Praga 110 let

Praga je tradiční český výrobce automobilů s historií od roku 1907. Za dobu své existence se firma věnovala výrobě osobních a nákladních automobilů, autobusů, motocyklů, letadel a zemědělské i vojenské techniky.

Praga Charon 1907 – 1919

Prvním sériově vyráběným modelem se stává automobil Praga V Charon, na nějž teprve navazují modely, které se stanou vlajkovými loděmi této automobilky. Jedná se o modely Alfa, Grand a Mignon a které díky své popularitě rychle získávají Pragovce dobré jméno. Praga se od roku 1911 začíná věnovat také výrobě nákladních automobilů.

Bohatá dvacátá léta 1920 – 1929

Ve dvacátých létech vyniká Pragovka zejména výrobou osobních automobilů, kterou se tato značka nejvýrazněji zapsala do veřejného povědomí. Vývoj a výroba se přizpůsobuje požadavkům doby. V roce 1924 pak Praga představuje nový typ Piccolo.

piccolo1

Rozmanitá produkce 1930

Třicátá léta představují snad nejbohatší období co do různorodosti produktů, které společnost uvádí na trh. Pokračuje jednak výroba osvědčených modelů, které procházejí neustálou modernizací. Nově pak Praga vyrábí modely Baby, Golden, Lady.

golden1

Výroba za války 1940

V menší míře však stále probíhá výroba osobních automobilů Alfa, Piccolo a Lady, stejně jako výroba nákladních automobilů a autobusů. Poslední rok války pak je automobilka téměř zničena bombovým útokem.

1950 – 1980

Výroba nákladních a užitkových automobilů Po válce se automobilka soustředí výhradně na výrobu nákladních a užitkových automobilů. Praga vytváří dva nové modely, především pověstnou Pragu V3S (často nazývanou také „vejtřaska", „ventra" „vétřieska"). Jde o terénní nákladní vůz, který bezpochyby představuje nejúspěšnější model, jaký kdy Praga vyrobila: typ V3S se vyráběl po dobu téměř čtyřiceti let. Postupně přibývaly i různé nástavby (sklápěče, hasičské nástavby, cisterny, jeřáby apod.), které prokázaly široké užití „vejtřasky". Praga V3S se vyvážela do 72 cizích zemí a celkem bylo vyrobeno přes sto třicet jedna tisíc vozů.

113 big

1990 Endura

Na konci devadesátých let se Praga rozhodla vyrobit vlastní sportovní motocykl zaměřený na cros a enduro. K tomu jí pomohlo několik zkušených konstruktérů z Jawa Strašnice.

Nové začátky

Začátkem nového tisíciletí se značka postupně vrací na světovou scénu. Díky enduro motocykly a výrobu motokár se Praga dostala až k výrobě závodních vozů a prvního osobního automobilu od této firmy po 68 letech pod označením Praga R1R.

Ve spolupráci PRAGA AVIATION a ORBIS AVIA se zrodil elegantní a spolehlivý nízkonákladový letoun Praga Alfa, kterým se Pragovka vrací ke svým průkopnickým úspěchům ve výrobě letadel v minulém století.

Z materiálů Praga zpracovala Vladimíra Štěpánková

Další články z této kategorie

« Vietnam - Mekong a jeho delta

 

Back to top