Dampry Cat 775G v lomu Měrunice

Sto deset tun na čtyřech kolech nevidíte každý den. V čedičovém lomu Měrunice převážejí materiál hned dva pevné dampry Cat 775G. Jak stroje pracují přímo v lomu nám ukázal vedoucí provozu Tomáš Hrdina.

Basalt Měrunice

Kamenolom Měrunice leží v Ústeckém kraji. Firma Basalt zde provádí těžbu čediče neboli bazaltu od roku 1994. Navázala tak na společnost Severokámen Liberec, která zde těžila kamenivo už od roku 1987. Čedič je šedočerná, sopečná vyvřelina, která představuje mimořádně odolný a tvrdý materiál jemnozrnné struktury. Drcené kamenivo z lomu Měrunice má výborné fyzikální a mechanické vlastnosti a omezenou nasákavost, což zaručuje výjimečnou mrazuvzdornost. Kamenivo se používá do betonových směsí, vodohospodářských staveb a na výrobu speciálních stavebních směsí.

„Podíváme na to shora",

říká třiapadesátiletý Tomáš Hrdina a vyváží nás na samý okraj lomu. Pod námi se rozprostírá kráter o šesti etážích s výškou 12 metrů každé z nich. V té nejhlubší, v podzemní vodě prosakující na povrch počvy lomu, nabírá rubaninu bagr. Odtud vede pevná cesta až ke zpracovatelskému závodu, jehož budova uzavírá celou oblast. Uprostřed cesty právě míjíme dva žluté a i z této vzdálenosti jasně rozpoznatelné stroje - pevné dampry Cat 775G.

Výběr padl na stroje Cat

Dampry Cat dorazily do Měrunic teprve nedávno v rámci velkého balíčku patnácti strojů Caterpillar, který si německý majitel lomů zajistil spolu s centrálou Zeppelin v Německu.

01

Část techniky dodal český prodejce Zeppelin CZ, konkrétně pak pobočka v Mostě. Za to, že výběr padl právě na stroje Cat, může právě Tomáš Hrdina, který má na starosti vozový park v lomech Měrunice, Všechlapy a Libá.

„Radost z nových damprů?

Tu mám pořád velkou," říká a popisuje starosti, jaké mu přinášeli jejich předchůdci. Protože u nich selhával servis, musel často omezit nebo i zcela zastavit provoz. Nové dampry Cat 775G se prý dokáží vypořádat nejen s navýšením měsíční těžby z padesáti na sto tisíc tun, ale vzhledem k úspornějšímu režimu motorů ušetří i tisíce litrů paliva. Pevné dampry Cat 775G se perfektně hodí pro práci v lomech na drcené kamenivo nebo vápenec, kde jsou cesty s tvrdým podkladem a kde stačí pohon zadní nápravy.

Výroba a kompletace

Dampry Cat 775G jsou dvounápravová nákladní auta o váze dobře přes sto tun, která se vyrábějí v Decatur ve státě Illinois v USA, v továrně ležící asi tři hodiny jízdy jihozápadně od Chicaga. Než se dostala až do Měrunic, čekala je cesta vlakem do přístavu, kde se zkompletovala s korbou, a pak přes oceán. Vnější pneumatiky a ochozy se montovaly až tady v lomu.

Jaká je ovladatelnost strojů?

Sjeli jsem zpět na jeho dno a zamířili k výsypce. Čekáme, než se vyprázdní i druhý dampr a mávnu na řidiče, který zastaví a otevře dveře. Vystoupám za ním po schodišti a usednu do kabiny na druhou sedačku. „Ahoj, já jsem Jarda, klidně mi tykej, tady si tykáme všichni," říká strojník a vyhýbá se svému kolegovi. Jsem v pokušení se zeptat, jak moc je těžké manévrovat s takovým obrem, a Jarda, jako by to tušil, mě nechá zatočit volantem. „Jako nic, co?" směje se a říká, že s pohybem pomáhají posilovače i fakt, že přední náprava není poháněná, a proto je relativně lehká.

Jaká je nosnost damprů?

Oficiální nosnost Cat 775G je 64 tun, ale ve skutečnosti uveze víc. Jako u všech pevných damprů Cat také u něj platí pravidlo 10-10-20. Znamená to, že u 90 % do 110 % nosnosti, takže v pohodě uveze 70 tun. Deset procent nákladů může být dokonce mezi 110 a 120 %, ale nikdy nesmí překročit 120 %, tedy 76 tun. Údaj by se zapsal v paměti stroje a mohl by hrát roli při případné reklamaci. S damprem strojník udělá denně přes třicet otoček denně. Cat 775G je osvědčený model, jehož prototyp byl testován 33 000 motohodin, než byl uveden do sériové výroby.

Technická výbava

Proti svému předchůdci nabízí Cat 775G o pět procent vyšší výkon a komfort řazení plně automatické převodovky srovnatelný s osobním autem v automatu. Damper má dvanáctiválcový dieselový motor s měničem. Vzadu je měnič, kardan a plně automatická převodovka s elektronickým řízením doplněná o modul, který sleduje točivý moment a podle něj udílí pokyny k řazení. Maximální rychlost je 67 km/h a vzhledem k dostatečnému výkonu motoru ji lze dosáhnout i s plně naloženým autem. Pohodlnou a bezpečnou jízdu zajišťují pneumaticko-hydraulické tlumiče naplněné olejem a dusíkem s automatickou regulací tuhosti, která se mění v závislosti na zatížení.

A co zákaznický servis?

Tomáš Hrdina zmiňuje ještě jednu přednost, a tou je zákaznický servis, který od Zeppelin CZ dostává. „Mám nějaký problém, zvednu telefon a dovolám se konkrétnímu člověku, který ho se mnou osobně řeší. Jsme s technikou Caterpillar spokojení a svou zásluhu na tom má nejen kvalita strojů, ale i servisu, který s nimi přichází," říká Tomáš Hrdina. Životnost pevných damprů se počítá na dvacet let, výběr toho správného stroje tedy určitě není dobré podcenit.

zeppelin-cat

Text: Adam Maršál, Jiří Petr a redakce LT
Foto: Adam Maršál

 

Back to top