Nové kolové nakladače Cat® řady M a M XE právě vstupují na český trh

Oficiální distributor stavebních a zemních strojů Cat® v České republice uvádí na trh novou řadu středních kolových nakladačů s označením M. Modely Cat® 966M, 972M, 980M a 982M, doplněné prémiovými, vysoce úspornými modely Cat® 966M XE a 972M XE, sází na nejmodernější technologie, zajišťující optimální výkon strojů ve všech provozních podmínkách při zachování trvale nízké spotřeby provozních kapalin a nízkých emisních hodnot. Kolové nakladače Cat® nové řady M jsou od první do poslední součástky vyrobené tak, aby zvýšily produktivitu práce v pískovnách, štěrkovnách, kamenolomech, ale i v průmyslových provozech nebo v lesním hospodářství.

New wheel loaders Cat® Series M and M XE just entering the Czech market 

Už předchozí generace těchto strojů (řada K) si u zákazníků na celém světě vybudovala renomé spolehlivých a vysoce úsporných strojů. U nové řady M se konstruktérům Caterpillar podařilo integrovat nejnovější poznatky z reálného provozu kolových nakladačů do nových technologií, které buď nahradily, nebo doplnily stávající osvědčené konstrukční prvky.

Kolový nakladač Cat 972M v sestavě s další novinkou, kloubovým damperem Cat 730C

Motory s novým systémem

Kolové nakladače řady M jsou vybavené nízko-emisními motory Cat C9.3 ACERT™ resp. Cat C13 ACERTTM (emisní třída EU stupeň IV), disponujícími výkonem v rozmezí 222 kW (Cat® 966 M XE) až 325 kW (Cat® 982M). Motory jsou vybavené filtrem pevných částic s funkcí automatické regenerace, která může být zapnuta i za plného provozu stroje.

Elektronicky řízené motory s přepracovaným systémem vysokotlakého vstřikování typu Common-Rail a s úpravou pro selektivní katalytickou redukci (přidávání roztoku močoviny do katalyzátoru) spalují palivo s ještě vyšší efektivitou než u předchozí řady. U modelů Cat® 966M – 972M je úspora paliva oproti řadě K o 10 % nižší; u modelů XE s novou převodovkou s plynule měnitelným převodovým poměrem a rekuperací energie je tato úspora ještě vyšší. Vyladěním motoru, hnací soustavy, hydraulického a chladicího systému se podařilo snížit pracovní otáčky motoru, což se příznivě projevuje v nízkých hladinách vnějšího /67-72 dB(A)/ i vnitřního /105-109 dB(A)/ hluku a zabraňuje přehřívání důležitých komponentů stroje.

c21

Přístup k motoru a místům denní údržby je velmi snadný

Změna hnací soustavy

Změn doznala také hnací soustava kolových nakladačů řady M. Standardní výbava nakladačů Cat® 966M a 972M zahrnuje měnič točivého momentu s blokovací spojkou, jehož výhoda spočívá ve zvýšení učinnosti hnacího systému a dalším snížení spotřeby paliva. Robustní planetová převodovka má vylepšené okruhy ovládacího a mazacího oleje, který přispívá k další úspoře paliva,, použitím širokorozsahového oleje je převodovka lépe chráněna proti opotřebení.

Klíčové vlastnosti

Z hlediska produktivity jsou při práci na nezpevněném povrchu klíčové trakční vlastnosti stroje. Pro zlepšení trakce jsou kolové nakladače řady M vybaveny ručně ovládanou lamelovou uzávěrkou diferenciálu na přední nápravě; v rámci volitelné výbavy může zákazník sáhnout po plně automatických uzávěrkách diferenciálů na přední i zadní nápravě. K vynikající stabilitě a trakci napomáhá zadní náprava, výkyvná v úhlu 13 stupňů. Krokem vpřed je také instalace vnější „suché“ kotoučové parkovací brzdy na přední nápravě, která je méně náročná na údržbu.

Nová hydraulika

Výkonná, spolehlivá, nenáročná na údržbu – taková je nová přepracovaná hydraulika u M nakladačů. Hlavní hydraulický ventil je nyní monoblok, podobně jako u ostatních strojů Cat® řady M. Výhodou monoblokové konstrukce je nižší hmotnost a až o 40 % lepší těsnicí vlastnosti. Novinkou jsou dva tlakové akumulátory, které zlepšují vlastnosti hydrauliky a umožňují nakladačům pracovat ve větším rozsahu užitečného zatížení. Aby byla práce plynulejší a nedocházelo k vysypávání materiálu z lopaty, je hydraulika vybavena systémem tlumení rázů při pojezdu; synchronizaci hydraulického výkonu s výkonem stroje pak obstarává hydraulické čerpadlo nejnovější generace. Použitím vícestupňové filtrace oleje je hydraulický systém chráněn proti znečištění, což podstatně zvyšuje jeho životnost. Jednoduchou instalací přídavného hydraulického ventilu lze na přání zákazníka přidat přídavný třetí i čtvrtý hydraulický okruh; pomocný tepelný ventil pro ohřev hydraulického systému přijde vhod při nízkých teplotách.

