Ford Ranger: Stvořen pro dřinu v dolech

Prach, hluboké koleje, příkrá stoupání, těžké náklady a tvrdá dřina od rána do večera. Těžko si představit nehostinnější prostředí pro provoz automobilu než povrchový důl. Jenže Ford Ranger je v takových podmínkách jako doma.

V České republice se v loňském roce prodalo aut Ford Ranger víc než Volkswagenů Amarok, Toyot Hilux a Nissanů Navara dohromady! A podstatná část Rangerů jezdí v lomech a povrchových dolech u firem jako ČEZ nebo Mostecká uhelná.

Testování

Ranger podstoupil enormně tvrdé testy po celém světě. Během testování v regionech jako Austrálie, Dubaj, Thajsko, Severní Amerika, Brazílie, Švédsko nebo Jižní Afrika byl vystaven spalujícímu horku stejně jako krutým mrazům. Projížděl monzunovými dešti a rozbouřenými řekami, ocitl se ve vysokých nadmořských výškách i na vyprahlých pouštích a zdolával rozbité cesty. Prototypy v těchto podmínkách urazily více než milion kilometrů.

01

Inovace

Aby Ranger dostál pověsti nezdolného dříče, musel vývojový tým přijít s inovativními technickými řešeními. Palivová nádrž se tak například ocitla nad rámem, což snižuje riziko proražení. Nad žebřinovým rámem se rovněž nacházejí důležité součásti hnací soustavy jako přídavná převodovka či olejová vana, které tak odspodu chrání silné podélné nosníky rámu. Oblasti mezního předního i zadního nájezdového úhlu, stejně jako úhlu přechodového, jsou zkonstruované s přihlédnutím ke skutečnosti, že se Ranger bude potýkat s náročným terénem. Vůz je zkrátka od základů navržený tak, aby něco vydržel.

Ocenění vlastností

Zákazníci z řad těžebních a energetických firem oceňují na Rangeru zejména robustnost, nízké provozní náklady a prověřenou spolehlivost i při náročném nasazení. Tyto vlastnosti nezískal vůz náhodou. Je to výsledek náročného vývoje.

Varianty

Ford nabízí Ranger ve třech variantách karoserie a několika stupních výbavy. Akční ceny začínají na 503 900 Kč bez DPH za verzi Single Cab XL s motorem 2.2 TDCi 96 kW, ale v nabídce je i pětiválec 3,2 l nebo luxusní varianta Wildtrak.

ford

Text: „ml" a redakce LT
Foto: Archiv firmy

 

Back to top