BONAP-ICCZ s.r.o.

Dodavatel náhradních dílů pro drtiče kameniva a recyklační drtiče.

Tak se opět setkáváme po čtvrt roce na stránkách časopisu Lomy a Těžba. Vzhledem k tomu, že nejen prací živ je člověk, chtěl bych zmínit téma, respektive problém, který se dotýká osobního života každého z nás a přístup k němu velmi silně definuje i postavení a fungování naší společnosti.

Dnes tedy z trochu jiného soudku...

Než jsem v devadesátých letech začal pracovat pro soukromé společnosti a následně spoluzaložil i tu svou, pracoval jsem mnoho let v dnes již bohužel nechvalně známé společnosti OKD. To, co s ní dokázal současný majitel udělat je opravdu „zvěrstvo", ale o tomto tématu hovořit nechci.

2

Práce na šachtě byla těžká, špinavá a někdy vzhledem k povaze a myšlení některých kolegů v podstatě nemožná. Ale bylo tady jedno zásadní „ALE". Ať jste pracovali s kýmkoliv, mohli jste si být 99,9% jisti, že co se dohodne, to platí. Horníci byli a jsou tvrdí chlapi, ale vždycky byli „rovní". Dané slovo mělo váhu a sepisovat stohy papírů a smluv, by byla pouze ztráta času.

A kde jsme dnes?

Ano, situace se hodně změnila. Je tady sice také generační problém, kdy já jsem možná „dospěl" a vidím spoustu věcí jinak. Mladí jsou průbojnější, dravější, mají větší „tah na branku" a v neposlední řadě mají neopotřebovanou psychiku. Jsou schopni rychleji se vypořádat s problémy a nezdary. Jsou také schopni rychleji najít a doplnit potřebné informace a také si podstatně více rozumí s novou technikou a hlavně výpočetní technikou. Starší lidé sází více na své dlouholeté zkušenosti, mají poněkud jiné metody práce.

A teď se opět vrátím k tomu, co mě trápí. Nechci házet všechny do stejného pytle a ano, lidé se změnili napříč generacemi, nicméně si myslím, že dnešní mladou generaci tyto změny zasáhly nejvíce a proto i ty negativní dopady, zasáhly mladší generaci více, než tu starší. Pokud mohu mluvit za sebe a své bývalé kolegy, velmi si vážíme daného slova a snažíme se dodržet své sliby a závazky. Proto nemůžu pochopit, že v současné době musí být na všechno sepsány smlouvy s několika podpisy a razítky, které když dojde na „lámání chleba" vůbec nemají žádnou váhu. Nikdo necítí za nic zodpovědnost, nikdo za nic nemůže. Opravdu nejsem schopen pochopit, že jsou mezi námi lidé, pro které se stalo „ojebávání" zdrojem příjmů a smyslem jejich podnikání. Možná je to jen nějaký můj osobní splín nebo moderně řečeno „deprese", ale opravdu a bohužel to cítím, jako trend dnešní doby. Nechápu to a stejně tak to nechápe spousta mých vrstevníků.

Samozřejmě rozumím tomu, že když dnes a denně na všechny z nás kouká z televize ta „politická elita" národa nebo „nejlepší" manažeři, kteří přivedli své firmy na buben a nyní je zachraňuje stát z peněz daňových poplatníků, kde podvod, „bodnutí do zad" a krádež je běžnou normou, pak ano, rozumím tomu, že to může mít neblahý dopad na vývoj charakteru mladé společnosti. Ale zase předpokládám, že všichni mají rodiče nebo kamarády, kteří dokáží ten „televizní obrázek naší společnosti" eliminovat.

Z mého pohledu se to ale evidentně nedaří a naše společnost upadá. A to je mi hrozně líto!

Podání ruky - platí

Možná budu pro některé za hlupáka, ale hrdě můžu říct, že jsem nikdy nikoho vědomě nepodrazil a stejně se snažím chovat i v našem podnikání. Ano, problémy byly a jsou, ale stavíme se k nim čelem a snažíme se je řešit.

