Velkolepá expozice HITACHI na Baumě Mnichov 2013

Jednou z velice pěkných venkovních expozic na letošní Baumě, která navíc i očividně zajímala návštěvníky, byla expozice HITACHI.

Kromě obří těžební techniky HITACHI, jejímž zástupcem bylo pásové rypadlo EX 2600, zde byla představena nová řada těžebních kolových nakladačů ZW 310, 330, 370, 550 a zcela nová řada ZW-5.

Úplně nová říkám záměrně, protože vystavené exponáty měly pořadová čísla 000+, 003, atd. Dále byla představena část pásových rýpadel HITACHI ZAXIS, modely ZX – 5. Konkrétně to byly typy Zaxis 250 LC – 5, Zaxis 470 LCH – 5, Zaxis 550 LCH – 5. Z řady ZAXIS ZX - 3 bylo na expozici těžební pásové rypadlo Zaxis 870LCH-3. Přestavena byla také mini a midi rypadla stávající a nové řady ZX.

NAKLADAČE HITACHI ZW a ZW-5

Moderní technologie třetího tisíciletí Japonská společnost HITACHI uvádí na trh novou řadu čelních nakladačů s označením ZW-5.

a02

Konstruktéři společnosti Hitachi využili svých obrovských zkušeností a odborných znalostí k rozšíření řady kolových nakladačů o typy, které doplňují již dobře zavedená rýpadla Zaxis-3. Vynikající technologie, které měli k dispozici, jim umožnily nastavit vysokou úroveň výkonnosti a produktivity těchto strojů. Stávající produktová paleta kloubových nakladačů HITACHI dnes obsahuje jednak kompaktní nakladače, určené zejména pro betonárky a obalovny, manipulační nakladače jejich název určuje jejich hlavní uplatnění a nakonec těžební/expediční nakladače určené pro nejtěžší nasazení v těžebních a recyklačních provozech.

 

a07

Těžební nakladače jsou zastoupeny šesti modely ZW 250 (o hmotnosti 20,6t), ZW 310 (o hmotnosti 23,5t), ZW 330 (o hmotnosti 26,5t), ZW 370 (o hmotnosti 30,7t) a ZW 550 (o hmotnosti 46,3t).V této kategorii jsou s prodlouženými rámy nakladače „HIgh“, vyráběny modely ZW 250 a ZW 310, které mohou nakládat i ty nejvyšší přepravní prostředky. V současné době jsou vyráběny částečně modely s motory bez filtru pevných částic, z části jsou již vyráběny nové modely ZW 220-5 a ZW 250-5, tedy v nová série nakladačů ZW-5, která přináší mnoho zajímavých zlepšení.

Přednosti a novinky u nové řady kolových nakladačů ZW-5

Díky zjednodušené volbě provozních parametrů stroje, prostřednictvím centrálního ovladače, můžete změnit provozní parametry stroje rychleji, a tím zefektivnit činnosti.

Nižší spotřeba paliva. Dva provozní módy mají k dispozici přesně tolik výkonu, kolik potřebujete. První mód je určen pro normální nasazení a při jeho užívání má stroj minimální spotřebu paliva. Druhý mód je určen pro maximální výkon při maximální produktivitě. a09
Automatické vypnutí motoru (volitelná výbava) umožní spořit palivo a to tak, že vypne motor při déle trvajícím chodu na volnoběh. Průzkumy ukázaly, že právě tato fáze „nečinnosti“, je pro konečného uživatele nejvíce ztrátová a navíc vede i ke zkreslování průměrné spotřeby stroje.

Vyšší produktivita. Nový hydraulický okruh zjednodušuje spolupráci hydraulického okruhu pístů, ovládajících rám nakladače a pístu ovládajícího lžíci nakladače a dává prioritu lžíci nakladače, pokud s ní je prováděla manipulace.

Výkonný a úsporný motor. Vodou chlazené turbo motory nabízí hydraulickým čerpadlům enormní výkon, pro efektivní nakládku, hbitost, pohyblivost a rychlou jízdu při mimořádně nízké spotřebě paliva. Filtr pevných částic Hitachi nabízí jistotu jednoduché výměny.

Nápravy pro těžké nasazení. HITACHI nápravy jsou určeny pro nejtěžší nasazení. Jejich robustní konstrukce je ideální pro dlouhodobý a přitom bezproblémová provoz.

Převodová skříň. Automatická převodová skříň řadí jemně a přesně tak, jak je v danou chvíli a v daném zatížení potřeba. Nový systém řazení převodové skříně zvyšuje komfort při jízdě s naloženým nakladačem. Dva módy nastavení převodové skříně umožňují rychle optimalizovat systém řazení, podle právě prováděné činnosti.

