Za Terexem a whisky jedině do Skotska

Naše redakce přijala s radostí pozvání od firmy Austro Baumaschinen k návštěvě výrobního závodu TEREX v Motherwellu ve Skotsku, a to společně se zákazníky a obchodními zástupci této firmy, která je výhradním zástupcem pro prodej demprů v České republice.

A to jsme ještě netušili, jak nás osloví prohlídka překrásného starobylého Edinburghu a návštěva voňavého a milého muzea whisky The Scotch Whisky Experience, vedená i v českém jazyce.

Přivítání

V areálu výrobního závodu TEREX nás vřele přivítal ředitel závodu, seznámil nás s bohatou historií, současnou výrobou závodu a s plány do budoucna.

Jednotliví zástupci společnosti TEREX pro Evropu a Afriku nám pak v krátkosti přiblížili specifika a potřeby každé oblasti, kam se stroje TEREX dodávají.

TEREX – „Král země“

Název TEREX je odvozen z latinského slova „ Terra ", znamená země a " Rex ", znamená král. Historie výroby demprů TEREX trvá již 70 let a je celosvětově rozšířená. Výrobní závod TEREX ve Skotsku byl postaven v roce 1950, tehdy ještě jako Euclid Great Britain. Výrobce v minulosti produkoval i pro značku EUCLID a O&K. Značka TEREX se začala používat v roce 1968, v době, kdy byl závod vlastněn firmou General Motors. Od roku 1970 získala společnost TEREX více než 50 společností, včetně Finlay, Powerscreen, FERMEC, Schaeff, Fuchs, Benford a ASV, atd.

TEREX má ve svém výrobním programu tři typy kloubových demprů a pět modelů demprů pevných, přitom 95 % produkce jde na export. Výrobní závod by měl letos vyprodukovat 700 strojů a příští rok se očekává zvýšení výroby na 1100 – 1200 demprů. Signály světového trhu to naznačují. Potvrdilo se nám, že dempry TEREX jsou ve světě vysoce ceněny, a to zejména díky zkušenostem výrobce, technické vyspělosti konstrukce, vysoké spolehlivosti a nízkým provozním nákladům. To jsou argumenty, které byly potvrzeny souhlasným pokyvováním hlav zúčastněných provozovatelů.

Vlastní představení demprů TEREX

Na volné předváděcí ploše přímo ve výrobním závodě se majestátně pyšnily pevné dempry TR 60 a TR 100 a kloubový dempr TA 250. Tyto stroje, které vyjely nedávno z výrobní linky, mají už své majitele, tak jako každý stroj, který je zadán do výroby. Zákazníci, kteří se sjeli z celé Evropy měli možnost prohlédnout si každý detail stroje.

K testovacím jízdám byly určeny jak modernizovaný pevný dempr TR 60, tak kloubový dempr TR 250. Kdo měl zájem, mohl si sám vyzkoušet stroj řídit. Své místo zde měl i pěkně zrenovovaný historický dempr EUCLID, který byl prvním speciálně vyrobeným demprem a byl na začátku historie značky TEREX.

Prohlídka továrny

V programu byla také prohlídka výrobního závodu TEREX . Dostali jsme bezpečnostní vesty, a další bezpečnostní propriety pak jsme již, za doprovodu odborného výkladu, procházeli výrobními halami. Měli jsme možnost sledovat všechny fáze výrobního procesu od řezání oceli až po finální dodávku.

Z plátů vysoko pevnostní ocele se tu rodí obrovské stroje. Hotové dempry stály na venkovních prostorách v řadě jako vojáci a čekaly na transport do místa nasazení.

Pevné dempry TR 100 byly například určeny do povrchových uhelných dolů ve Skotsku. Vyrobeny byly za pouhých 15 dní. To svědčí o vysoké efektivitě práce v tomto výrobním závodě, která však není na úkor kvality. Jak jsme se sami přesvědčili, probíhají zde přísné vstupní i výstupní kontroly, které jsou navíc ukončeny několika hodinovým provozním testem. Po něm následuje ještě poslední technická kontrola technického nastavení, funkčnosti a vzhledu a stroj jde do finální úpravy. Tím je výroba stroje ukončena. Ve skotském závodě TEREX se prostě na kvalitu přísně dbá.

Pevné dempry TEREX - 60 let skotských zkušeností ve výrobě

Pevné dempry TEREX TR 35 - 45 - 60 - 70 a TR 100 jsou světově renomovaným, zkušeným a proto i uznávaným hráčem na trhu. Jsou vyráběny s dlouholetou zkušeností ve výrobě se zaměřením dosáhnout pro svého uživatele co nejvyšších výkonů při nejnižších možných provozních nákladech. Řada pevných demprů Terex splňuje náročné požadavky těžké stavební techniky pro důlní a těžební činnosti.