1

Nikdy jsem se před nikým neschovával nebo se nechal zapírat, jen abych se vyhnul nějakému problému. Jsem rovný člověk a když „dám" někomu ruku, tak to platí. Chápu, že to může být dnes pro mnohé k smíchu, nicméně já jsem na to hrdý a byl bych velice rád, kdyby se takto chovali i všichni naši partneři.

Je pravdou, že i v naší firmě jsme měli zaměstnance, kteří nebyli schopni toto jednání pochopit a hlavně jednat upřímně a v prospěch celku, ale tito lidé už u nás nepracují, rozešli jsme se s nimi.

Věřím, že se mi podařilo vštípit mladým lidem v naší společnosti, aby si vážili svého slova, drželi dané slovo a snažili se danému slovu či slibu dostát. Samozřejmě v rámci možností. Některé vzniklé situace člověk, ač by chtěl, nemůže ovlivnit.

Ale vraťme se k tomu, co nás živí...

Dnes bych se chtěl věnovat materiálům náhradních dílů pro čelisťové a kuželové drtiče, jejichž
pracovní části jsou vyrobeny z Hadfieldovy oceli.

Tyto Hadfieldovy oceli s obsahem C 1,1-1,5 %, Mn 6-21 %, Cr 0,8-3,5 % jsou ve stavu po rozpouštěcím žíhání vhodné pro odlitky vystavené velkému opotřebení za současného působení silných dynamických rázů jako například čelisti rypadel (pro manipulaci se štěrkem a kamením), zuby lžic bagrů, desky , kužely a pláště drtičů, lité články pásů traktorů a zemních těžebních a stavebních strojů, články pásů tanků, pancíře, komponenty pro těžbu a zpracování dřeva, pancéřové desky mlýnů, drtiče, granulátory, železniční srdcovky a jiné. Tvrdost oceli v litém stavu je cca 170-230 HB. Při práci s tvrdým materiálem (kameny) hned od nasazení nového dílu do provozu se tvrdost povrchu zvyšuje rázy až na cca 500 HB. Naopak při práci s měkčím sypkým a hlavně vlhkým (mokrým) materiálem dochází k rychlému opotřebení součásti. Ocel má také dostatečně vysoké hodnoty vrubové houževnatosti i pro teploty kolem mínus 60 stupňů Celsia, kdy se uvádí hodnota 100-150 J/cm2. Naše společnost pro výrobu drtících kuželů, plášťů a čelistí používá ocelí s obsahem Mn do 18 %. Zvyšování Mn v odlitcích nad tuto hodnotu už nemá, dle našich zkušeností, zásadní vliv na vlastnosti oceli. V případě požadavku zákazníka jsme ale schopni požadované hodnoty Mn v oceli zajistit.

03

Tato ocel má ale také „špatné" vlastnosti, a to, že se velmi špatně opracovává. Také při svařování této oceli je nutno na rozdíl u běžně svařitelných ocelí, kdy se svařované části předehřívají, svařované místo chladit. Jinak dochází k mikro trhlinám ve svařovaném materiálu a následně při provozu k možné destrukci náhradního dílu.

V posledním odstavci jsem si dovolil velmi, velmi zjednodušeným způsobem popsat „dobré a špatné" vlastnosti oceli, která se v lomařství běžně používá. Snad tyto informace budou někdy některému z kolegů k užitku.

Do drtící techniky patří samozřejmě také odrazové drtiče, ale jejich pracovní části, kladiva a vnitřní obložení drtičů, jsou vyrobeny většinou z chromové nebo chromniklové litiny, nebo martezitických ocelí, ale to je již zcela jiná kategorie materiálů. O této kategorii snad příště.

bonap

Kontakty
Náhradní díly pro lomařské technologie
Marian Košinár, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , +420 773 794 713
Náhradní díly pro důlní technologie
Alois Nedojedlý, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , +420 777 770 568

Text: Petr Křístek
Foto: Archiv firmy

 

Back to top