Cat D6 XE | Nové logo, nový pohon, nová doba

Letošní jaro bude ve světě stavební techniky ve znamení velkého svátku – veletrhu Bauma 2019 v německém Mnichově. Stroje amerického výrobce Caterpillar tu jako již tradičně obsadí jednu z největších expozic. Caterpillar předvede osvědčenou techniku i horké novinky. Mezi ně patří i Cat D6 a D6 XE, dvojice nových dozerů v modelové nabídce.

Dozery řady D6 patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější stroje tohoto typu, proto je to právě řada D6, která jako jedna z prvních dostává nejen nové logo, ale i celou řadu inovativních technologií a vylepšení. Základní provedení dozeru nese jméno D6. Nahrazuje starší model D6T a přináší oproti němu mnohá vylepšení.

01

Na první pohled je patrná nová kabina. Výrazně přibylo prosklení, bezpečnostní rám byl integrován přímo do konstrukce kabiny, takže již nebrání ve výhledu do stran i plocha bočních oken a oken ve dveřích je větší. A komu by ani to nestačilo, pro toho má dozer D6 připravenou i kameru. Ta na obrazovce s vysokým rozlišením přímo v zorném poli strojníka zobrazuje nejen pohled vzad, ale i hodnoty příčného a podélného náklonu. Poloha stroje i jeho okolí je tak dokonale pod kontrolou, což zvyšuje bezpečnost i efektivitu práce.

Větší prosklená plocha, více místa

Integrovaný bezpečnostní rám umožnil konstruktérům navrhnout kabinu nejen lépe prosklenou, ale především větší. Díky tomu má obsluha mnohem větší komfort a může se lépe věnovat samotné práci. I tady přináší řada D6 mnohá vylepšení pro zlepšení efektivity a usnadnění ovládání. Tradiční ručičkové ukazatele a záplava tlačítek pro rozličné funkce – to vše je pryč. Moderní dotykové obrazovky s vysokým rozlišením zobrazují přesně ty informace, které skutečně chcete vidět, a umožňují úpravu parametrů intuitivně přímo na displeji, kde je vidíte. To vše spolu s komfortním vzduchově odpruženým sedadlem strojníka dělá z D6 ideální stroj pro obsluhu.

Aby byla práce s dozerem ještě snazší, připravil Caterpillar pro model D6 celou řadu virtuálních asistentů. Stroj sám udržuje nejen rychlost, ale hlídá si i sklon a úhel radlice. Díky tomu dokáže stroj pracovat rychleji bez omezení přesnosti. Širší radlice potom zajišťuje větší záběr stroje.

Místo převodovky elektromotor

Nová řada D6 se dodává ve dvou základních provedeních – modely D6 a D6XE. Prvně jmenovaný typ si oproti předchůdci výrazně polepšil, co se převodovky týče. Původní třístupňový automat nahradila čtyřstupňová převodovka. To umožňuje hladší a přesnější ovládání a v neposlední řadě i zlepšuje i ekonomiku provozu. Pokud je však pohonné ústrojí D6 výrazným skokem v evoluci tohoto dozeru, technika D6XE představuje přímo revoluci. Namísto tří nebo čtyř převodových stupňů tu totiž nenajdete převodovku žádnou. Místo převodovky tu najdete pouze generátor a dál už nic, žádné hřídele, žádné převody. Mezi hnacími koly se potom usídlil elektromotor. Dieselový agregát Cat C9.3B slouží k výrobě elektřiny, která pohání celý stroj.

02

Proč tak složitě? Když by stačilo jen propojit hnací kola s motorem? Ale kdepak. Kouzlo elektromotoru spočívá právě v jednoduchosti, minimum pohyblivých částí znamená vyšší spolehlivost a snazší údržbu. A jsou tu i další výhody. Práce elektrického pohonu je naprosto hladká a plynulá. Žádná prodleva, žádné řazení, máte k dispozici přesně tolik síly, kolik potřebujete. Zatímco efektivita spalovacího motoru závisí na otáčkách a zatížení, elektromotor takovými výkyvy netrpí. Proč tedy nenechat spalovací motor pracovat v ideálním režimu a vyrábět elektřinu, zatímco elektromotor odvede tvrdou práci?

Přesně tato myšlenka dovedla Caterpillar až k modelu Cat D6 XE. A funguje to velmi dobře. Spotřeba paliva je oproti předchůdci nižší až o 35%, stroj se lépe ovládá a náklady na údržbu klesly o 12%. Samozřejmostí je vyspělá elektronika, stroj si díky 3D nivelaci snadno udržuje sklon a poradí si i v případě ztráty signálu GPS. Přidáte-li k tomu snadnou údržbu a sledování provozu stroje přes aplikace ProductLink a VisionLink, těžko najdete na trhu lepší pomocníky, než jsou nové dozery Cat D6 a D6 XE. Elektrický přenos výkonu posouvá dozer Cat D6 XE o další krok dál ve vývoji, i proto se stal jedním z prvních strojů, které na sobě nesou nové moderní logo Cat.

zeppelin-cat

Text a foto: kolektiv Zeppelin CZ a archiv CAT

 

Back to top