Přehledná a komfortní kabina. Tichá a pohodlná kabina s jednoduchými ovládacími prvky a s přehledným informačně kontrolním systémem je precizně odhlučněna a odpružena. a12Sedadlo posádky je volitelně (plynem) výškově stavitelné a vyhřívané. Přední sklo není dělené, a to opět zvyšuje přehled o dění před strojem. Volant je přestavitelný, což zvyšuje komfort posádky. Standardní výbavou je automatická klimatizace, autorádio s přehrávačem a chladicí box.V zadní části paluby je umístěna kamera, která umožňuje strojníkovi sledovat bezpečný provoz a dění za strojem. Přehledný informačně kontrolní systém napojený na GPS monitorovací systém HITACHI dává veškerá data o provozu, provozních modech a spotřebě paliva, stejně tak jako zaznamenává a lokalizuje polohu stroje.

Snadný přístup – rychlý servis. a17Kompletně přepracovaný motorový prostor zjednodušuje přístup ke kontrolním bodům a zrychluje provozní kontrolu nakladače. LCD multifunkční informační systém zobrazuje a upozorní na potřebu provozního servisu či pomoci odborného servisu. Chladiče jsou automatický „vyfukovány“ každých 30 sekund v délce jedné minuty s možností manuálního provozu.

Vysoká produktivita, extra síla a výkon při nízkých provozních nákladech. To vše je završeno s vysokým komfortem pro posádku, vyšší bezpečností provozu, znalostí provozních dat a zjednodušenou údržbou. To jsou nové kolové nakladače HITACHI ZW-5.

Pásová rypadla HITACHI ZX-5

Nová řada pásových rypadel HITACHI již byla naším periodikem prezentována. Považujeme však za vhodné zopakovat pár zajímavých informací, která staví řadu ZX-5 nad stávající světovou produkci. Co to je? Je to zejména nová, průlomová konstrukce hydraulické soustavy, která je u modelů do 48 t standardně osazována třemi hydraulickými čerpadly. A k čemu je to dobré? Jak mi bylo vysvětleno, hlavní výhodou je to, že motor pracuje vždy v nízkých otáčkách. Hydraulický systém přesto dostává vždy dostatečné množství, nebo potřebný tlak hydraulického oleje. Žádné úbytky při otáčení, jízdě stroje, nebo při nasazení jakkoli, na litry či tlak, náročného příslušenství. Další zajímavou a vskutku přínosnou novinkou hydraulického systému jsou zcela jistě „rekuperační ventily“. A co přinášejí? Odpověď je opět jednoduchá. Jestliže plníme například píst zdvihu výložníku, tak hydraulický olej z opačné časti pístu již neodchází zpět přes filtry do nádrže, jak tomu bylo doposud. Toto množství oleje a tento tlak oleje je těmito ventily současně přepouštěn do plnícího vedení a tím se podporuje plnění pístu. A opět, ta samá otázka. A k čemu je to dobré? Díky tomu nejsou tak silné odpory v této hydraulické větvi, která píst vypouští. Dále se zamezí souvisejícím ztrátám (tření, teplo, filtry) a navíc se sníží potřeby vyššího výkonu hydraulických čerpadel a následně i motoru. Ve finále to znamená rychlejší plnění pístu při nižší spotřebě paliva. A to je ta nejdůležitější věta. Opět ji slyšíme. Snížení spotřeby paliva. No a do třetice všeho dobrého přišlo HITACHI s vylepšením, které je nabízeno u všech rypadel o hmotnosti nad 45 tun. Jedná se o tzv. „plovoucí výložník“. Tato možnost (použití volí obsluha) umožní „odlehčit“ stroji i hydraulickému systému při práci nabírání materiálu. Jak to funguje? Pokud zapnu tuto funkci, leží na těžební lžíci jen hmotnost výložníku a násady. Není už přitlačována silou hydraulických pístů. Posádka jen pohodlně „přitahuje“ lžíci, která klouže (výložník plave) po horní hraně pevného (nenatěženého) materiálu, nebo spodní hraně odvalu. Nemusíme asi zdůrazňovat, co to přináší pro posádku. Ta již nemusí při nakládce stále manipulovat s ovladači, zvedat a spouštět výložník, nebo lžíci, když se o něco opře. Vše se děje, více méně, samo. Samozřejmě, že tato funkce je také k využití při práci s kladivem, kdy bude šetřit nejen samotné hydraulické kladivo a špici kladiva, ale i samotný stroj, protože se již otřesy nepřenášejí na stroj, otoč, ad.

Nižší spotřeba paliva a snížené provozní náklady. Přitom vyšší výkon, komfort, přehled, a bezpečnost. To spojeno s jednoduchostí obsluhy a údržby = HITACHI ZAXIS ZX-5.

Kabina nové řady ZAXIS ZX-5 vytváří ještě bezpečnější a pohodlnější pracovní prostředí. I při stále rostoucích ekologických požadavcích Evropské Unie zůstává jednoznačný důraz Hitachi na produktivitu strojů. Vybavenost automatickou klimatizací, odpruženým a vyhřívaným sedadlem, chladícím boxem, GPS monitoringem HITACHI a zpětnou kamerou dále výrazně zvyšuje komfort užívání a bezpečnost práce.

Za věnovaný čas na Baumě bychom rádi poděkovali českým zástupcům Jiřímu Kotoušovi a Romanu Kopeckému ze společnosti Austro Baumaschinen, která značku Hitachi v České republice zastupuje.

Z Baumy Vladimíra Štěpánková

 

Back to top