Zaměřeno na pevné dempry TEREX

Motor, převodová skříň

Tyto dempry jsou vyráběny s motory Cummins nebo MTU. Každý motor je dimenzován speciálně pro aplikace dopravce. Konstrukce motoru usnadňuje údržbu, a tím prodlužuje životnost motoru a snižuje prostoje. Hladká akcelerace a plně výkonné převodovky Allison zajišťují znamenitou účinnost, zvýšenou produktivitu, pohodlí řidiče a bezpečnost. Důležitý je fakt, že všechny pevné dempry TEREX jsou stále standardně vybavovány retardérem převodové skříně. To je důležité nejen z hlediska bezpečnosti provozu stroje. Má to i velký význam na prodloužení životnosti komponentů brzdového systému. Volitelné režimy řazení Power a Economy umožňují přizpůsobení výkonu dempru v závislosti na potřebách místa výkonu práce v terénu. Pro bezpečnost při servisním režimu slouží zpětné zajištění zdvihu korby. Palubní diagnostika umožňuje odstraňování závad a zkracuje čas prostojů při servisu.

Korba dempru

Korba dempru Terex má svůj specifický tvar, který je odlišný od „V“ tvarů korby, tak jak jí známe od jiných výrobců. Dozvěděli jsme se, že zásadní výhodou této konstrukce je lepší rozložení hmotnosti převáženého materiálu na přední a zadní nápravu. Korba je navržena dle tonáže jednotlivých modelů a je vyrobena z vysoce odolné oceli. Ohřev korby pomocí výfukových plynů je standardem a zabezpečuje lepší vykládku materiálu. Zdvih korby je řízen servopohonem, umožňujícím modulaci rychlosti dvoustupňových zdvihacích válců.

Brzdový systém a řízení rychlosti

Vysoké nároky kladené prostředím lomů vyžadují efektivní a účinné řízení rychlosti. Dvojitý retardér převodové skříně, nebo retardér zadní nápravy nabízí řidiči možnost zpomalení v závislosti na neustále se měnících povětrnostních podmínkách. Další výhodou je možnost využití motorové brzdy, která je na demprech tohoto výrobce standardní výbavou. Samotný brzdový systém na pevném dempru Terex je dvouokruhový a je hydraulicky ovládaný olejem chlazenými vícelamelovými kotoučovými brzdami na zádi a kotoučovými brzdami vpředu (s vyjímkou nejmenšího modelu TR 35, který má přední brzdy bubnové). Brzdové okruhy začleňují dusíkové hydraulické akumulátory s akumulací energie pro okamžitou odezvu brzdění a nouzové použití. Systém parkovací brzdy je integrovaný do zadních brzd.

Pevné konstrukce a zavěšení

Uzavřený smyčkový příčník umožňuje pružnost v rámu. Podvozek je vyroben ze skříňových ocelových nosníků a extrémně zatěžované body jsou osazeny vysoce pevnými ocelovými odlitky. Zadní hnaná náprava je spojena podvozkem prostřednictvím rámu s kloubovým ložiskem. Zadní zavěšení nese zátěž prostřednictvím variabilních podpěr typu dusík – olej.

Prostředí pro řidiče a přístup k bodům pro kontrolu a servis

Klimatizovaná kabina se vzduchem odpruženým sedadlem udržují řidiče v pohodlí. Ergonomické rozmístění ovládacích prvků také zpříjemňuje práci. Bezpečný provoz a snadná údržba dempru jsou podstatné pro jeho produktivitu. Široká zpětná zrcátka jsou proto standardně doplněna zpětnou kamerou s barevným monitorem umístěným v kabině, poskytujícím znamenitý přehled o dění za vozidlem. Osádka stroje i servisní personál má snadný přístup ke všem kontrolním bodům a komponentům. Elektronická diagnostika v kabině napomáhá identifikovat poruchy.

Dempry kloubové

Kloubové dempry TEREX TA 250 – 300 – 400 jsou moderní stroje, které nabízejí vysoký výkon a spolehlivé jízdní vlastnosti i v těch nejsložitějších terénních podmínkách. Zaujmou také svou komfortní kabinou a jejím pohodlím. Pozitivní odezvu z provozu kloubových demprů TEREX nese koncept „vysoké síly“, jak se interně nazývá. Stroje jsou osazovány výkonnými motory Scania a převodová skříň, společně s celým podvozkem, dává stroji jednoznačně nejvyšší koncový převodový poměr, který se na trhu nabízí. Zbytek zařídí systém automatických a volitelných systémů uzávěr mezi nápravových a nápravových diferenciálů, které nakonec dávají těmto kloubovým demprům zcela nadčasovou průchodnost těžkým terénem. Konstruktéři kladli velký důraz také na pohodlí osádky stroje, ergonomii, jednoduchost obsluhy a přehlednost informačně kontrolních panelů. Tomu odpovídá vysoký standard výbavy, který výrobce nabízí a dodává.

