Podzimek 120 let = Pět generací stavařů

Historie stavební firmy Podzimek, nejstarší stavební firmy v českých a moravských krajích, se začala psát 20. června 1896.

Jméno Podzimek je ve stavitelství pojem a současně synonymem pro úspěšné podnikání a poctivé řemeslo, které zavazuje i další generaci Podzimků. Stojí za ním nejen krásné dědictví špičkových staveb pozemního i inženýrského stavitelství, ekologických staveb a náročné rekonstrukce historických objektů našeho kulturního dědictví, ale také strojírenská výroba, stavby plavidel a dřevovýroba.

První generace Podzimků

Johann Podzimek nar. 1843 v Brtnici se vyučil zedníkem a pracoval celý život na stavbách v Brtnici na Moravě a okolí a stal se tak prvním stavařem v rodině Podzimků.

Nauč se být tím, kým jsi!Pindaros z Kynoskefal

Druhá generace

josef

Josef Podzimek nar. 1870 v Brtnici se vyučil rovněž zedníkem, a to ve Vídni a v roce 1896 mubyla udělena koncese na provozování živnosti mistra zednického.

cihelna1

V roce 1905 postavil první kruhovou cihelnu v Třešti a polní cihelnou pec v Brtnici a v dalších letech zahájil činnost strojíren a strojního stolařství.

Pokud usiluješ o něco, co je možné, můžeš toho dosáhnout.Epiktétos z Hierapole

Třetí generace

jaroslav

Jaroslav Podzimek nar. 1902 v Brně byl vážený průmyslník, ale také noční hlídač. Během svého života založil veřejně obchodní společnost Josef Podzimek a syn v Třešti. Prestiž firmy v letech 1925 – 1939 narůstala a vedle výstavby rodinných domků začala stavět i luxusní vily nejen v Třešti a okolí, ale i v Praze.

Hanspalka1

V roce 1938-1939 byla postavena druhá kruhová cihelna, která stojí dodnes v areálu firmy Strojírny Podzimek. Po roce 1948 byla firma znárodněna a Jaroslav začal pracovat jako noční hlídač.

Život je nevyhnutelně neuspořádaná a nepravidelná záležitost.Madeleine Albrightová

Čtvrtá generace

Josef – Egil Podzimek nar. 1937 v Praze – od znárodnění vodními cestami k restitucím.
Josef Podzimek stavební inženýr – vodohospodář a podnikatel. Jde s tvrdohlavostí sobě vlastní za svými představami, vizemi a plány. Má mnoho zájmů, ale tím největším je láska k řekám a vodním stavbám. Je přesvědčeným zastáncem vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe a dělá vše pro tento svůj největší sen.

josef-egil

Umění žít je velké umění, přátelé: nejprve se srovnat sám se sebou, potom se srovnat s těmi okolo sebe, pak se porvat i s nepřáteli a nikdy neztratit dobrou náladu.Sokrates z Athén

Mezi roky 1948-1992 prošla firma různými organizačními změnami. Po 45 letech došlo k navrácení znárodněného majetku a od roku 1993 se začala psát novodobá historie firmy a se svými dvěma syny znovu začal budovat dobré jméno firmy

Kurz nejlepší lodi je křivolaká dráha s početnými změnami kurzu.Ralph Waldo Emerson

Pátá generace

Jan 1962 - 2007 a Martin 1965 Podzimkovi

Co jsi zdědil po otcích, musíš dobýt znovu.J.W.Goethe

Oba vystudovali stavební fakultu ČVUT, obor vodohospodářský. V roce 1993 byla dokončena privatizace ve prospěch původního majitele jejich otce Josefa Podzimka. Firma se vrátila k dřívějšímu názvu Podzimek a synové s.r.o. V roce 1994 založili majitelé firmy akciovou společnost P&S se sídlem v Praze a v roce 1995 byla dokončena privatizace druhé části původní firmy, zapsána pod názvem Strojírny Podzimek s.r.o. se sídlem v Třešti. V roce 2003 založili novou firmu s názvem Dřevovýroba Podzimek s.r.o., a tak vzniklo Seskupení firem Podzimek.

podzimci

Další generace

Být Podzimkem, je přímo zavazující. Potomci dědí spolu s firmou také úctu k rodinné tradici a dobrému jménu, poctivost a důslednost v kvalitě odváděné práce a neutuchající elán k vytváření a uskutečňování velkých vizí. Americká žurnalistka Helen Roládová naprosto vystihuje filozofii a genezi rodiny Podzimků:

