Kloubový dempr Terex TA 300 u společnosti COMETT

Koncem srpna přebírala společnost COMETT PLUS. s r.o. kloubový dempr Terex TA 300 od společnosti Austro Baumaschinen s.r.o. Stroj byl vyroben ve skotském výrobním závodě TEREX v Montherwellu a kompletně smontovaný dopraven do České republiky.


Táborská společnost COMETT PLUS, která zajištuje technologickou dopravu těžby v kamenolomu Slapy a Libodřice, nákupem kloubového dempru TEREX, rozšířila strojový park v kamenonolu Slapy. Nakládku zde provádí pásové rypadlo HITACHI ZAXIS 520, technologickou navážku lomového kamene zajišťují dva demrpy TEREX TR 45. Kromě toho firma COMETT PLUS zajišťuje také autobusovou dopravu, mezinárodní nákladní dopravu, dílenské opravy na starších vozidlech a je autorizovaným servisem vozidel Iveco a TATRA. Společnost zaměstnává cca 400 lidí.

Kloubový dempr TEREX TA 300

TEREX TA 300 je vysoce výkonné nákladní vozidlo vhodné pro velká zatížení a poskytující prvotřídní výkon a stabilitu. Je to úsporný kloubový dempr , o objemu korby 17,5 m3 a celkovém výkonu 276 kW (370 hp), který má maximální užitečné zatížení 28 tun. Osvědčený výkon, produktivita a spolehlivost jsou přísně testovány v extrémních podmínkách. Dokonalá stoupavost a vyšší maximální rychlosti zvyšují produktivitu práce. Komfortní prostředí pro řidiče je samozřejmostí.

Dempr je osazen 5 válcovým, řadovým, čtyřtaktním motorem Scania DC9, vodou chlazeným, s turbodmychadlem s chlazením plnění vzduch – vzduch. Má přímé vstřikování, elektronické řízení motoru a výfukovou brzdu.

Převodovka ZF 6WG 310 RPC je plně automatická s možností přechodu na manuál a integrovaným retardérem.

Nápravy a zavěšení

Nápravy jsou těžké, plně výkyvné polonápravy se zavěšenou planetovou redukční převodovkou. Stále hnané tři nápravy (6x6) s mezinápravovým diferenciálem. Všechny osy jsou vybaveny 100% nápravovým lamelovým diferenciálem. Mezinápravové a osové diferenciály jsou ovládány řidičem a lze je v případě potřeby aktivovat ve špatných jízdních podmínkách. Dále má nezávislé zavěšení předních kol díky dvojité lichoběžníkové konstrukci v kombinaci se čtyřmi hydraulickými tlumiči s vnějšími spirálovými pružinami. Zadní tříbodové podélné zavěšení v gumovém ložisku a jedno příčné zavěšení spojují každou nápravu s rámem. Pohyblivé kmitání vyvažují stabilizátory na každé zadní nápravě. K odpružení dochází prostřednictvím kovo/pryžových elementů mezi každou osou. Ložiskové čepy odpružení na všech nápravách jsou uloženy v gumových objímkách a nevyžadují údržbu.

Hydrostatické servořízení je ovládáno dvěma dvojčinnými tlumenými řídicími válci a tlakem dodávaným pístovým čerpadlem s proměnlivým výkonem / snímáním zátěže. Akustický alarm a výstražná světla signalizují potřebu aktivace druhého systému.

Konstrukce rámu a korby

Přední a zadní část rámu jsou celosvařované konstrukce z vysoce jakostní oceli s pravoúhlými
skříňovými nosníky tvarujícími hlavní stranu a příčníky. Mezirámová oscilace je zajištěna válcovou spojkou s velkým průměrem, která zapouzdřuje nylonové objímky. Kloubové rámy jsou otočné o 45o k druhé straně pro řízení dvěma ložiskovými čepy s mezerami v těsně k sobě utěsněných kuželíkových valivých ložiskách.

Celosvařovaná konstrukce korby je vyrobená z oceli s vysokou tvrdostí (min 360 BHN) s mezí průtažnosti 1 000 Mpa. Dvojitý sešikmený záďový výřez zlepšuje výsyp materiálu z korby. Zdvihací hydraulika tvoří dva jednostupňové, dvojčinné zvedací válce, tlumené na konci základny a pístové čerpadlo s proměnlivým výkonem / snímáním zátěže/ s pohonem z převodovky včetně plnoprůtokové filtrace zpětného vedení. Plně elektrohydraulické řízení zdvihu, s elektronickou aretací zajišťuje provoz stroje v případě výpadku výkonu.

Všechny hydraulické brzdové systémy s vícekotoučovými a olejem chlazenými brzdovými
segmenty jsou na každém kole. Okruhy jsou nezávislé pro přední a zadní brzdový systém.

Vysoký standard a pohodlí

Kloubové dempry TEREX nabízejí vysoký výkon a spolehlivé jízdní vlastnosti i v těch nejsložitějších terénních podmínkách. Výkonné motory Scania a převodová skříň společně s celým podvozkem, dávají stroji jednoznačně nejvyšší koncový převodový poměr, který se na trhu nabízí. Zbytek zařídí systém automatických a volitelných systémů uzávěr mezinápravových diferenciálů, které nakonec dávají těmto kloubovým demprům zcela nadčasovou průchodnost těžkým terénem.
Konstruktéři kladli velký důraz také na pohodlí osádky stroje argonomii, jednoduchost obsluhy a přehlednost informačně kontrolních panelů. Tomu odpovídá vysoký standard výbavy, který výrobce nabízí a dodává.

Kvalitní a spolehlivý servis

Servis strojů TEREX zajišťuje kvalitně a spolehlivě firma AUSTRO Baumaschinen, s.r.o., která je výhradním distributorem damprů Terex Truck v České republice. Kromě toho nabízí další řady strojů značek HITACHI, ATLAS, HYDRARAM. Výrobce příslušenství HYDRARAM nabízí hydraulická kladiva, drapáky, drtící lopaty frézy na kámen. ad.

Firma COMETT PLUS se k nákupu kloubového dempru TEREX TA 300 rozhodla vzhledem k rozšíření činnosti a díky dlouhodobé spokojenosti firmy s dempry TEREX a kvalitní spolupráci s firmou Austro Baumaschinen.

austro-baumachinen

terex

Z Tábora Vladimíra Štěpánková

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top