Komatsu uvádí na trh nové pásové iMC bagry PC290LCi-11E0 a PC290NLCi-11E0

Společnost KOMATSU uvádí na trh další řadu inteligentních strojů – pásových bagrů PC290LCi-11E0 a PC290NLCi-11E0 inteligentních Machine Control (iMC) s integrovanou nivelací. Společně s typy PC210LCi-11E0 a PC360LCi-11E0 patří k pokrokovým technologiím společnosti sortimentu Komatsu.

Systém inteligentního řízení strojů ¬Komatsu byl úspěšný od svého uvedení na trh. Zapříčinil dosažení skokových změn v produktivitě, efektivitě a úspoře nákladů pro firmy, které s těmito stroji pracují a je uznáván jako srovnávací technologie ve stavebnictví. Se zavedením těchto strojů Komatsu mohou nyní zákazníci využívat těchto výhod i u velkých infrastrukturních projektů a realizaci rozsáhlých zemních prací.

Nabídka iMC strojů KOMATSU

Aktuálně jsou k dispozici 3 modely novým iMC (intelligent machine control) rypadlům KOMATSU s integrovanou 3D nivelací

 Typ Hmotnost Výkon
motoru 
Emisní norma

Objem lžíce
(max.)

PC210LCi-11E0  23 tun  123 kW  EU stupeň V  1,65 m3
PC290LCi-11E0 30 tun 159 kW  EU stupeň V 2,02 m3
PC360LCi-11E0 36 tun 202 kW EU stupeň V 2,66 m3

Všechny mají ve výbavě motory s nejpřísnějším emisním stupněm V.

Ventilátor chladiče s hydraulickou spojkou a s tím spojenou nejmenší hlučnost v kabině, která takto vyniká vysokým komfortem.

  • Ovládací prvky jsou ergonomické a umožňují neunavující práci se strojem.
  • Uvedené modely mají ve své třídě nejlepší zdvihové kapacity umožňující osazení lopatou s větším objemem než konkurence.
  • Pro stroje Komatsu je bezpečnost samozřejmým prvkem. Ve standardní výbavě je kamerový systém KomVision umožňující pohled z ptačí perspektivy a strojník má maximální přehled o pohybech okolo bagru jako by se sám nad ním vznášel.
  • Stroj je zároveň blokován pro neočekávané pohyby ovládacích pák. Strojník má stroj plně pod kontrolou a nic neočekávaného nemůže nastat.

01

Na přednosti těchto inteligentní strojů jsme se zeptali Ing. Františka Zemčíka, odborného prodejce strojů Komatsu: 

Čím nové stroje iMC vynikají a na jaké práce jsou tyto stroje nejvhodnější?

Hlavní předností aktuálně nabízených KOMATSU inteligentních rypadel s integrovanou 3D nivelací je precizní, maximální přesnost provedené práce dle 3D modelu. Jedná se o třetí generaci automatického řízení rypadel a novinka umožňuje rovněž automatické řízení naklápění svahovací lžíce dle vloženého 3D projektu. Strojník bez zkušeností provádí práci s robotickou přesností. Stroj v automatickém módu nedovolí strojníkovi prohrábnout do požadovaného povrchu a také není potřeba, aby geodet práci posléze proměřoval.

Co tyto nové typy nabízejí nového ve srovnání se stejnými typy konkurenčních značek?

Jedná se již o třetí generaci rypadel s integrovanou 3D nivelací. S každou generací posouvá KOMATSU laťku trochu výše. V současné době neexistuje konkurenční výrobek, který by dokázal pracovat s takovou rychlostí a přesností. Navíc interakce mezi operátorem a strojem je velmi chválena. Všechny demo ukázky jak v České republice, tak ve zbytku Evropy měly výbornou zpětnou vazbu a několikrát již zákazník odmítl stroj vrátit. Kombinace automatického ovládání výložníku, svahovací lopaty a požadavků na rychlost a přesnost je to, co umožňuje maximálně zefektivnit práci a to nás nejvíce odlišuje od konkurence.

S čím tyto nové stroje můžou zákazníky překvapit?

Nový design, přehlednost funkcí a nastavení nového monitoru jsou velmi pozitivně hodnoceny. Rozhodně strojníka překvapí i přesnost nivelace na svahu díky novým integrovaným vlastnostem naklápěcí svahovací lžíce. Nyní se mohou plně věnovat plnění lopaty při práci a nakládce vozidel bez obav, že by požadovaný finální povrch museli ručně tvarovat či hlídat.

Kde nové iMC stroje Komatsu mohou zákazníci vidět?

Na trh v ČR již byly dodány desítky inteligentních strojů předchozích generací. Jeden z těchto strojů KOMATSU PC360LCi-11E0 bude velmi brzo ke zhlédnutí na stavbě nových kampusů Ostravské univerzity, kde bude ideální možnost využít všech integrovaných 3D vlastností stroje na tomto exponovaném místě.

A kdy se plánuje první dodávka nového pásového iMC bagru Komatsu PC290LCi jsme se zeptali Daniela Syse, ředitele společnosti KUHN-BOHEMIA, a.s.

Díky naší dlouhodobé osvětě, předváděním strojů v našem Smart Construction demo areálu v Brně a s tím související obchodní aktivitě máme rozpracovaných řadu projektů u konkrétních zákazníků, kteří již čekají na avizované velikosti inteligentních rypadel. Věřím, že ještě během letošního jara budeme dodávat první stroje této velikosti na náš trh.

 

 

Back to top