Vše pro zákazníka, není jen heslo

Společnost TEREX se neustále zaměřuje na vývoj strojů TEREX. Konstruktéři společnosti se snaží vylepšovat na strojích každý detail, výrobní závody se zase snaží zefektivnit výrobní proces. Důležitým momentem jsou i takováto setkání, kterého jsme se zúčastnili. Právě zde si výrobce ověřuje své představy a současně získává nové podněty od prodejců a koncových uživatelů. Zkrátka společnost TEREX má stálý zájem se dozvědět, co dělat lépe, a kudy směřovat vývoj.

Muzeum whisky - Zážitky se „Skotskou“.

Nezapomenutelným zážitkem byla prohlídka muzea whisky The Scotch Whisky Experience a k milému překvapení i v českém jazyce.

Vše začne senzační projížďkou - vířivou jízdou v sudě, který vás proveze replikou palírny a vtáhne do procesu výroby „skotské“. Jízda je zakončena pohledem zblízka na největší světovou sbírku Skotské whisky sběratele Diageo Claive Vidiz, která obsahuje téměř 3500 lahví.

V místnosti, která se nazývá Sense of Scotland (Atmosféra Skotska) vám experti na whisky pomohou objevit vůně whisek v různých regionech a nalézt pro vás tu pravou Skotskou whisku, která zalahodí vašim smyslům. V místnosti nesoucí název McIntyrovy whisky Gallery se dozvíte o historii Skotské whisky, zatímco budete vychutnávat štamprlátko whisky nebo koktejlu a kochat se úchvatnými pohledy na Edinburgh.

Edinburgh – „Athény severu“

Edinburgh s více mnoha neoklasicistními budovami a skvostným hradem se řadí mezi nejhezčí města na světě a dostalo zaslouženě přezdívku „ Athény severu“. Edinburský hrad je majestátní pevnost, zbudovaná na vrcholku čedičové skály nazvané Castle Rock. Je dominantou a symbolem hlavního města Skotska. Centrum se dělí na dvě části: Old Tlen (Staré Město) s úzkými dlážděnými „wynds“ (uličkami) a New Tlen (Nové Město) s působivou georgiánskou architekturou.

Procházka historickým centrem a posezení v rázovitých kavárnách a hospůdkách je velice příjemné. Technickou zajímavostí Edinburgu jsou slavné mosty přes řeku Forth, a to nejpevnější železniční most Forth Raillway Bridge a visutý silniční most Forth Road Bridže. Tyto úchvatné stavby vás vítají již při příletu.

Poznání Skotska

Když se řekne Skotsko, vybavíme si většinou „skotskou“ a skotského dudáka v kostkované sukni. My jsme však zjistili, že zde jsou zachovalé monumentální hrady, krásná krajina či pověstná Lochnesská příšera.

I samotný podklad skotské pevniny je pro mnohé zajímavý. Unikátnost skotské geologie je celosvětově proslulá a znalci hornin a vyvřelin si zde rozhodně přijdou na své. Skvělou dovolenou zde mohou prožít nejen znalci dobrého pití, ale i klasičtí turisté, vášniví rybáři, nebo třeba hráči golfu, kteří ve Skotsku najdou jedny z nejlepších hřišť na světě. Milovníci kultury si mohou vybrat z desítek festivalů. Při nepřízni počasí je možno navštívit mnohá muzea a galerie, ve kterých se často neplatí vstupné. A pak je tu skotská gastronomie, whisky, pulzující noční život a vše co s tím souvisí.

Poděkování

Návštěva výrobního závodu TEREX ve Skotském Motherwellu byla pro všechny účastníky velice zajímavá a přínosná. Prohlídka výrobního závodu nám jasně ukázala, že se tady snoubí tradice s kvalitou použitých materiálů a dílenského zpracování. Nástavbou je mnohdy výjimečná konstrukce strojů. Vlastní prezentace historie i současnosti výroby demprů TEREX nám umožnila pochopit sebevědomí a pýchu s jakým všichni hovořili o jejich demprech TEREX. Zkušební jízdy byly zcela neotřelým zážitkem. Celá akce byla perfektně organizovaná a pro všechny zúčastněné byla zcela určitě přínosem. Prohlídka překrásného Edinburghu a návštěva muzea whisky pak byly tou pověstnou „třešínkou na dortu“, který servírovala firma TEREX.

Za pozvání do Skotska děkuje a firmě Austro Baumaschinen přeje dobré zákazníky V.Š.

terex

Vladimíra Štěpánková

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top