Pracovní stroje TATRA - produktivita a efektivní provoz

Společnost TATRA TRUCKS představila na letošní výstavě BAUMA v premiéře novou verzi pracovního stroje TATRA PHOENIX s podvozkem 10x10. Zajímavým způsobem tak rozšiřuje nabídku speciálních vozidel jak pro těžařství, tak i pro zakládání staveb.

Kategorie pracovních strojů TATRA, u kterých se výrobce zaměřuje na využití maximální technické přípustné nosnosti mimo pozemní komunikace, disponovala zatím verzemi TATRA PHOENIX 6x6 a 8x8, které úspěšně nahradily vozidlo TATRA JAMAL (T163). Rostoucím nárokům uživatelů na produktivitu při zachování relativně nízkých celkových provozních nákladů (či v přepočtu na přepravenou tunu) vychází kopřivnická automobilka vstříc s dalším terénním speciálem.

Vozidlo TATRA PHOENIX 10x10 s celkovou hmotností 60t prochází homologačními zkouškami a je připraveno nahradit své předchůdce – vozidla konfigurace 10x8 s motorem s emisní třídou Euro 5 novým modelem s motorem Paccar MX-13 ve verzi Euro 6. Moderní řadový šestiválec s integrovaným EGR systémem, turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek a s výkonem 510 koní je doplněn novou, zcela automatickou, sedmirychlostní převodovkou Allison 4700. Samozřejmostí bývá u těchto těžkých aplikací převodovka s integrovaným retardérem. Tato kombinace vytváří předpoklady pro práci vozidla ve velmi náročných podmínkách a řidičům dává notnou dávku jistoty pohybu.

01TATRA PHOENIX 10x8, pracovní stroj, lom ČSA Most, Autodoprava Pašek

Ovládání vozidla usnadňuje řízená zadní náprava, která při celkové délce podvozku 10 380 mm s rozvorem mezi 2. a 3. nápravou 2 560 mm, zmenšuje vnější obrysový průměr zatáčení na „pouhých" 23 metrů, což je hodnota dosahovaná vozidly v konfiguraci 8x8. Pneumatiky si uživatel může zvolit podle svých provozních podmínek, k dispozici má ale ve formě volitelné výbavy centrální dohušťování pneumatik, které přijde vhod zejména při zemních a výkopových pracích a zakládání staveb a při pohybu v měkčím, podmáčeném terénu.

Pracovní stroje TATRA PHOENIX v konfiguracích 6x6, 8x8, 10x8 či 10x10 mohou být osazeny korbou vyhřívanou výfukovými plyny, u které slovenský výrobce VS-mont přichází nově s kónickým tvarem, který díky rozšíření u zadního čela urychluje vysypání materiálu. Korba může být navíc doplněna vibrační deskou, která vyprázdnění také značným způsobem urychluje. Vzhledem k faktu, že teplota výfukových plynů u motorů Euro 6 je nižší než u předchozích verzí, přistoupila společnost VS-mont ke zvětšení vyhřívané plochy tak, aby ani při silných mrazech nedocházelo k přimrzání materiálu. Nad kabinou nechybí typický ochranný rám dle ROPS/FOPS, který je vyžadován a mnohdy jej nelze nahradit delším kšiltem korby z důvodu výšky při sklápění.

02TATRA PHOENIX 6x6, kropičky Ravasini, Nová Kaledonie

Koncepce vozidel TATRA PHOENIX je dnes řešena tak, aby celkové náklady vlastnictví, které kromě pořizovací ceny zahrnují náklady na provoz, servis vozidla a zohledňují i životnost nástaveb a jejich servisní náklady, byly ve srovnání s jakýmkoliv plněpohonným vozidlem nižší. Produktivita daná nosností vozidla, rychlostí přepravy a provozem při ztížených povětrnostních podmínkách je pak ve srovnání s plněpohonnou konkurencí vyšší. TATRA tak díky svému přístupu dostává své zákazníky dál nejen v terénu, ale také v ekonomických výsledcích.

tatra

Text: Ing. Jiří Kašpárek Foto: archiv firmy

Titulní fotografie: TATRA PHOENIX Euro6 10x10

 

 

Back to top