FINLAY 883 SPALECK – velká červencová revoluce

V polovině července se konečně objevil u vjezdu do lomu v Kaznějově kamion, který přivezl letošní horkou novinku společnosti TEREX|FINLAY unikátní hrubotřídič FINLAY 883 SPALECK.

Nová úroveň třídění

V následujících několika dnech se bez nadsázky reálně posunuly možnosti třídění v oblasti mobilních technologií na zcela novou, dosud nevídanou, úroveň. Ale pěkně popořádku. Na počátku celého projektu stála myšlenka nabídnout něco, co posune možnosti mobilních strojů v oblasti třídění na zcela novou úroveň. Vibrační třídiče, bez ohledu na značku anebo velikost třídící plochy, mají své hranice a žádná novinka představená v posledních letech tyto hranice nijak neposunula. Jednalo se spíše o drobnou evoluci, která neměla žádný zásadní vliv na schopnosti stroje třídit obtížné materiály, jako jsou zeminy, kontaminované demoliční materiály, dřevěnou štěpku, komposty anebo třeba strusku či uhlí. Hranice byly jasně vytýčeny a jejich prolomení bylo jen zbožným přáním.

Nicméně dlouhá léta jsou na trhu třídící skříně jako například společnosti SPALECK, které jsou schopny třídit lepivé materiály na hranici až 1 mm. A to bez zalepování, otravného a zdlouhavého čištění, a s tímto spojený enormní růst výrobních nákladů. Jenže tyhle třídiče byly bohužel stacionární, což výrazně omezilo jejich využití. Bylo nasnadě navázat spolupráci s renomovanou společností, která v oblasti mobilních technologií představuje špičku, a tak byla zahájena spolupráce TEREX|FINLAY a SPALECK.

První vlaštovkou a nutno dodat že zdaleka ne poslední, je právě produkt s názvem FINLAY 883 SPALECK. Na šasi stávajícího a velmi populárního hrubotřídiče FINLAY 883 byla implantována třídící skříň kompletně vyvinutá právě specialistou SPALECK.

Že se jedná o trefu do černého ukázali již první testy stroje v Irsku, Velké Británii, Belgii a Skotsku. Tam, kde klasické třídiče (bez ohledu na výrobce či typ) bez výjimky končí, tenhle stroj třídí bez prostojů a s buldočí urputností třídí a třídí.

Proč takový úspěch?

Tajemství obrovského úspěchu tohoto stroje spočívá právě v konstrukci jeho unikátní třídící skříně a proto se jí budeme chvilku věnovat podrobněji. Oproti klasickým třídičům této kategorie má extrémní rozkmit až 15 mm! Horní sítová plocha s rozměrem 4,8m x 1,5 m se vyznačuje unikátním řešením roštů s označením 3D, které jsou výsledkem vlastního vývoje společnosti SPALECK. Jedná se o celkem 16 segmentů, které kombinují rošt s čtvercovým (případně obdélníkovým, ale i jiným) okem a prsty. Konstrukce 3D roštu výrazně eliminuje možnost propadu podlouhlých kusů, jako jsou dráty, trubky, dřevo ad. Tajemství spočívá v unikátní konstrukci s ploškou do protisměru (jak je zřejmé z fotografie), která velmi úspěšně zabraňuje propadu právě podlouhlých kusů. Ale to hlavní kouzlo přichází v podobě spodní sítové plochy, která sestává z celkem 10-ti pružných segmentů, jejichž rozkmit je až 25 mm!!! Spodní sítová plocha, velikosti 3,65 m x 1,5 m, totiž unikátně kombinuje kruhový pohyb třídící skříně a lineární pohyb rámu spodního síta. Výsledkem je to, že na materiál při kontaktu se spodním sítem působí přetížení, dosahující až 50g!!! V praxi to znamená, že materiál je nesmírně intenzivně nadhazován a ve výsledku je mezisítné neskutečně čisté. Navíc se síta specifickým pohybem permanentně čistí a tak je možné třídit lepivé materiály až na uvedenou hranici 1 mm!!!.

