelí s mnohem lepšími parametry pevnosti a hmotnosti, což je klíčová kombinace pro řadu odvětví. Je to unikátní produkt, který slučuje tři značky produktů – Domex, Weldox, Optimum. S mezí průtažnosti v rozsahu od 600 MPa do 1300 MPa představuje nejsilnější dostupnou ocel na trhu. Strenx je k dispozici ve formě desek, pásků a trubkové výrobků v tloušťkách od 0,7 mm do 160 mm.

Oceli Strenx jsou určeny pro odvětví, kde strukturální pevnost a nízká hmotnost hrají významnou roli. Jde zejména o zdvihání, manipulaci a přepravu v průmyslu. Dále je Strenx vhodný pro zemědělské stroje, pro rámy těžkých mobilních strojů, kolejová vozidla, v námořní dopravě či ve stavebnictví. Pro konstruktéry by měl Strenx otevírat nové možnosti a motivovat je k průlomovým nápadům. Ať už to budou jeřáby, které dosáhnou dál a výš, přívěsy, které nesou více užitečného zatížení nebo nákladní auta, která potřebují méně paliva.

Smyslem veletrhů bylo vždy ukazovat nové směry rozvoje a letošní ročník MSV je toho důkazem. Konal se v mimořádně příznivé ekonomické situaci, čemuž odpovídala pozitivní nálada i obchodní výsledky.

Z Brna

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top