Třinecké železárny – Moravia Steel

Největší česká huť s domácím kapitálem vyrábějíci nejvíce oceli v České republice.

Společně s Moravia Steel a desítkami dceřiných společností se řadí k významným průmyslovým uskupením ve střední Evropě. Tradice výroby sahá až do roku 1839, kdy byly založeny Těšínkou komorou, kterou v té době vlastnil arcivévoda Karel Habsburský. Dnešní produkty vyváží společnost do více než 60 zemí všech světadílů.

01

Horkou novinkou je brousící linka

Špičkovou kvalitu drátů a tyčí z produkce Třineckých železáren zajistí nová linka na brušení sochorů. Její stavba začala v těchoto dnech v areálu hutě. Rozšíří stávající kapacity o více než 120 tisíc tun ročně. V nové hale bude instalována kompletní technologie pro broušení sochorů, celková investice se vyšplhá k 600 milionům korun. Do provozu bude uvedena na konci roku 2017. Technologie v nové hale přinese zvýšení objemu produktů, u nichž jsou požadovány vysoké nároky na další zpracování, a to například u šroubů, ložisek či pružin.

Hala na ploše o velikosti téměř 6 000 m2 bude vybavena třemi bruskami, rovnacím lisem, tryskačem a vozem pro převoz včetně dvou magnatických jeřábů pro manipulaci se sochory. Technologie broušení bude plně automatická. Linka nejdříve sochor čtvercového průměru 150 x 150 mmm v délce 12 metrů narovná, otryská, aby se zbavil okují, zkontroluje a nakonec obrousí. Celý proces trvá necelých dvacet minut, za hodinu linka zvládne čtyři sochory. Technologie v hale bude vybavena filtry na odsávání, což zajišťuje čistotu vzduchu v hale a také mimo ni. Většinu dodavatelů technolgie tvoří české firmy. Investice odpovídá strategii Třineckých železáren ve zvyšování podílu sortimentu s vyšší přidanou hodnotou. Provoz nové čistírny zajistí stávající zaměstannci hutě.

Ocel vyrobenou v Třineckých železárnách naleznete téměř na každém kroku

  • Střešní konstrukci Olympijského stadionu v Berlíně tvoří od její rekonstrukce v roce 2006 třinecké ocelové trubky.
  • Kola ve světě vyráběných rychlovlaků, jejich pružiny, nárazníky nebo rámy jsou také z třinecké oceli. V Evropě jezdí rychlovlaky i po kolejích z Třince.
  • Rodinná škodovka i luxusní Rolls Royce vám dobře poslouží i díky ložiskům, převodům, pružinám, závěsům a osám vyrobeným z třinecké oceli.
  • S dalšími výrobky se potkáte i ve své kuchyni, zahradě, ložnici nebo při nákupu. Z ocelových drátů se vyrábí přihrádky, oplocení, pružiny do matrací nebo nákupní vozíky.

03

Zajímavosti z historie

V roce 1906 Těšínská komora železárny prodala Báňské a hutní společnosti. V jejich rukou byly železárny zvětšovány a modernizovány, přičemž ve dvacátých letech 20. století patřily k nejmodernějším hutním závodům s uzavřeným výrobním cyklem ve střední Evropě a zdejší válcovna byla jako první na světě elektrifikována.

Za dobu fungování vyrobily Třinecké železárny více než 170 milionů tun oceli.

Nejprodávanějším výrobkem je válcovaný drát. V roce 2012 prodali 976 tisíc tun. Při průměru 5,5 mm by tento drát spojil 13x Zemi s Měsícem.

V roce 2009 objevili stavební dělníci při stavbě železničního koridoru u Jablunkova zachovalou třineckou kolejnici z roku 1892.

V roce 2012 vypili zaměstanci železáren 1 250 000 l ochranných nápojů.

(zpracováno z TM Třineckých železáren)

 

 

Back to top