Nakladače Cat 966K a 972K

Nové kolové nakladače Caterpillar 966K a 972K nabízí na českém trhu společnost Phoenix-Zeppelin, výhradní dealer stavebních strojů této americké značky v ČR. Nakladače mají zcela nové motory splňující přísné emisní normy Stage IIIB.  Stroje se pyšní také vysokou produktivitou a vynikající efektivitou využití paliva. Novinkou je také kabina obsluhy, elektrohydraulické řízení ovládané buďto joystikem nebo volantem, lopaty řady Performance a efektivnější hnací soustava.

Oba nakladače pohání nový motor CatÒ C9.3 ACERT™. Motor modelu 966K má maximální čistý výkon 199 kilowattů při 1 800 ot/min, v případě 972K je to 215 kilowattů při stejných otáčkách. Tento motor konstruktéři sestrojili především s důrazem na zvýšení výkonu. Využívá kombinované technologie ke snížení emisí a přitom zajišťuje vysokou výkonnost i vynikající efektivitu využití paliva. Odborná i laická veřejnost se všeobecně domnívá, že nízké emise se rovnají vysoké spotřebě. U těchto motorů Caterpillar je tomu naopak. Zdokonalená elektronická řídicí jednotka ADEM™ 4 kontroluje proces spalování, nový vysokotlaký vstřikovací systém common rail umožňuje přesné časování vstřiku, stejně jako čisté a účinné spálení paliva. Robustní modul pro čištění emisí je bezpečně upevněn na samostatné platformě nad motorem a obsahuje oxidační katalyzátor, filtr pevných částic a regenerační systém Cat. Regenerace – proces, při kterém se z filtru pevných částic odstraňují saze – pracuje v plně automatickém režimu, takže nenarušuje pracovní cyklus stroje, ale také může být ručně zapínán obsluhou.

Komfortní prostředí obsluhy

Na posádku obou nakladačů čeká nová kabina. Nastupování do kabiny se podobá spíše chůzi po schodech než šplhání po žebříku. Nové schůdky jsou skloněny pod větším úhlem a umožňují tak snazší přístup. Dveře mají široký úhel otevření, vhodně umístěné tyče madel a také nové zavěšení, takže řidič nemusí při jejich otevírání a zavírání vstát ze sedačky. Zeštíhlená konstrukce ROPS a poloha obsluhy mírně posunutá dopředu zajišťují lepší výhled dopředu i do stran, couvací kamera usnadňuje výhled dozadu za stroj.

Vše ovládá joystik

Oba typy mají i zcela nový revoluční systém elektrohydraulického joystikového řízení, které vyžaduje pouze malou ovládací sílu. Systém řízení Cat s ovládacím joystikem se vyznačuje exkluzivní vlastností zpětné vazby, která zvyšuje odpor joystiku se zvyšováním pojezdové rychlosti. Joystik se pohybuje do stran a jeho úhel kopíruje úhel natočení stroje. Kabina obsluhy je upevněna na nově řešených pružných úchytech, které snižují hlučnost a vibrace, samozřejmostí je pak automatická klimatizace. Nakladače jsou rovněž vybaveny novou, elektrohydraulickou parkovací brzdou.

Lopaty řady Performance pro vyšší produktivitu

Standardní výbavou nakladačů Cat 966K a 972K jsou lopaty řady Performance. Ty byly vyvinuty speciálně pro produktivní nakládání, rychleji se naplní materiálem, lépe materiál udržují, zkracují čas pracovního cyklu a zlepšují produktivitu a efektivitu využití paliva. Použití lopaty o objemu v rozsahu 2,50 až 9,90 kubických metrů umožňuje produktivně a ekonomicky pracovat v aplikacích s vysokou akumulací provozních hodin a s velkými objemy přemísťovaného materiálu.

Široká škála příslušenství

Díky rychloupínacímu zařízení Cat Fusion™, kterým oba stroje mohou být vybaveny, lze k nim připojit mnoho typů dalších pracovních nástrojů, takže se stávají ideálními pomocníky pro stavebnictví, štěrkovny, lesní práce, průmyslové aplikace i pro manipulaci s materiálem. Rozsah jejich uplatnění se dále rozšiřuje díky mnoha typům pracovních nástrojů, včetně paletizačních vidlí, drapáků pro manipulaci s kmeny nebo pro práci v ocelárnách, hrabic či ramen pro manipulaci s materiálem a pluhů.

Kolové nakladače série K si zachovávají praktickou, jednodílnou vyklápěcí kapotu, kterou měly již nakladače série G. Konstrukce zadní části kapoty umožňuje rychlý přístup k olejové měrce motoru, plnicímu hrdlu oleje, víčku palivové nádrže a k chladičům v případě nutnosti jejich vyčištění.

Více na catallday.cz

V sérii kolových nakladačů K nahrazující své předchůdce řady H, doplňují nakladače Cat 966K a 972K v nabídce společnosti Phoenix-Zeppelin ještě jejich menší kolegové – nakladače Cat 950K a 962K. I ty jsou mimo jiné vybaveny novými motory splňujícími přísné emisní normy Stage IIIB. Další informace o strojích série K, které se objevují na českém trhu, naleznou zájemci na www.catallday.cz.

Dodržování emisí

V roce 2012 začaly platit emise normy Stage IIIB. Kolové nakladače Caterpillar série K jsou již vybaveny novými motory. Více se o emisních normách a technické připravenosti strojů Cat dozvíte na stránkách www.p-z.cz/novemotory

 

 

Back to top