• Zveřejnil 
 • Kategorie 2012 / 3
 • Zobrazeno 3545 krát

GIPO, švýcarská kvalita v kamenoprůmyslu

V roce 2010 jsme Vás při příležitosti výstavy MOKRÁ 2010 seznámili s filozofií firmy Emil Gisler – GIPO AG, která se řídí pravidlem, že každý zákazník má plné právo mít něco, čím předčí své konkurenty. Nejčastěji jsou požadovány stabilní výkony zařízení s co nejnižšími náklady na provoz.

Požadavek, nabídka a realizace

Na přelomu 2002 a 2003 oslovila firmu GIPO AG anglická společnost TARMAC s požadavkem na vypracování návrhu zefektivnění provozu v lomu nedaleko Manchesteru. Požadovaná roční produkce byla min. na 1,5 mil. tun. Společnost TARMAC používala pro přepravu rozpojeného materiálu těžké kloubové dempry Volvo a není těžké si představit náklady na přepravu při rozloze lomu a dopravní vzdálenosti více jak 1,5 km. Technici společnosti GIPO se zaměřili v prvé řadě na činnosti, které představovaly nejvyšší náklad a rozhodli se navrhnout zefektivnění přepravy tím, že ji převedou na elektricky poháněný dopravní pás. Rozval bylo třeba upravit, aby byl takto přepravitelný a jako nejvýhodnější vyšel s ohledem na vlastnosti kamene – horizontální odrazový drtič. Během méně než dvou měsíců byl vyprojektován drtič, který měl být schopen dosahovat konstantního výkonu 800 – 900 tun/h.

Po konzultacích, které vedl za společnost GIPO AG pan Kari Gasser se společností TARMAC, došlo k dohodě a uzavření Kupní smlouvy na dodávku mobilního pásového drtiče GIPOKOMBI RC 170 FDR, který je jednoznačně největším drtičem ve společnosti TARMAC. Podmínky smlouvy byly velmi tvrdé, ale drtič byl postaven s více jak třítýdenním předstihem a byl před expedicí ve výrobním závodu odzkoušen z hlediska funkcí jednotlivých uzlů, ale nemohl být odzkoušen z hlediska požadovaného výkonu, Jedná se skutečně o monumentální stroj, jak vyplývá z uvedených technických údajů:

Technická data GIPOKOMBI RC 170 FDR

 • přepravní šířka 3600 mm
 • přepravní výška 3900 mm
 • přepravní délka 24 m
 • celková váha stroje vč. třídící jednotky cca 136 000 kg
 • odrazový drtič Velikost vstupního otvoru 1 670 × 1 200 mm
 • průměr rotoru 1 400 mm
 • výstupní velikost zrna max. 1 000 mm
 • celková váha P 170 cca 30 500 kg
 • pracovní výkon drtiče cca 900 t/hod.
 • pohonná jednotka Diesel-hydraulický agregát vznětový motor Caterpillar model 3412E Acert o výkonu 750 kW/1000 HP

.

Během 15 týdnů od podpisu kontraktu byl stroj v Seedorfu vyroben a po provozním odzkoušení funkcí byl demontován na přepravitelné části a převezen do místa určení tj. do lomu společnosti TARMAC. Montáž stroje do finální podoby i při využití těžké techniky trvala švýcarským technikům více jak čtyři dny. Technici společnosti GIPO i anglický zákazník netrpělivě čekali na výsledky provozních zkoušek a zda bude dosažen deklarovaný výkon stroje

Provozní zkoušky

Během dvou dnů v ostrém nasazení drtič GIPOKOMBI RC 170 FDR dosahoval výkonu 1000 – 1100 tun/h – měřeno na dopravníku vynášejícím požadovaný finální produkt. Společnost TARMAC ocenila i skutečnost, že nedocházelo ke ztrátě výkonu ani při typickém anglickém počasí, kdy byl zpracováván relativně mokrý materiál. K tomu přispělo hlavně dostatečně dimenzovaná integrovaná třídící jednotka, který je navržena pro požadovaný výkon a je osazena síty s rozměrem 7000 x 2000 mm. Takto velká třídící plocha si zachová dostatečnou účinnost i při nepříznivém počasí.

Kombinací mobilního drtiče na pásech s dieselovým pohonem a dopravního pásu s elektrickým pohonem, získala společnost TARMAC výraznou úsporu nákladů a možnost vyřadit provozně drahé dempry. Jen v období prvních dvou let drtič zpracoval 3,5 mil. tun materiálu na produkt určený k přepravě dopravníkem. Drtič si díky diesel pohonu zachoval vysokou mobilitu a dopravní pás zajistil mnohem nižší náklad na přepravu materiálu do vzdálenosti až 1,5 km. Drtič je schopen si zajistit změnu pozice krátkého příčného dopravníku, kterým je materiál veden od drtiče k hlavnímu lanovému dopravníku.

Správná investice

Během následujících čtyř let stroj bez poruch odpracoval dalších 12 000 mth bez vážnějších poruch, které by způsobily odstávku výroby. Vzhledem k těmto zkušenostem je společnost TARMAC pravidelným odběratelem drtící techniky od společnosti GIPO přesto, že ve Velké Británii jsou domácí výrobci, nebo výrobní závody nadnárodních společností, kteří by rádi svou techniku u této významné společnosti v oblasti těžebního průmyslu, umístili. Jak říká pan ředitel Kari Gasser, kvalita se promítá do ceny výrobku, což je nesporný fakt, ale cenu investice nedělá jen pořizovací cena, ale souhrn všech nákladů, které musí investor do zařízení vložit od nákupu po dobu, kdy stroj z provozu vyřadí. Přesto, že stroje GIPO jsou nasazeny po celém světě, je typickým zákazníkem švýcarská společnost, jak říká pan Gasser, typický Švýcar, který má jediný cíl a to, náklady, které vloží za dobu např. 10 let do zařízení a výnosem, který provozem zařízení získá, musí být co největší rozdíl ve prospěch výnosu. Typického Švýcara nezajímá, jak říká pan Gasser, zda je zařízení vyrobeno ve Švýcarsku, nebo např. v Turecku, zajímá jej v prvé řadě jako dobrého hospodáře, kolik franků mu přinese každý frank, který do své investice vloží.

Rádi bychom v tomto článku poděkovali řediteli firmy GIPO AG, že nám umožnil jeho společnost na českém trhu zastupovat.

ARTE, spol. s r.o.
Kutnohorská 288 Praha 10, 10903 Česká republika
Tel.: + 420 272 705 067, Fax: +420 272 701 737, Mobil +420 602 329 357
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.arte-praha.cz

 

Back to top