• Zveřejnil 
  • Kategorie 2013 / 3
  • Zobrazeno 4279 krát

Společnost Vápenka Čertovy schody a.s. převzala novou flotilu strojů Cat

V červnu letošního roku byla v jednom z největších vápencových lomů v České republice po čtyřech letech vyměněna stávající flotila strojů Cat a nahrazena třemi novými pevnými dampry Cat 775 G a dvěma kolovými nakladači Cat 988H.

Stroje předal provozovateli lomu, společnosti Vápenka Čertovy schody a.s., oficiální dealer výrobce Caterpillar v ČR, společnost Phoenix- Zeppelin. Slavnostního předání, které se uskutečnilo 25. června 2013 v areálu lomu v Tmani u Berouna, se zúčastnili zástupci obou společností, médií a pozvaní hosté.

Nové stroje Cat byly pořízeny v rámci operativního pronájmu na dobu 4 let a budou náhradou za tři dampry Cat 775F a nakladač Cat 988H ze stávající flotilu, která v lomu sloužila od roku 2009 a celkem najela přes 50 000 motohodin. Od nových damprů a nakladačů značky Cat si společnost Vápenka Čertovy schody a.s. slibuje zrychlení procesu nakládky a přepravy těženého materiálu od rozvalu k drtiči. Obměna flotily je součástí neustálé modernizace provozu společnosti, patřící pod křídla největšího světového producenta vápna - nadnárodní skupiny Lhoist.

„Při rozhodování o tom, jak vhodně obnovit a rozšířit stávající strojový park, byly pro nás předchozí zkušenosti se značkou Caterpillar rozhodující. Přesvědčila nás nejen dlouhodobě prověřená kvalita strojů, ale také nízké provozní náklady a rychlost servisních služeb Phoenix-Zeppelin,“ komentoval pořízení nových strojů Jan Šroubek generální ředitel společnosti Vápenka Čertovy schody a.s.

V lomu, kde je každý den přepraveno 8000 tun materiálu, pracuje také čelní pásové rýpadlo Cat 5080 a kolový nakladač Cat 988F II. Historicky prvním strojem této značky byl legendární nakladač Cat 988 první generace, který byl do lomu přivezen již v roce 1974.

Při předávání techniky v areálu lomu bylo na ploše vystaveno celkem jedenáct strojů značky Cat: šest pevných damprů (775G a 775F), čtyři kolové nakladače (988H, 988 F II) a čelní pásové rýpadlo (5080). „Celá předávací akce byla zajímavá i z toho pohledu, že možnost vidět pohromadě pět pevných damprů v této hmotnostní kategorii se v České republice jen tak opakovat nebude,“ glosoval předání strojů Michal Kafka, manažer prodeje nových strojů Cat ze společnosti Phoenix-Zeppelin.

Vápenka Čertovy schody a.s.

Vápenka Čertovy schody a.s. leží v oblasti Českého krasu, kde se vápenec těží zhruba od druhé poloviny 19. století. Rostoucí poptávka po kvalitním vápnu z koněpruské oblasti po II. světové válce vyvolala rozhodnutí otevřít v této oblasti nový lom a vybudovat moderní vápenku. Provoz ve Velkolomu Čertovy schody byl spuštěn v roce 1957 a pět koksových pecí zahájilo výrobu vápna na přelomu let 1962 a 1963.

Po roce 1992 se stal strategickým partnerem společnosti Vápenka Čertovy schody, a.s., jeden z největších výrobců vápna, vápence a dolomitů - belgická společnost Lhoist. Spojenectví s touto silnou nadnárodní skupinou umožnilo společnosti získat nové trhy a také aplikovat nejmodernější postupy při těžbě vápence. Společnost Vápenka Čertovy schody a.s. pravidelně investuje do rozvoje technologií, lidského kapitálu a do rekultivačních a sanačních prací, spojených s těžbou. Důležitou součástí firemní politiky, která je zakotvena v dlouhodobé strategické koncepci skupiny, je zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Společnost Vápenka Čertovy schody a.s. se také věnuje celé řadě veřejně prospěšných aktivit v rámci regionu.

Text a foto: kolektiv autorů Phoenix- Zeppelin  

 

Back to top