Hybridní rýpadlo Komatsu pro společnost GRANITA s.r.o.

Koncem října převzala společnost Granita s.r.o. , zastoupená Miroslavem Nešetřilem, jednatelem firmy, hybridní pásové rýpadlo Komatsu HB 365LC-3 od společnosti Kuhn Bohemia a.s. Stroj slavnostně předávali v lomu Humperky Daniel Sys, ředitel společnosti, Jiří Bosák, vedoucí pardubické pobočky a Luděk Dub, zástupce servisu. Tento stroj je již pátým hybridním strojem, který bude pracovat v České republice.

Společnost GRANITA s.r.o.

Společnost Granita s.r.o. je ryze českou firmou, která v současné době patří k nejvýznamnějším výrobcům a dodavatelům drceného kameniva v Pardubickém kraji. Společnost má pět provozů - Chvaletice, Humperky, Litická, Budislav, Žumberk, kde se těží a zpracovává velice kvalitní a tvrdý kámen tj. žula, křemenný diorit, granodiorit a rohovec. Kvalitní drcené kamenivo, které společnost vyrábí má široké použití při výstavbě pozemních, dopravních, inženýrských i vodohospodářských staveb.

Promyšlené investice

Aby společnost Granita s.r.o. mohla uspokojit poptávku a zabezpečit dostatek kompletního sortimentu kameniva do budoucna, průběžně investuje ve všech provozech do obnovy technologických linek a strojního parku. Vzhledem k tomu, že je jednou z firem, která si celý výrobní proces zajišťuje svými pracovníky, vedení firmy každou investici pečlivě a důsledně promýšlí. Při výběru stroje do těžby po podrobném posouzení všech nabídek (ceny, spotřeba paliva, servis ad.) se společnost rozhodla pro hybridní pásové rýpadlo Komatsu HB 365LC-3 s lopatou o objemu 2 m3 od firmy Renomag a rychloupínačem pro používání bouracího kladiva JAB.

Hybridní rýpadlo KOMATSU HB365LC-3

Hybridní rýpadlo o hmotnosti 37t a výkonu motoru 202kW bylo na žádost zákazníka (společnosti Granita s.r.o. ) dodáno v provedení se skalními pasy šířky 600mm, jednodílným výložníkem a násadou délky 2600 mm.

Rýpadlo je dále vybaveno přídavným hydraulickým okruhem pro kladivo, hydraulicky ovládaným rychloupínačem, skalní lopatou o objemu 2 m3 a automatickým centrálním mazáním čepů. Pro zajištění maximální bezpečnosti a ochrany strojníka je rýpadlo vybaveno ochranným rámem střechy a předního skla kabiny a kamerovým systémem, který zajišťuje trvalý přenos obrazu z okolí stroje na monitor v kabině.

Princip hybridního stroje

Hybridní systém znamená kombinaci dvou druhů pohonu – v tomto případě kombinace hydraulického a elektrického. Funkce kopání a pojezdu jsou zajišťovány hydraulicky, pouze otáčení nástavby rýpadla zajišťuje elektromotor. Stroj si svoji potřebnou elektrickou energii vyrábí sám a nikdy se nemusí připojit na nabíjecí stanici.

Při otáčení nástavby rýpadla je elektrická energie dodávána ze zdroje, který se nazývá Ultra-Capacitor. Při zastavování (dobržďování) nástavby do pracovní polohy je využita brzděná kinetická energie otáčející se nástavby a tato je přes usměrňovač přeměněna na energii elektrickou, která zpětně dobíjí Ultra-Capacitor. Znamená to tedy, že čím více stroj pracuje a otáčí se, tím více energie má uložené v Ultra-Capacitoru.

Motor-generátor

Další elektricky poháněný prvek, který je součástí hybridní soustavy rýpadla. Motor-generátor je umístěný mezi dieselmotorem rýpadla a hlavním hydraulickým čerpadlem. Pokud je potřeba rychlý nárůst hydraulického výkonu při práci rýpadla, pomáhá Motor-generátor dieselmotoru při pohonu hlavního hydraulického čerpadla.

Připojuje se automaticky a potřebnou elektrickou energii čerpá také z Ultra Capacitoru. Nedochází tak ke zvyšování otáček pohonného diesel-motoru, motor pracuje pouze v nízkých otáčkách (cca okolo 1400ot/min) a výsledkem je nižší spotřeba PHM (až o 30% oproti klasickým rýpadlům), tišší chod a nižší hlučnost v okolí rýpadla i v kabině strojníka.

Vývojový trend KOMATSU

S vývojem hybridních rýpadel začala firma KOMATSU již roce 1999 a od roku 2008, kdy společnost vyrobila a prodala první kusy hybridních rýpadel se nyní jedná již o třetí generaci hybridních rýpadel a dosud bylo vyrobeno a ve světě prodáno více než 3500 těchto unikátních strojů.

kuhnbohemia

komatsu

Komatsu dobrá volba

Společnost Granita s.r.o. patří mezi leadry v oboru kamenoprůmyslu. Díky profesnímu kompletnímu přístupu k výrobě a pořizování nových ekologických technologií a techniky snižuje dopady těžby a zpracování kamene na životní prostředí. Do konce letošního roku přibude do strojního parku ještě jeden stroj Komatsu – expediční nakladač KOMATSU WA470-8 s prodlouženým dosahem výložníku a lopatou s břitem o objemu lopaty 3,8m3. Tím završí společnost Granita s.r.o. obměnu strojního parku.

Značka Komatsu patří mezi špičky stavební a těžební techniky. Společnost Granita s.r.o. věří, že tyto těžební stroje splní jejich představy o kvalitě a efektivitě a že tato investice se určitě v budoucnosti vyplatí.

Z lomu Humperky ze Skutče Vladimíra Štěpánková

 

Back to top