Rypadlo Liebherr R 9400 o hmotnosti 350 tun

Liebherr představí na veletrhu Bauma 2013 důlní rypadlo R 9400 o hmotnosti 350 tun.

Na veletrhu Bauma 2013 v Mnichově představí Liebherr důlní rypadlo R 9400 o hmotnosti 350 tun ve verzi s otvírací lžící. Ve standardním provedení se lžící o objemu 22 m³ je R 9400 ideálním strojem pro nakládání flotily damprů velikostních tříd od 130-150 tun. Důlní rypadlo R 9400 se podle výběru zákazníka dodává se vznětovým nebo elektrickým pohonem a nabízí tak maximální flexibilitu pro nejrůznější nasazení.

V současné době je ve čtyřech zemích v provozu 34 strojů důlních rypadel R 9400. Nejnovější model důlních rypadel Liebherr přitom dosahuje vynikající produktivity. To platí zatím i pro poslední dodávku do „zlatého" dolu v západní Africe. Konstrukce R 9400 vychází z filozofie společnosti Liebherr - maximalizovat výkon stroje zvyšováním účinnosti každého jednotlivého subsystému. Maximální pohotovost, jaká je vyžadována při práci v dolech, je podpořena důsledně propracovanou konstrukcí stroje zaměřenou na rychlou údržbu.

Produktivita kinematiky vybavení společně se lžicí optimalizovanou pro práci v dolech, zvyšuje stroji R 9400 mimořádně vysokou rypnou sílu. I za mimořádně extrémních podmínek dokáže lžíce bagru snadno pronikat do materiálu a dosahuje vysokých výkonů při nakládání a tedy i vysokého produktivního výkonu.

Trojdílný podvozek Heavy Duty stroje R 9400, konstruovaný pro tvrdé podloží a odolný vůči únavě materiálu, zajišťuje efektivní rozložení hmotnosti nástavby a snižuje tlak na podloží, důležité pro stabilitu a spolehlivost.

Inovační hydraulika, výkonné pohony

Optimalizací elektrického, mechanického a hydraulického výkonu umožňuje inovační systém Litronic Plus, vyvinutý společností Liebherr, který zabezpečuje kontrolu i při simultánních pohybech. Hydraulické válce jsou vybaveny patentovaným elektrickým systémem tlumení Liebherr, který dovoluje kontrolované tlumení rychlých a citlivých pohybů stroje až do koncových poloh. Inteligentní řízení spotřeby energie orientované na výkon rozvádí průtok čerpadel během spouštění výložníků tak, aby bez překážek mohly být prováděny ostatní pohyby válců. Důlní rypadlo R 9400 je poháněno vznětovým motorem Cummins QSK50, který splňuje emisní normu USA/EPA Tier 2 s výkonem 1 250 kW / 1 675 PS. Hospodárnou alternativou pro nejrůznější nasazení je elektropohon - vhodný například pro stroje pracující v arktických oblastech.

Komfortní kabina, jednoduchá údržba

Velkorysá široká kabina rypadla R 9400 je komfortním pracovištěm, na kterém lze podávat špičkové výkony. Kabina je namontovaná na tlumiči vibrací, který snižuje chvění, omezuje hluk a její klidné prostředí napomáhá zvyšovat výkonnost strojníka. Kromě dokonalé ergonomie nabízí kabina strojníkům i maximální ochranu. Stabilní ocelová konstrukce s minimálním pnutím a bezpečnostním zasklením splňují standard FOPS a chrání strojníka před padajícími objekty. Bezpečnost zvyšuje i několik snadno dosažitelných nouzových tlačítek, umístěných ve výši podlahy jak v kabině, tak i v prostoru čerpadel a motoru.

Všechny přístupy ke stroji R 9400 byly navrženy pro optimální údržbu. Nástavba je dostupná hydraulickými schůdky o sklonu 45° opatřenými zábradlím, servisní klapka umožňuje snadný přístup k provozním kapalinám. Olej pro vznětový motor, motorový a hydraulický olej, maziva i vodu do ostřikovačů čelních skel lze snadno doplňovat, resp. vyměňovat přímo ze země.

Závěrem můžeme konstatovat, že toto důlní rypadlo jistě patří ve své kategorii k nejkvalitnějším strojům ve světě.

BAUMA 2013

Tímto také zveme na veletrh Bauma 2013 na náš stánek Liebherr
VP 809-813, 1003/2, Hala A4, stánek 115

Text: kolektiv autorů Liebherr
Foto: Archiv firmy

 

Back to top