Rekonstrukce technologických skupin a celků firmou ORBIT-ELEKTRO

Co nového u firmy Orbit-Elektro jsme zeptali majitele firmy Vítězslava Školoudíka.

Zajímavým oborem naší činnosti v posledních letech jsou repase technologických celků a skupin v kamenoprůmyslu. Semimobilní a mobilní drtící a třídící technika, která byla v minulosti pořízená jako nová nebo mírně použitá, má již za sebou běžný životní cyklus technologické výstroje.

Co vše nabízíte?

Majitelům těchto celků nabízíme částečnou nebo komplexní repasi elektrického a elektrohydraulického zařízení strojů. Součástí řešení je repase pohonného ústrojí, kdy ve spolupráci s dodavateli diesel motorů, hydromechanických rozvodovek a hydropohonů jsme schopni realizovat i tyto náročné opravy s dodávkami speciálních náhradních dílů. Jako součást repase stroje zajistíme rovněž zámečnické práce a práce na opravě mechanicky poškozených částí konstrukce strojů.

Kde jste se v poslední době realizovali?

Poslední dodávkou z tohoto oboru činnosti naší společnosti, byla mobilní drtící a třídící technologie výrobce SBM MINERAL processing GmbH Austria LT1100 pro zákazníka MINERAL RT,BB Kamenolomy ČR s.r.o. Námi navržené řešení bylo majitelem stroje vybráno jako nejvhodnější a stroj byl po ukončení sezóny 2016 dodán do sídla naší firmy. Po ohledání stroje byly po konzultaci s majitelem, dohodnuty konkrétní detaily řešení.

01

Na stroji proběhla kompletní výměna elektrorozvodů a veškerého elektrovybavení vč. diesel managementu. Pohonný diesel agregát IVECO byl vybaven novou senzorikou a byly repasovány rozvody chladící kapaliny a provedeny drobné opravy utěsnění motoru.

Jakými systémy jste stroj vybavili?

Stroj byl vybaven novým řídícím systémem s možností bezdrátového ovládání pomocí vzdáleného displeje s WIFI připojením. Při rekonstrukci byl kladen důraz na maximální trvanlivost elektrovýzbroje vzhledem k podmínkám provozu stroje.

Velmi dobrým rozhodnutím bylo vybavení stroje novým moderním programovatelným řídícím systémem dieselmanegementu a generátoru. Toto řešení nám umožnilo splnit veškeré požadavky zákazníka na srozumitelnost a jednoduchost obsluhy. Soustrojí je nyní vybaveno kompaktním systémem QC2103,který komunikuje s obsluhou v českém jazyce. Systém je zcela autonomní, je plně servisovatelný společnostmi zajišťující běžnou údržbu a servis dieselagregátů pracovních strojů.

03

Na co jste nejvíce zaměřili?

Hlavní díl práce byl v kompletně nové elektrovýstroji technologie. Snahou projekce bylo minimalizovat množství elektrických prvků a tím snížit hmotnost elektrorozvaděče stroje. Vzhledem ke značnému zatížení vibracemi, byla elektrovýzbroj umístěna co nejníže na konstrukci stroje. Velká pozornost byla věnována uchycení nových silových a ovládacích kabeláží do zcela zapouzdřeného ocelového, žárově pozinkovaného krytu tl. 4mm.

Pro umístění nových rozvaděčů stroje byly zhotoveny zcela nové ochranné konstrukce a rámy. Projekční řešení si vyžádalo zakázkovou výrobu skříní všech použitých elektrorozvaděčů.

02

Jak se celá technologie ovládá?

Pro řízení celé technologie byl použit průmyslový PLC automat se 7" dotykovým barevným displejem. Ovládací skříňka je oddělena od silového rozvaděče a je napájena pouze bezpečným napětím 24VDC. Software pro ovládání je provedeno dle požadavků norem ČSN-EN pro pracovní stroje a rovněž jsou akceptovány požadavky SBS ČR. Technologii je možné ovládat přímo z ovládací skříňky v automatickém režimu tlačítky START/STOP, nebo z dotykového 7" displeje pomocí vizualizačního software.

Na tomto stroji bylo použito rovněž vzdálené ovládání pomocí tabletu nebo mobilního telefonu. Použitá technologie WIFI disponuje v terénu dosahem 50 - 150m. Na přenosné zařízení je pomocí aplikace přeneseno kompletní ovládání – jak v automatickém tak v ručním režimu. Dálkově lze ovládat technologii a nastavovat jednotlivé parametry. Obsluha tak nemusí být vystavena nepříznivým podmínkám u stroje a je schopna z bezpečné vzdálenosti plně obsluhovat technologii za dodržení bezpečnostních standardů pro pracovní stroje.

„Rekonstrukci stroje jsme provedli, včetně technologických zkoušek - přímo v naší firmě. Moderní řešení repase stroje LT1100 přineslo našemu týmu další zkušenosti, které můžeme využít na následující podobné zakázce pro společnost ŽSD Brno." shrnuje na závěr Vítězslav Školoudík.

Za rozhovor děkuje Vladimíra Štěpánková

Orbit-Elektro s.r.o.
K Moštěnici 265/8a
750 02 Přerov I-Město
Tel: +420581220280
Mobil: +420 603201867
Fax: +420581220280
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.orbit-elektro.cz

 

Back to top