Zeppelin CZ představuje unikátní stroj pro hasiče

Opancéřovaný, dálkově ovládaný pásový nakladač Cat® odolá výbuchům i žáru.

Specializovaný Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru (HZS) v Hlučíně se může pochlubit výjimečným strojem. Pásový nakladač Cat® 973D v konfiguraci Steel Mill a s řadou dodatečných úprav je prvním a jediným takovým strojem v České republice. Hlučínským hasičům jej dodala spo-lečnost Zeppelin CZ s.r.o., která je výhradním prodejcem stavebních, zemních a těžebních strojů značky Cat® v České republice.

04Cat® 973D pózuje na dopoledním slunci před servisními dílnami Záchranného útvaru HZS v Hlučíně

Slavnostní předání stroje hasičům proběhlo 14. října v areálu Záchranného útvaru HZS v Hlučíně a zúčastnili se jej kromě zástupců HZS a Zeppelin CZ i další hosté z řad místní samosprávy, novinářů i Pyrotechnické služby Policie České republiky. Nakladač najde uplatnění při komplikovaných požárech a také při likvidaci a odvozu nebezpečného materiálu, například nevybuchlé munice.

„Prioritou při náročných zásazích je ochrana života našich lidí" – v tomto smyslu se při předání stroje před nastoupenou jednotkou v Hlučíně vyjádřil brigádní generál František Zadina. Pásový nakladač Cat® 973D Steel Mill s hmotností 39 tun tyto požadavky na vysokou míru bezpečnosti splňuje. „Nakladače s označením Steel Mill jsou určené pro provoz v nebezpečných podmínkách. V České republice byly dosud v provozu čtyři takové stroje, a to v Moravskoslezském kraji, kde se používají při výrobě oceli, na odvoz žhavé strusky z pecí. Pro Záchranný útvar HZS v Hlučíně prošel stroj ještě dalšími úpravami, aby vyhovoval specifickým požadavkům hasičů," říká k novému hasičskému speciálu Aleš Štěpanda, vedoucí servisu Zeppelin CZ v Ostravě. Právě v ostravské servisní dílně se prováděla většina víceprací na stroji.

01
Zvláštní péči věnovali v Zeppelin CZ ochraně hydraulických hadic proti zahoření

02
Odnímatelný pancéřový kryt chrání podvozek a jeho komponenty

Podobně jako u „ocelářských" nakladačů i tento je vybaven sofistikovaným dálkovým ovládáním. Nakladač tak může pracovat v bezpilotním režimu, kdy je ovládán na vzdálenost až 200 metrů. Stroj je dále osazen například ocelovými pláty na dveřích kabiny, dvojitým neprůstřelným sklem od renomované americké zbrojní firmy, ochrannými pancéřovými pláty na podvozku, termo-kamerou s přenosem obrazu na tablet nebo počítač a mnoha dalšími komponenty (více – viz Technická specifikace níže).

03Termokamera s funkcí přenosu obrazu na dálku může být libovolně rozmístěná; dle aktuálních podmínek při požáru

 

Z hlediska strojů Cater-pillar je netradiční také jeho barva – speciální odstín červené vyhovuje normám pro techniku HZS. Díky své konfiguraci a celé řadě bezpečnostních prvků může být stroj využívaný při těch nejkomplikovanějších zásazích, jako jsou lesní nebo skládkové požáry, nebo při práci s nebezpečným materiálem.

„Postavit stroj přesně podle náročných zadávacích podmínek bylo pro nás výzvou, ale jak je vidět, naši technici si poradí i s takovými úkoly," pochválil realizační tým ostravské pobočky generální ředitel Zeppelin CZ Stanislav Chládek a dodal: „Do této zakázky se nám podařilo promítnout naše know-how v oblasti specializované techniky, kterou jsme schopni přizpůsobit na míru požadavkům zákazníka. Chtěl bych pracovníkům Záchranného útvaru v Hlučíně poděkovat za spolupráci a popřát jim co možná nejklidnější službu s tímto novým strojem." Společnost Zeppelin CZ v minulosti dodala Záchrannému útvaru HZS v Hlučíně dva kompaktní pásové nakladače Cat® 289C, smykem řízený nakladač Cat® 262C a pásové rýpadlo Cat® 329E LN.

www.zeppelin.cz

zeppelin-cat

 

 

Back to top