Vylepšená kabina

Tradičně velkou péči věnovali konstruktéři Caterpillar pracovišti strojníka. Celoodpružená kabina na viskózních úchytech poskytuje obsluze komfort, srovnatelný s komfortem osobních automobilů.

c3

Úroveň hluku a vibrací, přenášených do kabiny M nakladačů, je v této třídě jedna z nejnižších. Volitelně mohou být otevřeny dveře do kabiny ze země, prostřednictvím elektronického spínače. Plynová vzpěra otevře dveře, zatímco obsluha stroje stojí bezpečně na zemi. Schody do kabiny jsou nyní namontovány pod ideálním úhlem 15 stupňů, nastupování je tak bezpečnější a rychlejší. Po usednutí na vzduchem odpruženou a seřiditelnou sedačku otáčíme klíčkem a před námi se rozsvítí velký centrální displej.

c4

Ten obsahuje pět analogových ukazatelů, výstražné LED indikátory a velké textové pole, na kterém se v nastaveném jazyce zobrazují informace o provozu stroje včetně právě aktivovaných funkcí a údajů o kalibraci systémů. Na sloupku kabiny vpravo, v úrovni očí, se nachází ovládací dotykový displej spolu s ovládacím panelem základních funkcí stroje. Vše je jednoduché a intuitivní, v případě dotykového displeje je pro každou funkci k dispozici chytrá nápověda.

c2

Standardně je řízení stroje prostřednictvím elektrohydraulického joysticku se zpětnou vazbou, nainstalovaném na levé opěrce sedačky, na přání je možné instalovat elektrohydraulický volant. Ovladače nosičů nářadí jsou z ergonomických důvodů také namontovány k sedačce, koncové polohy pro naklápění, spouštění a zvedání nářadí lze snadno naprogramovat z kabiny při plném provozu stroje.

Volitelná výbava

Prostřednictvím rozsáhlé nabídky volitelné výbavy a pracovního nářadí mohou být kolové nakladače řady M přizpůsobené přesně na míru konkrétní aplikaci. Základem je osvědčený pákový mechanismus se „Z“ kinematikou. V rámci volitelné výbavy lze objednat mechanismus se zvýšeným zdvihem; stroj v této konfiguraci může libovolným typem lopaty pohodlně nakládat odvozní prostředky. V rámci speciálních výbavových balíčků lze objednat soupravu pro manipulaci s volně loženým kamenivem, která obsahuje větší lopatu, protizávaží a elektronickou váhu, nebo soupravu pro práci v průmyslových provozech a na skládkách, skládající se z ochranných krytů podvozku a hadic, ochranných mříží nebo speciálně upravených lopat. Kromě klasického způsobu upnutí na čep nabízí Caterpillar patentovaný rychloupínač Fusion pro snadnou a rychlou výměnu pracovního nástroje.

c5

Kolový nakladač Cat 966M s velkoobjemovou lopatou

 

Jak zvýšit produktivitu stroje na pracovišti a dosáhnout jeho optimálního využití? Společnost Caterpillar sází na nejmodernější technologie v oblasti přenosu a analýzy dat ze stroje. Pro tento účel jsou kolové nakladače řady M již ve standardu vybavené přípravou pro instalaci systému Cat Product Link™, který všechny důležité provozní hodnoty přenáší online do uživatelského rozhraní Vision Link, kde se pak v přehledných grafech zobrazují správci flotily. Na základě těchto dat lze jednoduše upravit provoz stroje tak, aby byl co nejúspornější a ke stroji nejšetrnější.

Systém propojení konstrukčních prvků

U nové řady kolových nakladačů M se podařilo systémově propojit nejnovější konstrukční prvky, týkající se motorů, hnacího a převodového ústrojí, náprav, nebo kabiny s vyspělými telematickými technologiemi. Výsledkem jsou úsporné, spolehlivé a výkonné stroje s širokým uplatněním a s vysokou zůstatkovou hodnotou při případném odprodeji. Nakladače řady M lze již v tuto chvíli objednat u oficiálního dealera strojů Cat v České republice, společnosti Zeppelin CZ.

zeppelin-cat

 

Více informací o strojích i nabízených službách včetně kontaktů na prodejce najdete na www.zeppelin.cz.

 

Back to top