Rýpadlo z Česka začalo těžit skrývky v jednom z největších dolů na Balkáně

Společnost NOEN navrhla, vyrobila a předala zákazníkovi v bulharském Radnevu rýpadlo speciálně uzpůsobené tamějším podmínkám. Ověřovací provoz téměř 600 tunového a 52 metrů dlouhého stroje začal 22. prosince a v náročných podmínkách by měl pracovat více než 20 let.

Společnost NOEN dodala bulharské firmě Mini Marica-Iztok kolesové rýpadlo na klíč. Pracovníci NOENu tento stroj navrhli, vyprojektovali, dodali a postupně smontovali veškeré části, které nakonec v jihobulharském dolu v Radnevu odladili tak, aby mohli uvést rýpadlo 18. ledna slavnostně do provozu.

„Tímto kontraktem jsme se posunuli mezi velmi úzký okruh světových dodavatelů v oboru těžebních strojů. Navíc jsme navázali na tradici strojírenských dodávek na Balkán ještě z dob Československa. Poslední rýpadlo tuzemské provenience bylo do Bulharska dodáno v roce 1964, tehdy pod značkou Škoda," uvádí generální ředitel společnosti NOEN Pavel Cesnek.

Význam zakázky potvrdila i účast politických představitelů obou zemí na slavnostním uvedení do provozu: náměstka ministra průmyslu České republiky Jiřího Koliby a náměstka bulharské ministryně průmyslu Zeco Stankova.

Rýpadlo, které dokáže vytěžit až 1 300 m3 skrývky za hodinu

Kompaktní kolesové rýpadlo, pojmenované jako KR1300Xk (K400.1), bude v hnědouhelném dole vidět už z dáli. Je totiž dlouhé 52 metrů, široké 15 metrů a vysoké 15 metrů. Jeho hlavní součástí je ale v průměru 8 metrové koleso.

01

Stroj začal v jednom z největších hnědouhelných dolů na Balkáně, kde se roční těžba pohybuje okolo 30 miliónů tun uhlí, fárat ihned po předání. Při svém maximálním výkonu v Radnevu vytěží 1 300 m3/hod a v těchto extrémně náročných podmínkách vydrží odhadem více než 25 let.

Nízký měrný tlak jako unikátní řešení pro těžbu na navážce

Největší zajímavostí konstrukce rýpadla je jeho nízký měrný tlak dosahující pouhých 0,06 MPa. „V kombinaci s vysokým výkonem tak naši inženýři navrhli zcela unikátní stroj, jenž potvrzuje vysokou prestiž českých inženýrů i na zahraničních projektech," oceňuje nápaditost svých zaměstnanců generální ředitel společnosti NOEN Pavel Cesnek.

A proč měla celá zakázka tak přísná kritéria? Rýpadlo KR1300Xk totiž bude muset v radnevském dole pracovat na navážce, tedy již jednou navezených 48 miliónech m3 zeminy, pod níž byly objeveny nová naleziště hnědého uhlí.

Technické řešení oceněné odbornou porotou

„Navážka je velmi kluzká a nestabilní. Pokud by se tak těžký stroj propadl nebo nepřiměřeně naklonil, bylo by jeho vyprošťování značně složité. Rýpadlo proto odpovídá nekompromisnímu požadavku na měrný tlak, ale zohledňuje i snadnější vyjetí, kdyby se například jedna strana neúměrně zabořila do terénu", popsal výjimečnost stroje obchodní manažer Vladimír Karpíšek.

02

Během výroby a montáže KR1300Xk se společnost NOEN navíc účastnila i největšího odborného strojírenského veletrhu na Balkáně, kde získala za konstrukci tohoto rýpadla nejvyšší ocenění – Zlatou medaili a diplom. „Odbornou porotu zaujalo především jedinečné uzpůsobení rýpadla specifickým podmínkám v Radnevu a také krátká doba, za kterou jsme stihli zakázku zrealizovat," shrnuje Vladimír Karpíšek a dodává, že firma tak ve své kategorii předčila i mezinárodní konkurenci.

Technické parametry rýpadla

Průměr kolesa  8 m 
 Výkon pohonu kolesa 265 kW 
Jmenovitá rypná síla 65 kN/m 
Teoretická výkonnost 1300 m3/hod 
Výška rýpadla 15 m
Hmotnost rýpadla 595 t
Rychlost pojezdu max. 6 m/min
Měrný tlak na terén 0,06 MPa

 

O společnosti NOEN a.s.

NOEN a.s. je českou dynamicky se rozvíjející firmou s vlastním vývojem a odbornou znalostí pro vývoj a dodání na klíč technologického zařízení pro kontinuální povrchovou těžbu a dálkovou pásovou dopravu velkých objemů sypkých materiálů. Na tuzemském i zahraničních trhu působí již přes 18 let.

Akciová společnost NOEN zaměstnává tým více než 150 vysoce odborných pracovníků, projektantů a konstruktérů s dlouholetou praxí. Během svého působení se společnost stala hlavním partnerem Severočeských dolů, a.s. Mezi další významné společnosti a partnery, se kterými spolupracuje, patří ČEZ, a.s., Severočeské doly a.s., Mostecká uhelná společnost a.s., Sokolovská uhelná a.s. a například ŠKODA PRAHA Invest s r.o.

 

Kontakt: Kateřina Rosová
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 602 464 278

 

Back to top