Nová mobilní linka od firmy Metso v kamenolomu Deštno

Společnost Metso Czech Republic, s.r.o. přední dodavatel strojů a zařízení pro zpracování nerostných surovin, recyklaci stavebních suti, asfaltu, železobetonu a kovošrotu aj. dodala v letošním roce 2stupňovou semimobilní linku do kamenolomu firmy Lom Deštno a.s.

Těží se zde granodiorit již od roku 1907 a prioritou byla výroba kostek. Od roku 2009 je materiál zpracováván za pomoci mobilních technologií na drcené kamenivo. V současné době je tato technologie zpracování kamene nosným výrobním programema probíhá zde postupná modernizace.

Realizace

Vrámci projektu Snížení energetické náročnosti technologického procesu zpracování kamene je realizovaná další fáze modernizace výrobního procesu spočívající v energetických úsporách ve výrobě. Výběrové řízení na semimobilní linku vyhrála firma Metso a dodala mobilní čelisťový drtična pasech Metso typ Nordberg LT106, mobilní hrubotřídič - Metso mobilní třídící jednotka na pasech ST2.8™ a pásový dopravník - Metso mobilní dopravní pas CT3.2.

Čelisťový drtič Nordberg LT106

Mobilní čelisťový drtičMetso typ Nordberg LT106na pasovém podvozku je osazen primární drtící jednotkou a to jednovzpěrným čelisťovým drtičem typ C106 se vstupním otvorem 1060 x 700 mm. Stroj je poháněndiesel-motorem Cat C-7.1, s nejpřísnější emisní normou Tier V o výkonu 225 kW.

01

Tato semimobilní primerní jednotka se dále skládá ze standardní násypky o objemu 6m2, dvousítného vibračního podavače, hlavního vynášecího pasu H10 šíře 1000mm, délka 10 m a otočného odhliňovacího pasu (o 180°),který umožňujejednoduché ukládání odvalu na obě strany.
Součástí výbavy stroje je dálkové ovládání, hydraulické seřizování štěrbiny, zkrápění atd. Celková hmotnost stroje je 42 000 kg.Stroj je vybaven inteligentním počítačem IC700 vč. ovládací jednotky PLC (Power Load Control) pro optimalizaci výkonu a kontrolu stroje.

Robustní konstrukce z uzavřených profilů umožňuje nasazení stroje i v nejtvrdších podmínkách kamenolomu. Výkon stroje ve tvrdém kamenivu je až 400 t/h, při vybavení pro recyklaci je kapacita až 200 t/h. Stroj je také vybaven systémem ASC – aktivní ochranou čelisťového drtiče, který chrání drtič před poškozením nedrtitelným předmětem.

Hrubotřídič MetsoST2.8™

Metso mobilní třídící jednotka na pasech ST2.8™ se skládá z násypky o objemu 4,5 m3 s článkovým ocelovým podavačem, dvousítnéhovibračního třídiče 4.870 x 1.520 mm s kruhovým pohybem třídících plocha hydraulickým pohonem. Má hydraulické sklápění bočních vynášecích pasů (celkem 4 ks) s dálkovým ovládáním. Pohon zajišťuje diesel-motor CAT4.4, výkon 75kW, celková váha zařízení je 29 000 kg.Stroj má možnost dálkového ovládáníkabelem nebo rádiem EU /434 MHz. Sklon třídící plochy je hydraulicky nastavitelný 11 – 17°. Standardní otáčky třídiče jsou 730 ot./min. Výhodou je také mazání ložisek přes lehce dostupná místa.

Dopravní pas Metso CT3.2

Metso mobilní dopravní pas typ CT3.2 s diesel pohonem CAT C2.2 o výkonu 38 kW a hydraulickoujednotkou s housenicovýmpodvozkem má výkon až 400t/hod, vynášecí výšku 7,9 m, provozní délku 20 m a šíří pasu 1050 mm. Výška vstupní násypky, která má objem 1,3 m3 je hydraulicky nastavitelná.

Kvalita a výkon

Díky dobře postavené mobilní lince od firmy Metso bylo dosaženo požadované kvality kameniva.Parametry technologie linky umožňují provozovateli stroje nastavit výrobu dle okamžitých požadavků odběratelů, tj. měnit např. množství podílu jednotlivých frakcí podle požadavku trhu. V kamenolomu Deštno jsou s linkou od firmy Metso velmi spokojeni, splnila požadavky na kvalitu a výkon,jak jsme se dozvěděli od Jaromíra Štěpána, vedoucího výroby. Tato technologie je zároveň energeticky úspornější a příznivější k životnímu prostředí.

metso

www.mesto.com

Z kamenolomu Deštno

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top