Butchartovy zahrady – zahrady v lomu

Vytěžené lomy nabízejí mnoho možností využití. Jedním z příkladů, jsou překrásné Butchartovy zahrady, které se nacházejí v Kanadě, Britské Kolumbii na ostrově Vancouver nedaleko města Victoria.

Historie založení

Zajímavá je historie vzniku tohoto květinového ráje, neboť zdejší výstavní okrasné zahrady byly založeny na místě bývalé cementárny u vápencového lomu. Lom zde vznikl v roce 1904 a patřil rodině Butchartových (Robert Pim Butchart a Jennie Foster Kennedy), která se do Kanady přistěhovala ze Skotska. Ze zdejšího kvalitního vápence začala rodina úspěšně vyrábět portlandský cement.

01

Paní Butchartové se pohled na holé stěny příliš nezamlouval a rozhodla se tak lom revitalizovat do podoby zahrady. Z okolní zemědělské půdy nechala navést tuny zeminy a začala budovat první část dnešních zahrad tzv. Sunken Garden (potopená zahrada). Je to nejznámější a také první z Buchartových zahrad, ke které procházka návštěvníky zavede. Je zde překrásná fontána Ross Fountain, kterou sem v roce 1964 umístil Ian Ross. Voda z ní tryská v různých formacích a frekvencích a s barevnými světelnými odstíny vypadá jako živá.

03

Příjmy z cementu sloužily i k následnému financování tohoto nevídaného záměru a z někdejší Butchartovy továrny na cement zbyl nakonec jen vysoký komín. Továrna sice přestala vyrábět cement v roce 1916, ale pokračovala ve výrobě dlaždic a květináčů až do roku 1950.

Další zahrady

08

Když vápenec v roce 1916 došel, staly se nevzhledné jizvy lomu zajímavou kulisou i pro vznik dalších zahrad. V roce 1929 Jennie Butchartová pokračovala ve tvorbě dalších částí zahrad – např. Rose Garden, která původně majitelům sloužila jako užitková zahrada pro pěstování zeleniny, dnes je výstavou růží, Italian garden, původně tenisový kurt, je přehlídkou zahradní architektury a v Japan Garden, najdete krásný výhled na Butchartovu zátoku.

05

Pan Butchart byl na pozoruhodnou práci své ženy pyšný a jako její fanda shromáždil okrasné ptactvo z celého světa. Kachny pak vysadil na jezírko Star Pond, pávy na přední trávník, na místě dnešní besídky Begonia Bower trénoval holuby a po celých zahradách umístil řadu ptačích budek.

06

Proslulost zahradničení paní Butchartové se rychle rozšířila. Od roku 1920 přicházelo každoročně více než padesát tisíc návštěvníků zhlédnout její dílo.

Další generace v tradici pokračují

V roce 1939 přenechali Robert a Jennie Butchart zahrady svému vnukovi Ianu Rossovi, který byl až do své smrti v roce 1997 aktivně zapojen do jejich dalšího rozvoje a propagace. Nejznámější fontánu v Butchart Gardens, nazvanou Tři jeseteři, zakoupil ve Florencii právě on a rovněž Ian dovezl i bronzový odlitek divokého kance, kopii mramorové sochy z florentinské galerie Uffizi.

04

Kanec je na počest Pietro Tacca, který v roce 1620 vytvořil originál, pojmenovaný Tacca. Jeho rypák je vyleštěný od tisíců návštěvníků, kteří si na něj sáhli pro štěstí. Tacca je věnován všem dětem a psům, kteří Butchard Gardens navštíví. V roce 2015 přibyla také Dračí fontána, kterou věnovalo čínské město Suzhou v rámci 35. výročí přátelské spolupráce s městem Victoria.
Péči o zahrady převzal po Ianovi jeho syn Christopher, který zemřel v roce 2000. Dnes v tradici Butchartových zahrad pokračují sestra Christophera Robin Lee Clarke a její dcera Barnabas Butchart Clarke.

Celoroční přehlídka květeny

Dnešní výstavní zahrady jsou i nadále soukromým majetkem a svými výsadbami prezentují především okrasné rostliny – statisíce kvetoucích rostlin a stovky stálezelených dřevin. Jsou vyhlášeny za národní historickou památku Kanady.

02

Zahrady se rozkládají na 22 hektarech a jsou situovány v údolí chráněném před převládajícími větry. V létě jsou tu proto teploty daleko vyšší a v zimě naopak nižší než v okolí. Aby zahrady nepřetržitě kvetly od března do října, je v nich vysazeno více než milion letniček v 700 variantách.

07

Díky snaze místních zahradníků o celoročně atraktivní záhony zde mohou návštěvníci v kterémkoliv ročním období stále něco pěkného obdivovat. Od června do září mají zahrady večerní osvětlení a probíhají zde úžasné ohňostroje a hudební produkce.

V zimní období je také otevřeno Benvenuto, bývalé sídlo rodiny Butchart, kde je uložena historie zahrady od vápencového lomu do současnosti.

Každoročně navštíví zahrady Butchart Gardens cca jeden a půl milión návštěvníků. K dispozici je jim Plant Identification Centre s 50 zahradníky, kteří poskytují příchozím odborné informace a pomáhají s určením konkrétních rostlin.

Kouzlo zahrad

Dnes patří Butchartovy zahrady k nejkrásnějším na světě a překypují vůněmi růží, magnolií či tulipánů. K jejich nejhezčím částem patří zcela jistě Sunken Garden s tryskající fontánou, japonská a italská zahrada, které sousedí s rybníčkem Star Pond ve tvaru hvězdy a výhled na moře z Buchartovy vyhlídky. V zahradách naleznete plno dalších rybníčků a fontán, do kterých lidé s oblibou hází mince, aby se jim vyplnilo přání. Už řadu let tyto mince putují na pomoc dětem. Samozřejmě nescházejí po celém zahradním areálu příjemná posezení a občerstvení.

09

I když v tom to případě se nejedná o ryzí botanickou zahradu, návštěva tohoto místa určitě patří k nezapomenutelným zážitkům. Překrásné kanadské zahrady se chlubí tím, že v žádné roční době neztrácí nic ze svého kouzla. Je-li to pravda, budete muset posoudit sami.Zahrady s tisíci květinami a kulisou ptačího zpěvu, hučící voda v množství fontán, to jsou zahrady Butchartovy rodiny.

Z Kanady Vladimíra Štěpánková
https://www.birdsofafeather.ca/butchart-family-history

 

Back to top