Stroje TBM Tonda a Adéla se setkaly na Dejvické

26. listopadu 2012 proběhlo „Slavnostní a unikátní zakončení ražby nového úseku pražského metra", a to závěrečnou prorážkou obou jednokolejných tunelů razicími štíty TBM na prodloužení trasy metra V.A do stanice Dejvická. Slavnosti byli přítomni byli doc. Mudr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. města Prahy, Ing. Milan Křístek - generální ředitel , Dopravní podnik hl. města Prahy a.s., Ing Pavel Pilát - generální ředitel Metrostav a.s. zástupce magistrátu Prahy 6 a zástupce rakouské firmy Herrenknecht, která oba razicí štíty vyrobila. Razicí štíty TBM Adéla a Tonda se na závěr provrtaly zeminou bok po boku, a tím udělaly velkolepou tečku za dobře odvedenou prací. Dvojitá prorážka totiž není ani ve světovém podzemním stavitelství příliš obvyklým jevem.

Oba razicí štíty během své pouti z montážní jámy na Vypichu do Dejvic překonaly obdivuhodných 4.177 metrů. Tondovi trvalo proražení levého traťového tunelu 596 dní, Adéla se vypořádala s pravým traťovým tunelem za pouhých 503 dní. Díky příznivým geologickým podmínkám, velkému nasazení razičů a vhodně vyřešené logistice byl projekt dokončen v předstihu oproti původnímu harmonogramu. Stroje si celkově odbyly 12 prorážek, z toho osm do nových ražených stanic a čtyři do otevřených stavebních jam.

Úsek trasy metra V.A měří 6 134 m a má celkem čtyři stanice – Bořislavka (původně Červený Vrch), Veleslavín, Petřiny a Motol. Všechny stanice budou bezbariérové. První cestující sveze metro V.A z Dejvické do Motola na podzim 2014. U veleslavínské stanice má vzniknout velký autobusový terminál, kde bude možné přestupovat také na tramvaje a vlaky na sousedním nádraží. Konečná stanice Motol potom obslouží největší pražskou nemocnici. Toto prodloužení metra bude očekávané velké odlehčení dopravě a lepší zpřístupnění nemocnice Motol.

Všechny podzemní stanice, kromě stanice Motol, která je hloubená, byly raženy Novou rakouskou tunelovací metodou (NRTM). Traťové tunely z Vypichu do stanice Motol jsou dvoukolejné a ražené též NRTM. Ostatní tunely jsou jednokolejné a ražené dvěma plnoprofilovými razicími štíty – technologií TBM-EPB. Tato metoda je pro dané podmínky oproti NRTM šetrnější, bezpečnější a také rychlejší. I v problematickém podloží se počítá s měsíční ražbou až 360 m. Tímto způsobem se razí přibližně 80 % nově budovaných tunelů a např. zhruba 2/3 prací na 57 km dlouhém Gotthardském tunelu ve Švýcarsku.

Nová Rakouská tunelovací METODA (NRTM) se používá jako alternativa místo jiných vrtacích a trhacích metod. Výhoda spočívá v omezení propadů povrchu a vytváření hladké stěny tunelu. Tím se výrazně snižují náklady na vybudování tunelu a technologie je dobře použitelná i pod hustě zastavěným územím. Štíty TBM jsou nákladné na výrobu, jejich přeprava může byt obtížná. Nicméně cena těchto strojů oproti ostatním tunelovacím metodám klesá, tím se stává mnohem efektivnější a zároveň je ražba tunelů touto metodou rychlejší.

Největší TBM

Pro zajímavost - největší TBM štít o průměru 19,25 m vyrobila Německá firma Herrenknecht pro nedávný (2012) projekt Orlovského tunelu v ruském Petrohradě . Stroj byl vyroben pro ražbu měkkým prostředím (pískem hlínou ). Největši průměr TBM pro ražbu v tvrdých horninách činil 14,4 m2 .Tento stroj byl vyroben pro kanadský Niagarský tunel a byl použit k ražbě tunelu pod Niagarskými vodopády.

TBM neznamená nic více než zkratku z aglického Tunnel Boring Machine nebo německého Tunnelbohrmaschine. Nová tunelovací metoda je "nová" už od roku 1962, kdy se začala používat -  je to prostě její název. To ovšem nic nemění na na technické dokonalosti strojů a neubírá náročnosti prací v podzemí jakoukoliv metodou. Další zajímavé informace zde.

Na přiloženém videu z YouTube se první 4 minuty nic neděje - posuňte prosím jezdec někam dále... (autor nechtěl asi prošvihnout začátek).

Vladimíra Štěpánková

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Média

 

Back to top