Historie SCANIE (1891-1911) - zrod severské hvězdy

Slavná švédská automobilka Scania se zrodila v roce 1891 a od té doby vyrobila půldruhého milionu těžkých užitkových vozidel a autobusů, které jezdí na všech kontinentech. Jejím sortimentem však prošla mimo jiné jízdní kola, osobní automobily, vagony a další strojírenské výrobky. Dnes je také velkým výrobcem průmyslových a lodních motorů. Ve všech oborech vždy patřila k úspešným průkopníkum nových technických řešení a výrobních technologií.

clanek1

NA ZAČÁTKU HISTORIE byla strojírna „Vagnfabriksaktiebolaget i Södertelge”, která stavěla ve velkých sériích (na 150‹Œ kusu ročně) závislá kolejová vozidla pro švédské státní dráhy (SJ) a tramvajovou dopravu v metropoli (Stockholms, Spårvägar), ale i pro soukromé železnice působící zejména v dopravě vytěženého dřeva. Ale v roce •1896 došlo k historickému obratu. Vedení firmy schválilo projekt „vizionáře" Peterssona akonstruktéra Eriksona, kterí navrhli investovat část firemního kapitálu do vývoje a stavby spalovacího motoru, ale současne i „motorem poháněného kočáru". A již v následujícím roce byl první švédský automobil na světě! Úspěch však provázela řada nezdarů. Motor i vozidlo mely spoustu nedostatků.

Až v roce 1902Œ spolu s přesunem vývoje a výroby do Södertälje došli tvůrci ke konstrukci zážehového motoru a převodovky (se dvěma stupni vpřed a jedním vzad), která byla funkční a provozuschopná. Ve stejném roce pak dokázali postavit nákladní automobil a v zápětí na to i osobní. V roce 1903Œ obdržela vagonka první závaznou objednávku od společnosti Ystad-Eslöfs Järnväg AB, která potřebovala vozidlo pro inspekci železnicních tratí. Dostala stroj poháněný jednoválcem o výkonu 3,5‹ k. Vzhledem ke stagnaci železnicního parku (dá se říci, že trh byl nasycen) ji vedení firmy uvítalo a rozhodlo se investovat do tohoto nového průmyslového odvětví natolik, že v roce 1907Œ› zahájilo výstavbu podniku pro výrobu motorových vozidel. Katalog vozidel pro rok Œ• 1908 byl nesmírně optimistický, což podpořil také úspěch v podobě zlaté medaile švédského královského autoklubu, udělené nákladnímu automobilu Vabis s užitečnou hmotností 300ŒŒŒ kg, poháněnému motorem o výkonu 20Œ koní v mezinárodní soutěži užitkových vozidel. Cílem výrobce bylo 50‹Œ nákladních vozidel ročně, ale za rok 1909 Œ to bylo jen pět (plus sedm osobních). Výsledkem byla finanční katastrofa a totální ztráta podpory akcionářů.

Scania Vabis vstala z mrtvých až v roce 1911 sloučením Maskinfabriksaktiebolaget Scania Malmö se společností Vagnfabriksaktiebolaget i Södertelge.

Zdroj: archiv firmy SCANIA

 

Back to top