JCB představila novou řadu pásových rýpadel série X

Redakce časopisu Lomy a Těžba se na pozvání společnost TERRAMET, spol. s r.o. společně s dalšími novináři účastnila představení nové řady pásových rýpadel série X. Předvedení proběhlo v březnu v centrále společnosti JCB v Anglii a v lomu nedaleko Manchesteru, který společnost vlastní a používá pro testování a předvádění nových strojů.

Přivítání

Zástupci společnosti JCB nás přivítali laserovou show a slavnostně představili pásové rýpadlo 220X, zástupce nové generace rypadel série X. Dalšími novinkami byly vysokozdvižná elektrická plošina S2646E a první elektrické mini rýpadlo 19C-1E-Teci, které má nulové emise a je naprosto tiché, vhodné zvlášť pro práci ve městě, v tunelech a podzemí. S novou řadou X nás podrobně seznámil Tim Burnhope – ředitel oddělení vývoje.

Pásové rýpadlo série X

Nové pásové rýpadlo JCB 220X je vyvrcholením 48letých odborných zkušeností týmu JCB s rýpadly, které nabízejí výkon a produktivitu bez kompromisů. Rýpadlo o váze 22 tun je vybaveno řadou efektivních, výkonných, komfortních a bezpečnostních systémů a inovací.

Zvýšená účinnost

Rýpadlo je osazeno motorem EcoMAX Stage IV / T4F, který produkuje vysoký kroutící moment při 1500 až 1600 otáčkách za minutu. Osvědčená hydraulická čerpadla Kawasaki a ventily Kayaba zůstaly, ale použily se větší průměry ventilů a nejnovější generace rozvaděčů pro snížení hydraulických ztrát. Díky zvětšení průměru hydraulických hadic vzrostl průtok bez zvýšení výkonu hydraulických čerpadel. To znamená menší opotřebení a zároveň zvýšení životnosti hadic.
Ke zvýšení účinnosti stroje přispívají také nové a vylepšené funkce: technologie automatického vypínání motoru, automatického snížení otáček motoru, tlačítka start- stop motoru, funkce Power Boost navyšující výkon o 10%, a plovoucí výložník nastavitelný ve více módech. Výsledkem je pak až 15ti procentní vyšší účinnost ve spotřebě paliva proti předcházející generaci strojů.

Inovace kabiny

Kabina u nových strojů řady X má zcela novou konstrukci, je širší o 100 mm a delší než u předchozích strojů. Obsahuje rám ROPS uvnitř konstrukce a má ploché zasklení po celém obvodu. Může se pochlubit neuvěřitelně nízkou úrovní hluku 67 dB uvnitř kabiny operátora, oproti 73 dB u předchozí generace.

Bezpečnostní sedačky a ovládání

Nová sedadla vyvinutá u dodavatele Grammer poskytují maximální komfort s možností vytápění a větrání. Joysticky jsou namontovány přímo na rám sedadla a pohybují se tak spolu se strojníkem. Ovládání spínačů je svedeno na pravou stranu sedadla do jednoho ovládacího prvku s otočným ovladačem. Výhodou kombinace obrazovky a otočného ovladače je urychlení běžných operací. Kvůli zvýšení pohodlí konstruktéři upravili také pedály a nožní opěrky. Čtyři provozní pracovní režimy umožňují obsluze těchto rýpadel přizpůsobit výkon každé aplikaci. Funkce Auto, Economy, Precision a Lifting poskytují velmi různá optimalizovaná nastavení.

Robustnost a účelnost

První dvacetitunové modely nové generace X mají robustní a účelný vzhled, který bude charakteristický pro celou novou řadu rýpadel. Jsou navržená a konstruovaná s důrazem na efektivitu, dlouhodobou životnost a spolehlivost.

Nástavba rýpadla je 2,7 metru široká, oproti dřívějším modelům je o 200 mm širší. Vzniklé dostatečné místo umožnilo konstruktérům namontovat výložník do středové osy stroje. To snižuje namáhání ložisek a zajišťuje zvýšenou přesnost obsluhy. Další výhodou „vycentrovaného" ramene je možnost nasazení větší lžíce a snadnější používání hydraulického kladiva. Pro zvýšení využití stroje může být rýpadlo v továrně osazeno také 3D GPS naváděním a tiltrotátorem.

Bezpečnost a odolný design

Zábradlí na pravé straně stroje sloužící pro bezpečnost mechaniků je zpracováno do nástavby tak, aby během provozu nemohlo dojít k jeho poškození. Madla na držení jsou navíc přimontována tak, aby šla v případě potřeby vyměnit. Novinkou jsou dvířka od servisních přístupů, vyrobené ze dvou ocelových plášťů. Větší odolnost přináší také svařovaný rám stroje a pevnější dvouvrstvé boční dveře.

Všechny nádrže jsou namontovány uvnitř karosérie, snadno přístupná je schránka na nářadí a také výstup do nádrže s integrovaným čerpadlem.

Slovo Tima Burnhope, ředitele inovací a rozvoje firmy JCB

„JCB se snažilo maximálně vyjít vstříc zákazníkům, což se povedlo. Chtěli jsme maximalizovat životnost a spolehlivost našich strojů, takže jsme se snažili vylepšit každý detail. Usnadnili jsme práci jak strojníkům, tak servisním technikům, čímž jsme snížili odstávky a zvýšili ziskovost. Věříme, že 220X je začátkem nové generace JCB rýpadel, které si získají spokojené zákazníky po celém světě".

Poděkování

Dvoudenní prezentace společnosti JCB byla velice precizně a poutavě připravená. Demo předvedení nové série X pásových rýpadel 220X, které proběhlo v lomu společnosti JCB nedaleko Manchesteru, bylo vskutku akční. Strojníci předváděli tzv. „tanec strojů" a my jsme měli možnost tak vidět novinku poprvé v akci. Díky modelu 220X se společnost posunula do zcela nové úrovně vývoje produktů a montáže strojů.

Za pozvání velmi děkuje redakce Lomy a Těžba a z Anglie Jan Štěpánek

 

 

Back to top