Dempr Komatsu HD605-7 zamířil i na Slovensko

Nedaleko Žiliny, směrem na městečko Terchová, sídlí v obci Varín společnost DOLVAP, která provozuje jednu z největších vápenek na Slovensku. Od letošního roku pro ni pracuje také velký dempr Komatsu HD605-7. Stroj předali těžařům zástupci společnosti KUHN-SLOVAKIA, výhradního distributora stavebních strojů Komatsu na Slovensku, v lomu Kosová, kde společnost DOLVAP těží dolomitické vápence.

Near Zilina, towards the town Terchová, is located in the village Varin DOLVAP company, which operates one of the largest lime plants in Slovak. From this year, it also works for large dumper Komatsu HD605-7. The machine passed miners representatives KUHN - SLOVAKIA , the exclusive distributor for Komatsu construction machinery Slovak, in the quarry Kosová, where the company DOLVAP benefits dolomitic limestone.

Správné rozhodnutí

Dempr Komatsu HD605-7 s nosností 63 tun slouží v lomu k přepravě kameniva z rozvalu do drtiče. Při rozhodování o výběru značky hrála nejdůležitější roli spolehlivost a také spokojenost s kvalitou servisu u strojů Komatsu, které již DOLVAP vlastní. Podstatným argumentem byla rovněž vysoká technická vyspělost strojů Komatsu v této třídě a jejich vysoký podíl na trhu. Po zhruba půlročním provozu mohou ve společnosti DOLVAP, jež má téměř devádesátiletou těžařskou historii a je významným partnerem velkých hutních a stavebních společností na Slovensku, v Česku, Polsku a Maďarsku, už s jistotou říci, že se v případě tohoto stroje, rozhodli nejlépe jak mohli.

Dempr Komatsu HD605-7 je opravdu skvělá volba pro takovéto provozy. Jeho velmi efektivní motor Komatsu SAA6D170E-5 (552 kW/740 koní při 2000 otáčkách za minutu) s vysokým tlakem vstřikování Common Rail dodává dostatek výkonu při zachování úspory paliva. Motor současně splňuje přísné emisní normy Stage IIIA a EPA Tier III. Šetrnost k životnímu prostředí dotváří nízká provozní hlučnost a nízká spotřeba paliva.

Dva pracovní režimy

Elektronický řídicí systém Komatsu monitoruje výkon vozidla, optimalizaci úrovně emisí, účinnost paliva a hluk, a to vše i za extrémních podmínek. Systém umožňuje výběr mezi dvěma režimy - Power a Economy. Podle pracovních podmínek si řidič může volit pomocí přepínače ve své kabině. Režim Power plně využívá vysokého výkonu. Je vhodný zejména pro místa, kde je vyžadován silný zátah při jízdě do kopce. Naopak při Economy režimu jsou otáčky motoru pro maximální výkon, podřazování a řazení nahoru nastaveny na nižší úrovni. Režim je vhodný pro lehčí práci na rovinatých plochách. Sedmirychlostní, plně automatická převodovka s označením K-ATOMiCS vždy zařadí optimální převodový stupeň v závislosti na rychlosti vozidla, otáčkách motoru a způsobu jízdy, jež řidič zvolil.

Pro jízdu z kopce je dempr Komatsu HD605-7 vybaven systémem ARSC (Auto Retard Speed Control), který umožňuje obsluze jednoduše nastavit rychlost jízdy ze svahu a jet tak konstantní rychlostí. Řidič se pak může plně soustředit na řízení. Rychlost takovéto jízdy lze nastavit v krocích po 1 km/h a to tak, aby odpovídala optimální situaci.

Tento dempr umožňuje minimální poloměr otáčení 8,5 metrů, a to díky zavěšení kol typu MacPherson se speciálním spojením každého kola s hlavním rámem. Širší prostor vytvořený mezi předními koly a hlavním rámem pomáhá zvýšit úhel natočení kol. A čím větší je tento úhel, tím menší může být poloměr otáčení vozu.

Prostor a skvělý výhled

Důležité je bezesporu i samotné pracovní prostředí obsluhy dempru. A i v tomto směru patří značka Komatsu k naprosté špičce. Široká kabina poskytuje komfortní prostor pro samotnou obsluhu, plnohodnotné sedadlo nabízí i pro spolujezdce. Velká elektricky ovládaná okna a sedadlo řidiče umístěné na levé straně zajišťují vynikající výhled z kabiny. V ergonomicky navrženém pracovním prostoru je pro uživatele velmi snadné používat všechny ovládací prvky. Standardním vybavením je monitor a zadní kamera. Na přístrojovém panelu lze pohodlně sledovat kritické funkce stroje. Na všechny problémy, které se mohou vyskytnout, upozorní varovné signály. Tento kabinový monitorovací systém Komatsu je velmi efektivně uspořádaný a jeho obsluha je nenáročná. Vzduchové pérování sedadla, které je dodáváno ve standardní výbavě, lze nastavit podle hmotnosti řidiče. Vzduchem odpružená sedačka tlumí vibrace přenášené ze stroje, snižuje únavu obsluhy a umožňuje tak zajistit bezpečnější jízdu stroje.

Nejodolnější ocel

Dempr Komatsu HD605-7 má nakládací prostor – korbu, vyrobenou z ultratvrdé oceli vysoce odolné proti opotřebování. Tu vyvinuli japonští konstruktéři společně se svými evropskými kolegy, s pevností tahu 145 kg/mm2. Tato ocel je nejvíce odolná proti opotřebování, která kdy byla pro nástavby demprů vyrobena. Nakládací prostor tohoto dempru je 40 m3.

Také v České republice dempry Komatsu HD605-7 samozřejmě působí. V posledních letech dodala společnost KUHN-BOHEMIA, výhradní distributor stavebních strojů Komatsu v ČR a člen rakouské skupiny KUHN HOLDING stejně jako KUHN-SLOVAKIA, dva stroje do společnosti Holcim Prachovice, což je přední český výrobce a dodavatel cementu, kameniva a transportovaného betonu. Dva tyto dempry taktéž pracují v lomu Mokrá, který provozuje jeden z největších producentů kameniva v Česku - společnost KAMENOLOMY ČR.

komatsu

Text a foto: KUHN-BOHEMIA a.s.  

www.komatsu.cz

 

Back to top