Kámen Hořice a 130. výročí založení hořické „Šutrárny“

V Hořicích ve městě kamenné krásy proběhla v polovině června výstava KÁMEN HOŘICE 2014 v rámci oslav 130. výročí založení Střední průmyslové školy kamenické a sochařské. Odborným garantem byl Svaz kameníků a kamenosochařů a spolupořadatel Město Hořice.

In Hořice in stone beauty was in mid-June exhibition STONE HOŘICE 2014 during the celebrations of the 130th anniversary of the Industrial Secondary School stonework and sculptural. Professional guarantor was the Union of stonecutters and stoneculptors and together organizer town Hořice.

Slavnostní zahájení výstavy s pozvanými hosty proběhlo v nádherném areálu školy. Všechny přítomné přivítal ředitel školy ing. Josef Moravec, připomněl její historii a zdůraznil význam školy.

Založení školy

Velká zásoba kvalitního pískovce pohoří Chlumu dala vznik mnoha lomům, kamenickým a sochařským dílnám v Hořicích a jejich okolí. Vznikla potřeba odborného vzdělávání. Obecní zastupitelstvo města Hořic předložilo 15. března 1883 vysokému c.k. Ministerstvu kultury a vyučování ve Vídni žádost o zřízení odborné školy kamenické a sochařské. C.k. ministerstvo uznalo žádost a nařídilo zřízení c.k. odborné školy sochařsko – kamenické v Hořicích roku 1884. Za celou dobu svého trvání škola změnila svůj vzdělávací program jen minimálně. Stále vychovává sochaře a techniky v oboru těžby a zpracování kamene. Novinkou je obor užitá malba a robotické pracoviště.

Prezentace školy a 3D pracoviště

Areál Střední průmyslové školy kamenické a sochařské byl vyzdoben a otevřen veřejnosti. V budově školy byla uspořádána výstava prací studentů a profesorů a představena nabídka výukového programu školy. Bylo možné nahlédnout do sochařských dílen a ateliérů a seznámit se s robotickým pracovištěm 3D, které je jediné v České republice. Díky schopnosti pana ředitele ing. Josefa Moravce se škola může pyšnit špičkovou technologií v oblasti ušlechtilé kamenické výroby. Tato technologie se skládá ze 3D skeneru, modelování ve 3D a robotického ramena. Využití moderní technologie spočívá v odstranění těžké fyzické práce sochaře při hrubém opracování díla. Konečná úprava povrchu díla je však i nadále výsostným prostorem pro sochaře.

Prezentace firem

Na venkovních prostorách se prezentovaly kamenické firmy, které nabízely přírodní kámen pro vnitřní i vnější použití a fasády – Kámen Ostroměř, Kámen Enginnering, Granit Lipnice, Sklopísek Střeleč, DEK STONE a italská firma KARIA MARBLE. Prostředky na konzervaci a restaurování přírodního kamene představily firmy IMESTA, Bellinzoni a Lučební závod Kolín. Další prostory patřily firmám nabízející stroje, zařízení a nástroje na těžení přírodního kamene, zpracování přírodního kamene (štípání, řezání, broušení ad), osazování a pokládku přírodního kamene WEHA, FLEX-tools, GLEM, PETROS, PERMON, Kamenoservis Brzek a FLADA a firmám na výrobu diamantových nástrojů – HUDDY DIAMONDS. Firma Bouda Commercio nabízela gravírování fotografií, nápisů, ornamentů na žulu a sklo. Zastoupení zde také měla Umělecko průmyslová Akademie Světlá n/Sázavou a Kamenosochařské středisko Lipnice. Nescházely ani firmy nabízející kamenné šperky a hřbitovní architekturu.

600 let upálení mistra Jana Husa

Součástí oslav bylo rovněž sochařské sympózium žáků školy „Cesta ke smíření“ k šestistému výročí upálení M. J. Husa, které probíhalo rovněž v areálu školy. K vidění byla výstava prací učitelů a žáků školy v městském muzeu a v Galerii plastik na Gothardě byla otevřena výstava „Ladislav Šaloun a Hořice“. U příležitostí 100. výročí vzniku pomníku M. J. Husa sochaře Ladislava Jana Šalouna proběhla ve večerních hodinách slavnostní akce s hudbou Komorní filharmonie Pardubice a ohňostrojem.

Také Kostnice vyslala na výstavu svého zástupce dr. Rugnera, který zde v projevu informoval o skutečnosti, že v příštím roce bude v Německé Kostnici odhalena plastika, která bude připomínat 600 let od upálení Jana Husa. Má být vysoká kolem 3 m a bude zhotovena hořickou školou. V rámci českých aktivit spojených s výročím bude otevřen v Husinci památník, kde bude instalováno až pět děl našich žáků. Oslavy výročí upálení MJH budou ve formě soch monopolní záležitostí hořické „šutrárny“ a budou se odehrávat i za hranicemi naší země.

Vrchol výstavy a oslav

Kámen Hořice je také setkání absolventů „hořické šutrárny“, o to víc, když je výročí školy. Vyvrcholením výstavy je aukce nádherných výrobků studentů školy, soutěž o nejlepší exponát a nejlepší expozici výstavy, na co se všichni těší. Připravena byla i burza kamenů a další doprovodný program a společenské akce. O taneční vystoupení se postarala ZUŠ MELODIE Hořice. Nescházela ani tradiční Kamenická zábava v restauraci Bohema.

Hořice stojí za to

Atmosféra hořické školy je nepopsatelná, někdy až opojná. V nádherných prostorách školy na vás dýchá historie a současnost kamenné krásy. Neváhejte a vydejte se do Hořic a navštivte Střední průmyslovou školu kamenicko-sochařskou a sami uvidíte, že kamenické řemeslo dýchá a žije. Možná budete tamní krásou zcela okouzleni. Prostě Hořice stojí za to.

Infomace o studijních oborech školy najdete na stránkách www.spsks.cz

Za pozvání děkuje a do Hořic zdraví

Vladimíra Štěpánková

Vydavatelka a šéfredaktorka časopisu LOMY A TĚŽBA

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top