Nové unikátní rýpadlo pro německý křídový důl je hotovo

První z dvojice kolesových rýpadel pro kontinuální těžbu křídy v severoněmeckém lomu je hotovo. Pro společnost NOEN, která stroj s označením K100.1 navrhla a vyprojektovala, je unikátní v tom, že je to nejmenším ze strojů, jež nabízí. Navíc se jedná se o vůbec první stroj této vývojové řady.

Kompaktní kolesové rýpadlo K100.1 je navrženo pro specifické podmínky křídového dolu, jehož složení hornin je převážně tvořeno křídou s vrstvami pazourku. Materiál je těžen korečky kolesa, které je poháněno pomocí elektromechanického pohonu. Odebíraný materiál od kolesa putuje po dopravním páse přes kolesový výložník na nakládací výložník, odtud pokračuje dále na následnou dálkovou pásovou dopravu.

Celý stroj stojí na housenicovém podvozku, který je schopen se otočit o 360°, a je poháněn hydraulickými pohony. Zvedací systém pro kolesový výložník, stejně jako pro nakládací výložník, je poháněný též hydraulicky. Rýpadlo má centrální mazací systém a může být transportováno jako celek bez nutnosti větší demontáže jednotlivých komponent.

Do povrchového dolu v severním Německu dodá společnost NOEN celkem dvě shodná kolesová rýpadla. Druhé by mělo být hotovo na začátku roku 2015. Jedná se o významnou zakázku, na kterou Česká republika čekala tři desítky let. Společnost NOEN ji získala ve standardním výběrovém řízení za účasti široké mezinárodní konkurence, její finanční objem dosahuje několik desítek miliónů korun.

„Rozhodující byla cena a schopnosti našich inženýrů. Projekční způsobilost pro stavbu kolesového rýpadla řadí NOEN mezi úzkou skupinu několika firem na světě,“ uvedla tisková mluvčí společnosti NOEN Kateřina Rosová s tím, že Česká republika vyvezla podobné zařízení naposledy v osmdesátých letech minulého století. Samotnou výrobu strojů mají na starost firmy spadajících do holdingu NOEN (Elektroprim Koutník, SEA) a také společnost Teplická strojírna.

Společnost NOEN vyrostla výhradně na českém trhu a poslední dva roky intenzivně investuje do rozvoje zahraničního obchodu. Projekt těchto dvou kolesových rýpadel je prvním uzavřeným kontraktem na dodávku finálního výrobku na zahraniční trh. Doposud společnost v zahraničí prodávala pouze inženýrské hodiny.

Technické parametry K100.1

Celková hmotnost cca 71 tun 
Teoretická výkonnost 120 t/hod 
Min./Max. teplota -20 / 35 °C
Těžený materiál křída CaCO3
Znečištění vrstvy pazourku
Soudržnost 126 kN/m2
Modul pevnosti 100 MN/m2
Měrná hmotnost rostlého materiálu 2 400 kg/m3
Měrná hmotnost nakypřeného materiálu 1 600 kg/m3
Výstupní velikost zrna 0 - 300 mm
Max. vlhkost těžené zeminy 5 - 25%
Šířka pasu 800 mm
Vstupní napětí 400V
Výška bloku 6 m
Šířka bloku 8 m
Průměr kolesa 4 100 mm
Typ pohonu kolesa elektromechanický
Výkon pohonu kolesa 90 kW
Objem korečku 100 dm3
Délka kolesového výložníku 6 000 mm
Délka nakládacího výložníku 11 000 mm
Minimální výška výsypkové svodky 1 500 mm
Maximální výška výsypkové svodky 4 000 mm
Maximální pracovní sklon 1 : 20
Maximální transportní sklon 1 : 10
Maximální rychlost větru při práci 20 m/s

 

logo

 

NOEN a.s. působí na českém i zahraničním trhu již přes patnáct let. NOEN a.s. je česká firma s vlastním vývojem a odbornou znalostí pro vývoj a dodání na klíč technologického zařízení pro kontinuální povrchovou těžbu a dálkovou pásovou dopravu velkých objemů sypkých materiálů. Akciová společnost NOEN zaměstnává tým více než 100 vysoce odborných pracovníků, projektantů a konstruktérů s dlouholetou praxí. Během svého působení se NOEN a.s. stala hlavním partnerem Severočeských dolů, a.s. Mezi další významné společnosti, se kterými spolupracuje, patří ČEZ, a.s., Mostecká uhelná společnost a.s., Sokolovská uhelná a.s. a ŠKODA PRAHA Invest s r.o.

Kontakty: NOEN, a. s., Václavské náměstí 56, Praha 1
MgA. Kateřina Rosová – marketingová ředitelka
Tel.: +420 224 032 510
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.noen.cz

 

Back to top