Natural Stone Show – "Hard surfaces" aneb kamenická výstava v Londýně

V londýnském výstavním centru "ExCel Londyn" se po dvou letech na přelomu dubna a května konala tradiční kamenická výstava Natural Stone Show. Zúčastnilo se jí na 203 vystavovatelů. Vedle domácích firem jistě nepřekvapí, že ze zahraničních zde měla nejsilnější zastoupeni Čína, po ní následovala Indie, Pákistán, Itálie, Německo, Portugalsko a poprvé jsem zde viděl i zástupce z Arménie.

Letošní rok byl však pojat trochu jinak než v minulých letech. Již sám název výstavy "Hard surfaces" napovídá, že byla zaměřena na souvisle rovné plochy. Upřímně řečeno, šel jsem na tuto výstavu s obavami, že mě ničím nepřekvapí, ale opak byl pravdou. Vedle zkušeben stavebního materiálu se zde prezentovaly školy, nabízející denní i postgraduální výuku ke získání příslušné odbornosti a certifikátu v montáži obkladů či dlažby, firmy vyrábějící velice zdařilé keramické napodobeniny velkoformátových kamenných desek, výrobci vyvýšených roštových systémů na pokládku dlažby a výrobci kamenických kotev a celých obkladových kotevních systémů.

Dlažba, obklad a krytiny

Milé překvapení jsem zažil u stánku, kde se nabízela dlažba a obklad z pálené hlíny, doplněna profilovanými bloky. Bylo zde i pár firem se střešní krytinou vyrobenou ze známé velšské břidlice, ale i z argentinského fylitu. I dilatace plochy zde měla svého zástupce. Firmu dodávající neuvěřitelnou škálu ochranných lišt rohů různých barevných odstínů, profilů, protiskluzových pásů a již zmíněných dilatačních lišt i s osvětlením.

Narazit na řemínkové obklady, dlažební kostky a různé druhy mozaiky nebylo opravdu těžké. Ohledně řezacích strojů zde jasně dominovaly italské firmy. NC řezací pily všech velikostí a řezání vodním paprskem již nikoho nepřekvapí, ale NC pila doplněná řezáním vodním paprskem byla pro mne novinkou. S touto kombinací se dá vyříznout jakýkoliv otvor uprostřed deskoviny a případný nedořez od kotouče, sedokončí vodním paprskem.

Manipulační technika, čištění a údržba povrchu

Pro usnadnění namáhavé montážní práce bylo na výstavě k vidění nepřeberné množství ruční manipulační techniky, poháněné elektrickým proudem nebo stlačeným vzduchem. V nabídce elektrického ručního nářadí dominovaly italští výrobci, ale diamantové příslušenství k tomuto elektrickému ručnímu nářadí, bylo pod nadvládou výrobků od čínských firem. Nemohli zde chybět výrobci chemických čisticích a konzervačních prostředků a výrobci úklidových strojních zařízení. Různé podlahové leštičky a vodní vysavače vás potkávaly na každém rohu, zato tryskací zařízení na čištění venkovních fasád bylo zastoupeno pouze dvěma firmami.

Designová centra

Opravdovým překvapením byla prezentace designových center a studii. Byly na londýnské výstavě poprvé a vesměs předváděly práce se sklem určené na svislé plochy. Nejednalo se o pokryti velké a souvislé plochy, ale spíš o její doplnění skleněným reliéfem. Výrobním programem německé firmy "MAGNA Glaskeramic" je recyklace lahvového skla na silnostěnné velkoformátové skleněné desky různých barev a průsvitnosti, určené převážně do interiéru hotelů, restaurací a veřejných budov.

Moji favorité výstavy

Prvním byla německá firma "Schluter System", nabízející kompletní řešení pro dlažby a obklady určené do koupelen a kuchyni. Kompletním řešením je myšleno od počátečního návrhu přes dodávku izolace proti vlhkosti, podlahového vytápění, spojovacího materiálu, 96 druhů obkladů k výběru (kámen, keramika) a všech jejích doplňků s případným servisem. Jejich stánek byl opravdu na hodně vysoké úrovni a každému, kdo do něj vkročil, bylo hned jasné, co daná firma nabízí. Druhým se stala arménská firma "AMstone stonebrick", nabízející výrobky z vulkanického tufu ve formě obkladů anebo ve tvaru stavebních bloků maximálních rozměrů 100x10 cm jakékoliv tloušťky v pěti odstínech (černá, hnědá, červená, béžová, tabacco). Určeno pro vnitřní i venkovní prostředí. Velice lehký materiál, příjemný na pohled i na dotek s vysokým tepelně izolačním koeficientem.

 

Back to top