• Zveřejnil 
  • Kategorie 2012 / 2
  • Zobrazeno 3106 krát

ORBIT ELEKTRO: automatizace míchacího centra v Košťálově (EUROVIA)

Zajímavou realizací firmy Orbit-Elektro s.r.o. v roce 2012 byla rekonstrukce elektrovýzbroje a dodávka nové automatizace míchacího centra minerálně zpevněného kameniva(MZK) pro spol. EUROVIA v lokalitě Košťálov.

Kvalitní elektroinstalace je důležitá

Těchto a podobných míchacích center existuje velké množství, jejich elektrozařízení je povětšinou ve velmi tristním stavu s nevyhovující elektroinstalací a z části nebo zcela nefunkčním řídícím systémem.Tento stav je dán faktem, že většina těchto linek byla dovezena ze zahraničí - ať už jako zcela nová nebo použitá, nicméně bez kvalitního servisního zázemí v České republice. Po letech provozu je tedy nutno většinu těchto zařízení zrepasovat a původní řídící systémy bez servisního zázemí a správy software nahradit aplikacemi domácí provenience. Tím se servis a údržba stane pro zákazníka dostupnou službou, která je navíc v cenových relacích obvyklých pro Českou republiku.

Vlastní realizace

Jako jediné možné řešení pro popisovanou realizaci byla zvolena kompletní výměna silových i řídících obvodů míchacího centra, dodávka zcela nového software, vizualizace operátorského panelu a aplikace jednoho moderního řídícího systému místo dosavadních dvou PLC. Silové a řídící prvky jsou uloženy v jediné kompaktní skříní RITTAL.Vybavení přístroji sestává s prvků firem Schneider –Electric a SIEMENS. Tuto koncepci naše firma dlouhodobě prosazuje, a přes mírně vyšší pořizovací náklady se investorům mnohonásobně vrátí v minimální náročnosti údržby a dlouhé životnosti zařízení.

Jednoduchost a automatizace

Řízení dávkování kameniva i vody obstarává řídící systém SIMATIC S7-1200 s barevným operátorským panelem v dotykovém provedení - SIEMENS KTP600. Zařízení má velmi jednoduché ovládání, provozovatel si může vytvořit až 20 receptur. Další veličinu, kterou obsluha zadává je vlhkost vstupního materiálu. Ostatní nutné výpočty a nastavení se provedou automaticky dle předem nainstalovaného software, včetně všech korekcí. Linka pracuje ve zcela automatickém režimu. Ovládání je umístěno tak, aby bylo dosažitelné řidičem z kabiny vozu. Řidič zadá požadované množství směsi a povel ke startu. Panel s ovládacím displejem je umístěn v samostatné skříní přístupné řidiči z auta. Na tomto operátorském panelu se zobrazují veškeré provozní a poruchové stavy. Stav, vyžadující zásah obsluhy (doplnění kameniva, vody, případná porucha), je signalizován na displeji řidiči, světelnou návěstí na rozvaděči, majákem a akustickou signalizací. K dispozici je funkce servisního provozu, kdy je možno jednotlivé pohony spouštět v ručním režimu. Zařízení je možno na přání zákazníka dovybavit dálkovou správou software přes GSM modem, případně výstupem do ekonomického software provozovny.

Zkušenosti a realizace

Firma Orbit-Elektro s.r.o. se specializuje na rekonstrukce jak míchacích center, tak i mobilních drtících a třídících jednotek, kde má za sebou řadu realizací na strojích LT1100, LT105, MFL108, SBM, KDH, POWERSCREEN a dalších. Při těchto návrzích a realizacích využíváme dlouholetých zkušeností z oboru drtící techniky jak v oblasti elektro, automatizace, tak i strojní části, která je u tohoto druhu techniky velmi důležitá pro správná řešení, která investorům přinesou maximální výkon strojů, bez zbytečných odstávek za přijatelné ceny.

orbit-elektro

 

Text a foto: Vítězslav Školoudík

ORBIT ELEKTRO s.r.o.
K Moštěnici 265/8a
Přerov I – Město, 750 02
Tel.: +420603146529
Fax: +420581220280
Mobil: +420 603 201 867
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.orbit-elektro.cz

 

Back to top