Testování v Kaznějově

Jak prokázal průběh testování v Kaznějově, tento třídič nebylo nutné ani jedinkrát čistit. Bez ohledu na to, jaká surovina byla zpracovávána. Zemina, písek, struska anebo stavební odpady, dřevěné štěpky či kompost, stroj si třídí jako by se nic nedělo. A to vše s takovou samozřejmostí, že se zdá, že nic jednoduššího na světě ani není.

Prostě naložíte materiál do násypky a odvážíte hotové produkty. Třídíme se spodní sítovou plochou 10 mm, ale stejně tak i s okem 6 mm nebo dokonce 3 mm. Z vytříděného materiálu lze prakticky stavět sněhuláky, ale stroji to evidentně nijak nevadí.

Při třídění výkopků z rybníka, určených k uložení na skládku, mnozí přítomní jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, co že to vlastně chceme třídit. Takový materiál je pro stávající třídiče naprosto „nestravitelný“. Nicméně o chvilku později začíná z dopravníku padat krásná tříděná zemina frakce 0/10 mm a každý si jde takzvaně osahat.

clanek1

K úžasu všech přítomných se po ukončení třídění hydraulicky odsune násypka, aby bylo možno si prohlédnout spodní síto, a … síto zůstává čisté! Žádná zanesená oka, snížený výkon či kvalita výsledných produktů, žádné prostoje na čištění sít, prostě pohádka… A co teprve, když je ukázkově provedena výměna spodního síta (myšleno celé sítové plochy) jedním chlapíkem za necelou hodiny, přičemž jeho jedinými nástroji byly „sikovky“ a palička… Geniálně jednoduché anebo chcete-li jednoduše geniální.

Další praktické ukázky

Ti z Vás, kdo měli možnost vidět stroj v akci na vlastní oči mi zcela nepochybně dají za pravdu. Vy ostatní nemáte důvod litovat, protože do konce letošního roku budou již v česku nasazeny první stroje a já Vám slibuji, že předváděčky budou. Budete si moci odzkoušet i Váš materiál ať se jedná o staré skládky v lomech, anebo výkopovou zeminu či demoliční suť s vysokým obsahem komunálních odpadů, uhlí, struska, komposty či i dokonce přímo komunální odpady protože i komunální odpad se dá na tomto stroji třídit. Odtřídění jemných prachových podílů na hranici 8 mm je totiž pro další zpracování nesmírně důležité. Anebo rekultivace starých ekologických zátěží, kde je spousta lepivých složek, díky kterým je materiál považován za netřiditelný se díky FINLAY 883 SPALECK stává dostupnou a hlavně zajímavou realitou.

FINLAY 883 SPALECK - dobrá investice

Po letech se na trhu objevil stroj, který lze bez nadsázky označit za revoluční. Kromě standardních věcí, které zvládají klasické třídiče umí nabídnout obrovskou „přidanou hodnotu“, který jejich majitelům otevře zcela nové možnosti. Možnost třídit tam, kde to nikdo jiný neumí Vám umožní získat nové zakázky a hlavně profit, který Vám zajistí prosperitu v téhle těžké době. Tohle je investice, která Vám zajistí obrovský náskok před konkurencí a otevře nové trhy, o kterých jste dosud třeba ani neuvažovali. Jděte tam, kde je menší „tlačenice“ a daleko větší výnos. K tomu Vám velmi rádi a ochotně pomůžeme. FINLAY CZ totiž stojí vždy a všude na Vaší straně. Pokud máte jakékoliv dotazy nejen k této unikátní novince, neváhejte nás kontaktovat.

TEREX-FINLAY

Text a foto: ing. Tomáš Novák

FINLAY CZ spol. s r.o.
Tomická 649/5
100 00, Praha 10
+420 604236750
www.finlay.cz

 

Back to top