Kloubový dempr Terex TA300 v lomu Chornice

Již tři měsíce naplno pracuje v těžbě kloubový dempr Terex TA300 v lomu Chornice, patřící společnosti Eurovia Kamenolomy, a.s., která je členem Skupiny EUROVIA CS 2010. Dempr dodala společnost Austrobaumaschinen s.r.o., která je výhradním distributorem demprů Terex Trucks v České republice.

EUROVIA Kamenolomy

EUROVIA Kamenolomy, a. s. patří k významným a tradičním výrobcům a dodavatelům drceného a těženého kameniva na českém trhu. Od 1. října 2010 patří společnost do stavební Skupiny EUROVIA CS. Navazuje na mnohaletou tradici společnosti Tarmac CZ, a.s., a jejích předchůdců. Provozuje 25 vlastních provozoven, z nichž je 21 lomů, 2 pískovny, 1 recyklační dvůr a v rámci rekultivace vytěžené pískovny i skládku inertních odpadů. Těžištěm její činnosti je výroba drceného a těženého kameniva v široké frakční skladbě, která umožňuje použití pro nejrůznější účely od běžných stavebních prací po náročné akce dopravního stavitelství a při výrobě asfaltových, betonových a nestmelených směsí (MZK).

V lomu Chornice se těží moravská droba, roční produkce se pohybuje okolo 300 tis. tun, výroba probíhá ve 2 směnách. Kloubový dempr Terex TA300 je nasazen do těžby, kde ze spodní etáže převáží vytěžený materiál k násypce priméru na technologickou linku na horní etáži.

Kloubový dempr Terex TA300

Tento dodaný výkonný kloubový dempr má objem korby 17,5 m3, celkový výkon 276 kW (370 hp), a maximální užitečné zatížení 28 tun. Jeho předností je dokonalá stoupavost, vyšší maximální rychlost, a tím i větší produktivita práce. Komfortní prostředí pro řidiče je samozřejmostí. Dempr je osazen 5 válcovým, řadovým, čtyřtaktním motorem Scania DC9, vodou chlazeným, s turbodmychadlem s chlazením plnění vzduch – vzduch. Má přímé vstřikování, elektronické řízení motoru a výfukovou brzdu. Převodovka ZF 6WG 310 RPC je plně automatická s možností přechodu na manuál a integrovaným retardérem.

Výkyvné nápravy

Nápravy dempru jsou těžké, plně výkyvné polonápravy se zavěšenou planetovou redukční převodovkou a stále hnané tři nápravy (6x6) s mezinápravovým diferenciálem. Všechny osy jsou vybaveny 100% nápravovým lamelovým diferenciálem. Mezinápravové a osové diferenciály jsou ovládány řidičem a lze je v případě potřeby aktivovat ve špatných jízdních podmínkách.

Nezávislé zavěšení

Dempr má nezávislé zavěšení předních kol díky dvojité lichoběžníkové konstrukci. Zadní tříbodové podélné zavěšení v gumovém ložisku a jedno příčné zavěšení spojují každou nápravu s rámem. Pohyblivé kmitání vyvažují stabilizátory na každé zadní nápravě. K odpružení dochází prostřednictvím kovo/pryžových elementů mezi každou osou. Ložiskové čepy odpružení na všech nápravách jsou uloženy v gumových objímkách a nevyžadují údržbu.

Konstrukce rámu

Přední a zadní část rámu jsou celosvařované konstrukce z vysoce jakostní oceli s pravoúhlými skříňovými nosníky tvarujícími hlavní stranu a příčníky. Mezirámová oscilace zajištěna válcovou spojkou s velkým průměrem, která zapouzdřuje nylonové objímky. Kloubové rámy jsou otočné o 45º k druhé straně pro řízení dvěma ložiskovými čepy s mezerami, v těsně k sobě utěsněných kuželíkových valivých ložiskách.

Korba, zdvih a brzdy

Celosvařovaná konstrukce korby je vyrobená z oceli s vysokou tvrdostí (min 360 BHN) s mezí průtažnosti 1 000 Mpa. Dvojitý sešikmený záďový výřez zlepšuje svržení materiálu z korby.
Zdvihací hydraulika tvoří dva jednostupňové, dvojčinné zvedací válce, tlumené na konci základny a pístové čerpadlo s proměnlivým výkonem. Plně elektrohydraulické řízení zdvihu, s elektronickou aretací zajišťuje provoz stroje v případě výpadku výkonu.

Všechny hydraulické brzdové systémy s vícekotoučovými a olejem chlazenými brzdovými segmenty jsou na každém kole. Okruhy jsou nezávislé pro přední a zadní brzdový systém.
Dempr Terex TA300 je výkonný a velice dobře ovladatelný stroj.

Terex Trucks

Historie výroby demprů TEREX Trucks trvá již více jak 70 let. Stroje se vyrábí v Skotském Motherwell. Značka TEREX Trucks je celosvětově rozšířená. Dempry TEREX Trucks jsou vysoce ceněny a to zejména díky zkušenostem výrobce, technické vyspělosti konstrukce, vysoké spolehlivosti a nízkým provozním nákladům. To jsou argumenty, které dnes nabízí jen málokdo. TEREX Trucks má ve svém výrobním programu tři typy kloubových demprů a čtyři modely demprů pevných.

Rychlý a kvalitní servis

Servis strojů TEREX Trucks zajišťuje kvalitně a spolehlivě firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o., která je výhradním distributorem demprů Terex Trucks v České republice. Kromě toho nabízí další řady strojů značek HITACHI, ATLAS, Kobelco a příslušenství na stroje HYDRARAM např. hydraulická kladiva, drapáky, drtící lopaty, frézy na kámen. ad.

V době kdy se společnost Eurovia Kamenolomy, a.s. rozhodovala o nákupu kloubového dempru, vyhrál Terex TA300, který byl dodán téměř okamžitě. Stroj pracuje spolehlivě a bezporuchově ve dvousměnném provozu téměř nepřetržitě, jak nám potvrdil Ing. Libor Jendřejas, vedoucí lomu Chornice a Bystřec.

terex

austro-baumachinen

Z Chornice

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top