Rypadlo Liebherr R 950T u výstavby tunelu u Ružomberku

Pro výstavbu nového tunelu pod místním kopcem Čebrať u Ružomberku zakoupila společnost OHL-ŽS, a.s. nové speciální rypadlo Liebherr R 950T. Ražba tunelu byla spuštěna v září 2018 a nasazení bude trvat přibližně 18 měsíců.

Speciální tunelové rypadlo

Tento model byl vyvinut speciálně pro stavby tunelů, stejně jako jeho předchůdce R 944 C. Vyznačuje se kompaktními rozměry, vysokou produktivitou a komfortem Stroj je nástupcem úspěšného typu R 944 C a nastavuje nová měřítka ve výkonnosti a robustním provedení. Nové pásové rypadlo je v provedení se zkrácenou zádí, což je v této hmotnostní kategorii 45t opravdu rarita.

Výbava stroje

Stroj může být vybaven 2 typy výložníku podle výšky profilu tunelu a má celou řadu zdokonalení a zvýšení robustnosti oproti předchozímu typu.

  • kompaktní rozměry – optimální přizpůsobení pro provoz v inženýrském stavitelství
  • vysoká produktivita
  • kabina obsluhy s maximální bezpečností a s největším komfortem

Nové pásové rypadlo Liebherr R 950 Tunnel má provozní hmotnost cca 45 tun. Je vybaveno vznětovým motorem Liebherr o výkonu 150 kW / 204 KS (volitelně 190 kW / 258 KS) a splňuje stejně jako všechny motory Liebherr u strojů nové generace předepsané emisní limity pro stupeň IV / Tier 4f. Stroj dosahuje při nasazení velice příznivé spotřeby paliva. Tento nový typ je dimenzován pro výšku tunelů od 5 do 8 metrů.

Přizpůsobeno pro tunely

Rypadlo Liebherr R 950 Tunnel je optimálně přizpůsobeno pro stavby tunelů. Omezovač výšky zdvihu u nového rypadla R 950 Tunnel automaticky zastaví pohyby a minimalizuje riziko kolizí s horninou. Také malý poloměr otáčení a sériově osazené boční a couvací kamery minimalizují riziko kontaktu s bočními stěnami, s jinými stavebními stroji nebo s pracovníky na stavbě. Současně jsou minimalizována poškození hadic a vedení na stroji, ale též poškození rozvodů a instalací na stěnách tunelů.

Přídavné nářadí

Pro pásová rypadla provozovaná při stavbách tunelů je zapotřebí různé pracovní nářadí, jako například tunelová lžíce, hydraulické kladivo, fréza nebo také vrtací rám. Společnost Liebherr tak dokázala ještě více zvýšit produktivitu při provozu s různým pracovním nářadím. V porovnání s předchozím modelem, rypadlem R 944 C Tunnel, bylo dosaženo zvýšení lámací síly. Použití frézy umožňuje speciální hydraulický systém, zvýšený výkon motoru, upravený průtok hydraulického oleje a optimalizované chlazení hydraulického agregátu. Výměnu pracovního nářadí zajišťuje hydraulický rychlovýměnný systém. Nastavení průtoku, tlaku a zpětného toku hydraulického oleje se provádí z kabiny strojníka.

Bezpečnost a výhled

Strojník je chráněn integrovanou ochrannou mříží ROPS. Výhled je optimalizován pomocí couvacích a bočních kamer. Rypadlo se kromě své kompaktnosti vyznačuje také zkrácenými dobami odstávek a sníženými náklady v souvislosti s prováděním údržby.

Konstrukce strojů pro stavby tunelů od společnosti Liebherr

Společnost Liebherr vyvíjí a vyrábí hydraulická rypadla, pásové a kolové nakladače, které jsou určené speciálně pro provoz v tunelech. Tyto tunelové stroje společnosti Liebherr jsou optimálně přizpůsobeny pro tradiční technologii ražby tunelů NATM (New Austrian Tunneling Method). Kromě toho nabízí společnost Liebherr různé pracovní nářadí, které umožňuje efektivní a flexibilní využití stroje. Tunelové stroje Liebherr lze používat například při stavbách silničních nebo železničních tunelů, tunelů pro metro či rychlodráhy.

liebherr 

Další informace vám rádi poskytnou odborníci ze společnosti Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o.

www.liebherr.cz

Text: kolektiv autorů Liebherr
Foto: archiv společnosti

 

Back to top