Kopřivnická Tatra představila vůz Phoenix modelového roku 2018

Nejstarší česká automobilka pro letošní rok připravila výrazně inovovanou modelovou řadu vozů Tatra Phoenix Euro 6. Novinka bude zákazníkům k dispozici od dubna a přináší řadu konstrukčních, provozních i užitkových vylepšení.

Vozy Tatra Phoenix Euro 6 modelového roku 2018 se budou od předchůdců lišit vzhledově především maskou vyvedenou v lesklé a matné černé barvě, která bude doplňovat celkové zbarvení kabiny a dalších částí vozu. Kabina také dostala nové účinnější odhlučnění. Změn a vylepšení se dočkal i její interiér, má nové barevné schéma, změněny jsou i všechny ovládací spínače a také informační displej pod volantem.

Nová verze motorů

Nové modelové provedení Tatra Phoenix Euro 6 přináší především změny v konstrukci, díky kterým se dá říci, že jde o novou generaci kopřivnických užitkových automobilů. Především do vínku dostaly nové verze motorů PACCAR MX-11 a MX-13, které splňují emisní normy Euro 6c. Motory mají i vyšší výkon, vzrostl o 7 až 14 kW podle provedení motoru, a také se zvýšil točivý moment o 50 až 200 Nm, opět v závislosti na objemu a výkonovém provedení motoru. Nyní dávají maximální výkon již při 900 otáčkách za minutu. Nové pohonné jednotky mají i snížené provozní otáčky a jsou navíc úspornější a tišší díky úpravám vedoucím k lepší efektivitě spalování pohonných látek.

01

Automatizovaná převodovka

Vedle standardně montované šestnáctistupňové manuálně ovládané převodovky je nově k dispozici také automatizovaná převodovka Traxon, nahrazující původní automatizovanou AS-Tronic. Jde výhradně o šestnáctistupňové provedení s vlastním řadicím softwarem, na jehož odladění, vzhledem ke specifickému provozu v nejtěžším terénu, se významně podíleli specialisté z Tatry. Díky kombinaci s přídavnou/sestupnou tatrováckou převodovkou a absenci redukcí v nábojích kol vykazují nové vozy Tatra Phoenix Euro 6 velmi nízký koeficient TCO, což je významnou provozní výhodnou.

Kompaktnější konstrukce

Významně byla změněna elektronická architektura celého vozidla, která dnes využívá kombinaci technologií LIN a CAN. Vozy Phoenix Euro 6 modelové řady 2018 mají také kompaktnější konstrukci systému čistění výfukových plynů pomocí DPF filtru, katalyzátoru a systému SCR, což vedlo k prostorovým úsporám. Nové vozy tak získaly více místa pro užitkové nástavby a díky tomu mají vyšší užitečnou hmotnost při zachování stávající celkové váhy. Konstrukční vylepšení se týkají také podvozku. Vozy nyní mohou být vybaveny desetitunovou přední nápravou a zadní nápravou zvedací či řízenou, což platí především pro provedení s podvozky se znakem náprav 10x10 a více. Novinkou je také možnost osadit všechna kola systémem kotoučových brzd.

tatra

více na www.tatra.cz
Foto: archiv firmy

 

Back to top