Komatsu a Jakub Vágner společně připravují areál pro rybáře

V polovině srpna jsme dostali pozváni od společnosti KUHN-BOHEMIA a.s. na velmi zajímavou akci - revitalizace rybníku Pohan, který vlastní sportovní rybář a cestovatel Jakub Vágner. Čekala na nás také technická novinka, a to hybridní pásové rýpadlo KOMATSU HB 215LC-2, které bylo zde poprvé představeno v České republice.


Přivítali nás Jakub Vágner a obchodní zástupci společnosti KUHN BOHEMIA a.s. včele s generálním ředitelem Danielem Sysem, který se setkal s Jakubem Vágnerem v květnu na Mistrovství světa juniorů v lovu kaprů na rybníku Katlov a domluvili se na této spolupráci. Přítomni byli také zástupci KOMATSU. Product Manager Mr. Yoshihiro Kobayashi, který stál u vývoje hybridních rýpadel, nám stroj podrobně popsal a zdůraznil přednosti.


Jak jednoduše popsat činnost rýpadla?

Oproti" klasickým" rýpadlům hybrid pracuje tak, že otáčení nástavby je zajišťováno elektromotorem. Stroj není vybaven žádnými akumulátory, ve kterých by byla uložena potřebná elektrická energie a kterou po jejich vybití je nutné dodat v nabíjecí stanici nebo přívodním kabelem.

Stroj si svoji potřebnou elektrickou energii vyrábí sám. Při otáčení nástavby je elektrická energie dodávána ze zdroje, který se nazývá Ultra-Capacitor a je umístěn v zadní levé části stroje. Při zastavování (dobržďování) nástavby v pracovní poloze je využita kinetická energie otáčející se nástavby a tato je přes usměrňovač přeměněna na energii elektrickou, která zpětně dobíjí Ultra-Capacitor. Znamená to tedy, že čím více rýpadlo pracuje, tím větší a plnější zásobu elektrické energie má.

V případě potřeby nárůstu hydraulického výkonu rýpadla, elektrická energie dodávaná z Ultra-Capacitoru začne pohánět generátor–motor, který zvýší výkon hlavního hydraulického čerpadla a tím zajistí aktuálně potřebný výkon rýpadla. Generátor-motor je umístěn mezi pohonným diesel motorem a hlavním hydraulickým čerpadlem. Nedochází tak ke zvyšování otáček pohonného deisel motoru rýpadla, motor pracuje pouze v nízkých otáčkách a výsledkem je nižší hlučnost, nižší spotřeba paliva (až o 30%) a výrazný pokles emisí vypouštěných z dieslového motoru.

Vývoj hybridních rýpadel začal u KOMATSU v roce 1999 a od roku 2008, kdy se začaly Hybridy prodávat se do současné doby ve světě prodalo více než 3300ks k naprosté spokojenosti zákazníků. Nejpoužívanější stroje mají odpracováno přes 26000mth.

Na veškeré hybridní díly stroje poskytuje KOMATSU záruku 5 let nebo 10000mth.

Společnost KUHN-BOHEMIA a.s je výhradním prodejcem stavebních strojů značky KOMATSU a příslušenství značky FURUKAWA v České republice. KOMATSU je druhým největším výrobcem a zemních strojů na světě a nejvýznamnější japonský výrobce těchto strojů. První místo na světě zaujímá ve výrobě rýpadel a minirýpadel. Společnosti KOMATSU patří také pozice světové jedničky v inovacích a pokrokových technologiích. Na trh uvádí stavební stroje s co nejnižším negativním vlivem na životní prostředí i při zachování jejich vysoké výkonnosti. Své vůdčí postavení upevňuje také komplexní nabídku servisu, údržby a monitoringu strojů pro svoje zákazníky, aby byl zajištěn úspěch a vysoká produktivita jejich práce.

Revitalizace rybníku Pohan probíhá

Na základě konkrétních potřeb Jakuba Vágnera zástupci společnosti Kuhn Bohemia doporučili nejvhodnější způsob práce a potřebné typy strojů. V tomto případě podpořené spojením s ekologicky šetrným hybridním pohonem stroje.