Každý je svým vlastním předkem a svým dědicem – člověk si tvoří vlastní budoucnost a dědí vlastní minulostHelen Roládová

(Výtah z knihy Pět generací stavařů Na přelomu tisíciletí - Jan, Josef, Martin Podzimkovi a kolektiv)

Oslavy 120. výročí založení firmy

Večer na vlnách swingu

Vstoupit do areálu Podzimků bylo možné pouze přes fingovanou poruchu plynu a bránou, za kterou byly kulisy, klapka, rejža, asistenti a oslňující reflektory a už jsme byli v záběru. Následovalo vřelé přivítání majiteli s Josefem a Martinem Podzimkovými. Pak už jsme byli vrženi do víru dění muziky, vůní a výborných domácích dobrůtek a různých filmových scén. Na střeše hrála love songy swingová kapela, k nebi se vznášely pěnové cihličky ve tvaru loga Podzimků. Vpravo byl obří špekáček lákající na sobotní Cihelnu, na střeše se vzpíral kaskadér, který měl seskočit do připravených krabic. Všude kolem nás byly jeřábové kamery, zvukaři, kabely, asistentky, řvoucí lidé s amplióny, mikrofony jako na skutečném filmovém „place"....

Po setmění se stalo z říčních lázní pana Důry improvizované pódium pro slova přivítání. Jiří Stránský, přítel rodiny, mluvil o moři práce, moři problémů a radostí a v tom se nad jeho hlavou zjevilo nejen moře, ale i mořské panny.

Josef Podzimek navázal tím, že když blázni chystají oslavu, chytří se radují a baví a dodal, že je rád, že je tady hodně chytrých.

Martin Podzimek chtěl číst symbolicky sto dvacet přání, ale papíry se mu naštěstí rozletěly.

02

Najednou se za budovou vyvalil dým a zazněla temná hudba a vynořil se obrovský rytíř - gigantická loutka z oceli. Vzala si na dlaň bíle oděnou vílu a Martina Podzimka a zvedla je oba do výšin, ze kterých Martin přednesl krásné vyznání všem - rodině, firmě a realizátorům oslav. Zároveň zval všechny na výlet do Strojíren, které se pro tuto noc staly výrobnou - porodnicí andělů. A v tu chvíli to obrovské monstrum, dostalo křídla a z rytíře se stal anděl. Obrovská křídla mávala nad lidmi jako symbol ochrany všeho dobrého do dalších třeba sto dvaceti let a mnozí z nás měli v očích slzy.

Druhý den na vlnách jazzu

Druhý den celá Třešť žila. Byl vypraven slavnostní průvod městem různorodých vozítek a masek do Strojíren Podzimek, kde se otevřely brány známé CIHELNY. Pro malé i velké návštěvníky zde bylo plno překvapení. V prostorách firmy Podzimek ve Váňovské ulici byla zpřístupněná výstav fotek s názvem „Geometrie" významného československého fotografa Tona Stana.

03

Svůj um předvedl i herec Mojmír Maděrič, své show namíchal zkušený barman. Pro nejmenší byly připraveny pohádky, dílničky a animační program plný písniček, soutěží a tance. Nechyběly ani Hry bez hranic. Po celý den hrála kapela Fontána z Brtnice, zájemci si mohli vyzkoušet i oblíbené rodeo s podobou třešťského jednorožce. Velkým překvapením byl ochočený medvěd Hugo.
Uvnitř cihelny bylo možné navštívit Bistrot de Papa výtečnou francouzskou kuchyni či farmářský trh. Účinkovali například Divadlo Kvelb, Víťa Marčík, Formani, Brick Cirk, Luděk Kovář a jeho loutkaři z třešťského divadelního souboru Karla Čapka, divadlo Tejp, Orchestroj, Bee Band, duo Graž, Pouličníci a francouzské hudební bonbónky Les Poupées Gonflées a Dizzy Gilagio. Večer vyvrcholil vystoupením ohnivého muže a tančírnou s úžasným jazzovým orchestrem ZATRESBAND. A to vše bylo pod taktovkou kováře Petra Píši.

A tak bylo u Podzimků, vše se popsat nedá, musí se to zažít.

Děkujeme za pozvání a velmi příjemné pobytí a přejeme Podzimkům další úspěšné roky elán a optimismus a humor ať je neopouští.

Vladimíra Štěpánková, Zdeněk Dvořák a Ing. Otakar Vavruška

Fotografie: R. Červenka, M. Čáp

 

Back to top