• Zveřejnil 
  • Kategorie 2012 / 4
  • Zobrazeno 3316 krát

Bezpečnost na silnici v zimě

Představujeme několik nejprodávanějších sněhových řetězů od tradičního českého výrobce – Řetězárny a.s., Česká Ves. Nabídku představují sněhové řetězy pro užitková a nákladní vozidla, autobusy, traktory, malotraktory, vysokozdvižné vozíky,nakladače a jiné pracovní stroje.

1. Sněhové řetězy žebříkové

Jde o klasické celoobvodové řetězy, které nacházejí uplatnění ve všech případech, kdy požadavek záběru (přenosu točivého momentu) převyšuje potřebu zachycení bočních sil. Záběrové elementy tvoří prosté řetězové úseky krouceného řetězu upevněné příčně mezi bočními podélnými řetězy. Pro zajištění otěruvzdornosti jsou příčné úseky povrchově tvrzeny. Jejich hustota na dezénu pneumatiky je volena podle charakteru vozidla. Jednoduchá konstrukce umožňuje také jednoduché napínání pomocí spojovací páky na vnějším bočním řetězu. Při nasazování na kolo je nutno vozidlem najíždět. Jsou vyráběny v nejširší velikostní škále, která prakticky odráží rozměry pneumatik všech vozidel provozovaných v ČR.

2. Sněhové řetězy NHD1 (nákladní, H-stopa, D-profil, jednořadé)

Celoobvodové sněhové řetězy určené zejména pro užitkové vozidla, nákladní automobily, autobusy a traktory. Stopovou, záběrovou část tvoří řetězové H-kříže, které dávají sněhovému řetězu nejen dobrý záběr, ale umožňuje také přenos bočních sil. Články řetězových úseků kříže jsou vyrobeny z D profilového materiálu, který zabezpečuje přenos sil také na zledovatělém povrchu.Vysokou životnost dává křížům legovaná Mn-Ni ocel a povrchové tvrzení. K napínání slouží samostatný napínací řetěz s napínací pákou. Při nasazování je nutno vozidlem najíždět. Sněhové řetězy NHD1 jsou vyráběny pro všechny běžné užitkové a nákladní pneumatiky s disku 16;17,5;19,5; 20; 22,5". Základní sortiment velikostí má tloušťku D-profilu 5,5 až 7,0mm, zesílené provedení 8mm.

3. Sněhové řetězy NXD1 (nákladní, X-stopa. D-profil, jednořadé)

Vyznačují se zlepšenými záběrovými vlastnostmi oproti řetězům NHD1. Jsou vhodné pro vozidla (stroje) se zvýšenou četností rozjezdů, zastávek a pro pomaloběžné stroje. Stopovou, záběrovou část tvoří X – kříže vyrobené z D profilu tloušťky 5,5mm až 10,0mm.

4.Sněhové řetězy TOD (traktory, obdélníková stopa, D-profil)

Konstrukce těchto sněhových řetězů je vhodná zejména pro traktory, zemní stroje. Záběrové úseky řetězu vytváří mezi sebou obdélníky, které překlenou hluboké šípové drážky v dezénu pneumatiky. Stopu sněhový řetězů tvoří D profil od 5,5mm až 10,0mm a pro větší pneumatiky kruhový průřez od 12,0mm do 14,0mm.

5. Sněhové řetězy pro nakladače a zemní stroje

Jde o masivní sněhové řetězy s různým typem stopy a samostatným napínáním. Stopový řetěz je vyroben z kruhového profilu, jeho průměr (10-14mm) je volen podle velikosti pneumatiky.

Veškeré vyráběné typy sněhových řetězů mají oboustranné využití, tzn. po opotřebování jedné strany (úbytek cca 50% průřezu) je možno řetěz obrátit a provozovat dále až do opotřebení druhé strany ( rovněž na cca 50% průřezu). Při větší jednostranném opotřebení již hrozí nedostatečná pevnost řetězových článků.

Text: ing. Petr Číka
Foto: Archiv firmy

Řetězárna a.s.
Polská 48
Česká Ves
Tel: +420 584 488 150
Fax: +420 584 488 444
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.retezarna.cz

 

Back to top