Nový nakladač Cat 988K pro firmu HÁJEK a SYNOVÉ, a.s.

V lomu firmy EUROVIA Kamenolomy, a.s., v Jakubčovicích nad Odrou se ve čtvrtek 13. dubna konalo slavnostní předání čelního kolového nakladače Cat 988K. Nový stroj doplnil stávající flotilu rodinné firmy HÁJEK a SYNOVÉ, a.s., která v lomu společnosti EUROVIA zajišťuje nakládku a přepravu horniny. Dodavatelem nového stroje je výhradní prodejce stavební a těžební techniky Cat v České republice, společnost Zeppelin CZ.

Narazit v České republice na čelní kolový nakladač Cat 988K je zatím poměrně vzácné. Společnost Zeppelin CZ dosud prodala pouze jeden takový stroj, a to v roce 2016 do lomu Mokrá – Horákov. Cat 988K s pořadovým číslem „dva" bude v Jakubčovicích nakládat vytěženou horninu na pevné dampry značky Belaz a Cat (775E). Kromě nové 988K má firma HÁJEK a SYNOVÉ ve své flotile již tři nakladače řady 988 amerického výrobce, z nichž ten nejstarší (Cat® 998G z roku 2002) má najeto neuvěřitelných 28 tisíc motohodin. Právě dobré předchozí zkušenosti s kolovými nakladači Cat i se servisními službami Zeppelin CZ sehrály při nákupu nové techniky svou roli.

„V lomu dostává veškerá technika pořádně zabrat. V případě nakladačů Caterpillar ale vím, že si s náročným prostředím poradí," komentuje nákup nového stroje majitel firmy, Ing. Josef Hájek a dodává: „Pro každou firmu, jako je ta naše, je předpokladem úspěchu spolehlivá a výkonná technika. Sebemenší neplánovaná odstávka, například z důvodu poruchy, může mít nepříznivý ekonomický dopad pro našeho zákazníka, a to si nemůžeme dovolit. Naše spolupráce s firmou EUROVIA Kamenolomy trvá k oboustranné spokojenosti již řadu let a stroje Cat při ní hrají svou významnou roli."

Cat 988K pod lupou

Pro potřeby zákazníka byla se strojem dodána skalní lopata s trapézovým břitem Cat o objemu 6,4 m3 s novým patentovaným zubovým systémem Advansys pro vyšší životnost a nasazeny ocelové řetězy Pewag, které chrání pneumatiky stroje před mechanickým poškozením a snižují jejich opotřebení. Pro bezpečnou a rychlou nakládku damprů je stroj vybaven nakládacími rameny s vysokým zdvihem a integrovaným vážicím systémem, který pohlídá, aby nedocházelo k přetížení damprů, a zároveň má díky němu majitel přehled o tom, kolik materiálu nakladač ve sledovaném období naložil. Ve vážicím systému lze také jednoduše nastavit indikaci plného naložení vozu.

Pro zajištění správného mazání čepů pracovního zařízení, které jsou u těchto nakladačů vystaveny velkému namáhání, je stroj vybaven automatickým centrálním mazáním. Tím je zaručena větší životnost a spolehlivost pákového mechanismu.

Posádka ocení joystickové ovládání s možností nastavení citlivosti odezvy, nebo vylepšený LCD displej uvnitř kabiny, prostřednictvím kterého lze nastavit celou řadu funkcí.

Uvnitř 51tunového nakladače bije výkonné srdce v podobě elektronicky řízeného motoru Cat® C18 ACERT, splňujícího emisní stupeň EU IV (U.S. EPA Tier 4 Final). Tichý a výkonný motor (432 kW) se odvděčí mimořádně nízkou spotřebou paliva, ke které přispívá i nový ECO režim. O přenos výkonu motoru ke kolům nakladače se stará robustní planetová převodovka, která umožňuje řadit jednotlivé stupně pod plným zatížením. Převodovka je vybavena elektronickým modulem APECS s funkcí automatického přeřazení na základě vyhodnocování aktuální zátěže.

Kolový nakladač Cat 988K je výkladní skříní elektronických systémů, které ulehčují strojníkovi práci a zvyšují jeho produktivitu. V kombinaci s pokročilými telematickými systémy jako je Cat Product Link jsou tyto nakladače v těžbě neocenitelnými pomocníky. „První 988 sjela z výrobní linky už v roce 1963 a za těch více než 50 let se stala synonymem spolehlivosti ve stovkách provozů na celém světě. Současná generace těchto strojů nabízí nejlepší poměr cena-výkon v historii celé výrobní řady, protože v sobě spojuje klasickou kovařinu s moderní elektronikou," doplňuje k technickým parametrům nakladače Michal Kafka, manažer prodeje nových strojů Cat ve firmě Zeppelin CZ.

O společnosti HÁJEK a SYNOVÉ, a.s.

Rodinná firma HÁJEK a SYNOVÉ z Jakubčovic nad Odrou se zabývá zejména přepravou a nakládkou kameniva pro potřeby kamenoprůmyslu, ale také servisem a opravami těžké lomové techniky, především strojů značky BELAZ a motorů JaMZ. Servisní práce jsou poskytovány nejen na území České republiky, ale také třeba na Slovensku nebo v Polsku.

Firma má ve svém oboru dlouholeté zkušenosti. Její zakladatel, pan Josef Hájek starší, začal s podnikáním hned na začátku devadesátých let. Společnost disponuje obsáhlým strojním parkem, který zahrnuje pět kolových nakladačů Cat a dva pevné dampry Cat, ale také další těžební stroje jiných značek. Většina strojů je provozována v kamenolomu firmy EUROVIA Kamenolomy, a.s., v Jakubčovicích nad Odrou, kde se nachází i zázemí pro servisní činnost. Jak nám potvrdil Josef Hájek, s EUROVIA Kamenolomy pojí firmu dlouholetá spolupráce: „V Jakubčovickém lomu působíme od roku 1994. Nejdříve jako jeho majitelé a od roku 2005, jako dodavatelská společnost. Dá se říci, že je to pro nás srdeční záležitost. I proto jsme rádi, že tato spolupráce bude pokračovat i v následujících letech a chtěl bych za tuto důvěru zástupcům firmy EUROVIA Kamenolomy poděkovat."

Jakubčovický kámen

Zdejší ložisko je tvořeno sedimentární horninou nazývanou Moravská droba, která se zde vyskytuje ve dvojím zbarvení, šedomodrá a hnědošedá. Vytěžený kámen z Jakubčovického lomu má široké využití – drcené kamenivo najde využití při výrobě betonů, balených směsí, či drážních štěrků, ale také jako dekorace v zahradní architektuře.

zeppelin-cat

Text: Jan Rybář
Foto: Vladimíra Štěpánková

 

Back to top