Veletrh PAMÁTKY 2012 – úspěšná premiéra

Netradičně zaměřený 1.specializovaný veletrh PAMÁTKY, který se konal začátkem října v Průmyslovém paláci Výstaviště v Praze – Holešovicích, přilákal 143 vystavovatelů z pěti zemí.

Pořadatelé veletrhu nestavěli koncepci na prezentaci jednoho oboru či odvětví. Kolem tématu památek, jejich rekonstrukce a využití, soustředili neobyčejně širokou škálu společností nejrůznějšího zaměření. Organizátoři od samého počátku nepočítali s masovým zájmem návštěvníků, jednalo se o poměrně jasně vymezenou skupinu zájemců např. majitelé a správci památek, projektanti a architekti, studenti, stavební firmy a zástupci stavebních úřadů.


Ve Střední hale a Pravém křídle paláce očekávaly návštěvníky firmy, produkující materiály a technologie vhodné pro památky, jako je např. Tondach, CIUR, HASIT, TERRANOVA, HELUZ, Krkonošské vápenky, Kámen Ostroměř, Granit Lipnice, firma Statoval ad. Kromě nich však své významné místo zaujala např. společnost AYA nabízející holandské omítky a hlíny. V premiéře na českém trhu se předvedla další holandská firma Repaire Care s unikátním tmelem pro vysprávky dřevěných oken, dveří a dalších dřevěných konstrukcí.

Na téma „Využití památek pro cestovní ruch", dominovala obrovská společná expozice deseti krajů České republiky a osmi historických měst, kde nechyběly Kutná Hora, Nový Jičín, Kadaň, Slaný ale ani Moravský Krumlov nebo Praha 3. Zajímavou součástí veletrhu byly i společnosti věnující se opravě či výrobě skleněných vitráží, opraváři věžních hodin a zvonaři. Zvonohra firmy Manoušek rozeznívala veletržní prostory po celou dobu veletrhu. Prezentovalo se i klasické řemeslo – třeba ve stánku firmy RYNDA. Učňové tohoto klasického řemesla přímo před návštěvníky demonstrovali stavbu kachlových kamen. Plno bylo také kolem stánku Cechu malířů a lakýrníků, kde mistři oboru předváděli doslova kouzla svého umění. Zapomenout nesmíme ani na keramiky, ať už to byla známá firma Haniš anebo Kermat s nabídkou jediných průmyslově vyráběných dlaždic vhodných třeba pro obnovu objektů z přelomu 19. a 20. století.

Neopominutelnou součástí veletrhu byly neziskové organizace. Představila se zde občanská sdružení, nejrůznější dobrovolnické společnosti, jako třeba přátelé hradu Hartenberk na Sokolovsku, Slavonická renesanční společnost, Nadace Radecký nebo Klub Za starou Prahu. Zastoupení zde také mělo, dnes asi nejvýznamnější informační centrum v tomto oboru, portál www.propamátky.cz , provozovaný Institutem pro památky a kulturu. Výrazným oživením veletrhu byla krásná expozice Arcibiskupství Pražského nebo architektonicky neuvěřitelně čistý stánek Dominikánského kláštera v Praze.

Součástí veletrhu bylo však ještě dalších pět samostatných výstav, například Zničené kostely severních Čech nebo Nové ve starém. Bohatě navštívené byly přednášky, workshopy a semináře, kterých proběhlo víc jak třicet.

Nad veletrhem přijaly záštitu nebo se odborně podílely na jeho přípravě snad všechny instituce z tohoto oboru v České republice, Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo průmyslu a obchodu a také kardinál Dominik Duka, Národní památkový ústav, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Asociace majitelů hradů a zámků, Asociace krajů ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Národní technické muzeum ad.

Rok a půl příprav veletrhu, který se pak konal jen tři dny se vyplatil. Jak celkový průběh, tak ohlasy svědčí o tom, že nový veletržní projekt PAMÁTKY 2012 se pořadatelům INCHEBA Praha podařil.

Veletrh se stal doslova dostaveníčkem lidí, které památky zajímají, ať už profesionálně anebo z vlastního zájmu. Už nyní zaznamenávají pořadatelé zájem o účast na příštím ročníku, který se uskuteční 14. - 16. listopadu 2013.

 

Back to top