Na revitalizační práce zde nasadili dva stroje KOMATSU, buldozer D51 PX-22 a novinku hybridní rýpadlo HB 215LC-2. Je to stroj vynikajících technických parametrů, který je nejen výkonný, ale také velice ekologický. Představuje technologii, která je šetrnější i ohleduplnější ve všech směrech k životnímu u prostředí. Je tišší nejen pro vnější okolí, ale i pro posádku samotnou.

Důležitou předností tohoto stroje je úspora 30% paliva oproti standardním rypadlům. Velká úspora je také v oblasti kysličníku uhličitého, který stroje vypouští v rámci emisí. Neméně důležité je osazení stroje správnou lopatou. Samozřejmě nedůležitější je správný strojník, který stroj dobře obsluhuje.

Jakub Vágner a jeho rybníky

10

Jakub Vágner nám představil rybníky Katlov a Pohan, které vlastní a vysvětlil jak důležitá je jejich správná revitalizace a následná péče. Oba rybníky se nacházejí ve Středočeském kraji, přibližně 14 km od Kutné Hory, v těsné blízkosti obce Červené Janovice, v nadmořské výšce 446 m n.m.

Rybníku Pohanu slouží jako zásobárna vody jezero Katlov, první revitalizovaná Vágnerova voda v této lokalitě.

Jezero Katlov se rozprostírá se na ploše 25 hektarů. Jeho průměrná hloubka je 2,5 metru, ale dno jezera je velmi členité. Najdete zde tři rozsáhlé ostrovy, desítky podvodních lavic, mělčiny, pole vodních rostlin i šestimetrovou hloubku u hráze. Po celém obvodu jezera bylo vybudováno čtrnáct polostrovů které slouží jako přírodní mola pro rybolov. Další tři rybářská stanoviště jsou v prostoru zadní hráze a jedná se o klasické travnaté břehy. Rybářská stanoviště jsou od sebe přibližně sto metrů, a tak mají všichni zaručen svůj klid u vody.

Rybník Pohan má rozlohu přes 4 ha a po odborných revitalizačních úpravách a se stane domovem největších sumců v České republice.

Ráj pro rybáře a ryby

Každá ryba v jezeře je unikát, a tak potěší oko i toho nejnáročnějšího rybáře. Najdete zde překrásné a zajímavé formy kapra stejně tak i líny s délkou okolo 70 centimetrů. Tato lokalita je svou polohou, rozlohou i biotopem nesmírně nadějná. Lze očekávat, že zde někteří kapři v následujících letech přesáhnou hranici 30 kilogramů a největší sumci až 100 kg. Najdete zde rybí obsádku, které na území České republiky nemá obdoby. Nikoli však množstvím ryb. Na jezerech Katlov a Pohan tak nenajdete „rybí polévku". Velkou snahou Jakuba Vágnera je vytvořit ráj nejen pro rybáře, ale také pro ryby.

Pro rybáře zde platí pravidlo vracení ryb zpět do vody, takzvaná metoda „Chyť a pust"

Výborná spolupráce

Revitalizace se musí dělat promyšleně a s citem, a to Jakub Vágner umí. Jak sám uvedl, jeho láska jsou rybníky, ryby a stroje. Je velmi rád, že se podařila uskutečnit spolupráce s firmou KUHN BOHEMIA a.s. a nasazení jejích technologicky vyspělých a vysoce ekologických strojů Komatsu na tyto práce. Díky této podpoře bude dokončena celková revitalizace jezera Katlov a rybníku Pohan, a tím dojde i k rozšíření sportovního rybolovu pro odbornou i laickou veřejnost z České republiky i zahraničí. Vznikne zde rekreační a sportovní centrum pro celé rodiny. Zkrátka správná a dobrá spolupráce se vždy vyplatí a příznivci rybaření se májí zcela určitě na co těšit.

11

O výborný průběh celé akce se postaral ing. Jiří Bosák, ředitel východočeské pobočky KUHN BOHEMIA a.s. společně s Jakubem Vágnerem a jeho sestrou Terezou Aster Vágnerovou. A když počasí nepřálo, zákazníci dorazili a stroje pracovaly. S velkým zájmem sledovali zvláště novinku hybridní rýpadlo HB 215LC-2.

Od rybníků Pohan a Katlov Vladimíra Štěpánková

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top