Po roce na slunečné Marokánce

Již po patnácté se sjeli odborní návštěvníci na pískovnu Marokánka, kde probíhala společná prezentace stavebních, zemědělských a lesnických provedení strojů KOMATSU akciové společnosti KUHN-Bohemia a.s., nákladních, užitkových a osobních vozů Mercedes Benz a vozů Mitsubishi Fuso Canter, společnosti Fa RENE a.s. a dalších spoluvystavovatelů. Letošní ročník byl uspořádán na jiném útulném místě pískovny Městkých lesů Hradec Králové a.s.

Stroje Komatsu patří mezi špičku

KOMATSU je druhý největší výrobce stavebních a zemních strojů na světě a nejvýznamnější japonský výrobce těchto stojů. První místo na světě zaujímá ve výrobě rýpadel a minirýpadel. Nabídka strojů KOMATSU zahrnuje všechny kategorie stavebních a zemních strojů a každá kategorie zahrnuje plný sortiment velikostních typů. Obrovský vývojový, výrobní a prodejní potenciál firmy KOMATSU spolu s dlouholetou sériovou výrobou zaručuje strojům špičkové technické parametry, vysokou spolehlivost a celosvětové zázemí.

Vlastní prezentace strojů KOMATSU

Expozice Kuhn Bohemia byla uspořádána v kompaktním půlkruhu, za kterého samostatně stroje vyjížděly a zákazníci si mohli vyzkoušet co stroje umí. Stroje měly nasazeny různé přídavné zařízení nejen pro těžební a stavební účely, ale i pro zemědělské a lesnické práce. Zájemci si mohli vyzkoušet a otestovat pásové minirypadlo PC 45MR-3, kompaktní midi rypadlo PC 88MR-8, kolové rypadlonakladače WB 97R-5 a WB93S-5 se speciální podkopovou lžící pro těžbu v kamenitém terénu, pásový dozer D 51PX-22, nový typ pásového rypadla PC290LC-10 se systémem vstřikování paliva common-rail a filtrem pevných částic ve výfukovém systému. Tento stroj byl vybaven vibračním, hydraulicky ovládaným rozrývacím hákem -Excentric Ripperem. Z kolových nakladačů se zde představil nakladač WA150PZ-6 vybavený drapákem na manipulaci s dřevem, kolový nakladač WA 470-6 a svoji premiéru v ČR zde měl kolový nakladač WA250 PZ-6 ve speciální úpravě pro použití v zemědělství včetně nářadí, kterým byla speciální vysokovýklopná lopata a hydraulicky rozkládací vidle na rozhrnování senáže.

Zajímavou novinku předvedl přímo v provozu pásový bagr PC 240 LC-8, a to drtící lžící MB CRUSHER BF 90.3.Tato lžíce je určena pro drcení různých materiálů přímo na místě jako je stavební suť, kamení apod. Zapomenout nesmíme také na kolové kompaktní rypadlo PW118-8, které při otáčení nepřesahuje svoji zádí obrysy stroje a rypadlo PW148-8 se zkrácenou zádí

Mercedes Benz a Fuso Canter

Společnosti Fa RENE a.s. představila nové řady nákladních, užitkových a osobních vozů Mercedes Benz a vozů Mitsubishi Fuso Canter. Jsou to praktické komfortní vozy, které uspokojí i nejnáročnější zákazníky. Společnost RENE s.r.o. má dvě prodejní a servisní střediska v Hradci králové a Svitavách.

Spoluvystavovatelské firmy

Firma GEODIS Brno, spol.s r.o. předváděla laserové a nivelační přístroje Topcon tentokrát na kolovém rypadlu Komatsu PW 148-8, firma TAMTRON s.r.o. nabízela mobilní vážící zařízení, firma KOVAZ – Parker Store zase hydrauliku a pneumatiku pro předváděné stroje Komatsu, firma NOKA-Atlas Copco vystavovala hydraulické kladivo, v nabídce má dále demoliční nůžky, elektrocentrály a kompresory. Společnost TEREX Finlay spol. s r.o., zástupce mobilní technologie drcení a třídění, přivezla na Marokánku nový typ mobilního třídiče Terex/Finlay SUPERTRAK 683. Firma KAME-VM, s.r.o. předváděla přímo na strojích Komatsu adaptéry pro čelní nakladače a manipulátory, a společnost KUHN-MT s.r.o. vystavovala manipulační techniku Palfinger a Palift.

Své služby nabízely leasingová společnost SG Equipment Finance, mechanizačně stavební firma POPR s.r.o., vše pro motorkáře a motocykly firma Harness motorcycles a výhradní dovozce olejů a distributor olejů Deckenbach. Zemědělskou a komunální techniku předvedla firma AGROMETALL s.r.o., pneumatiky Goodyear nabízela společnost T pneu Truneček s.r.o. a profesionální nářadí firma Berner.

Historický veterán

Velkou pozornost budil historický stroj – veterán – obojživelný dozér Komatsu, se kterým dodnes pracuje strojník pan Mareček bezmála už 32 let.

Tento typ stroje byl vyroben v Japonskou ve výrobní firmě Komatsu a dnes už se nevyrábí. Stroj vlastní firma HYDROSERVIS CZ s.r.o. Hradec Králové. V rámci hydrotechnických a zemních prací provádí firma práce na vodních tocích a nádržích. Při splavňování toků obojživelný dozér dosáhne do hloubky 7 m pod hladinou vody. Dále provádí zemní práce, demolice, těžbu štěrkopísků, měřičské práce ad.

Doprovodný program

Součástí letošního ročníku byla oblíbená soutěž zručnosti strojníků z Klubu Strojníků Komatsu. Tentokrát strojníci soutěžili na pásovém minirypadlem PC 30MR-3 a kolovém smykem řízeném nakladači SK 815. Soutěže zručnosti strojníků KOMATSU na Marokánce se zúčastnilo 10 posádek a loňské vítězství suveréně obhájil pan Jaroslav Melouv z firmy Luboš Milichovský z Havlíčkova Brodu, na druhém místě opět skončil pan Petr Fibikar z firmy AGRO SPRINT SERVIS z Polomu a na třetím místě se umístil pan Petr Měřínský z téže firmy: Soutěž byla vynikající i kvůli bezvadnému počasí. Všem je třeba poděkovat za účast, za obrovskou snahu zvítězit a férové a bezpečné zápolení.

Pro zpestření proběhla ukázka Trialového moto show v podání mistra republiky ing. Martina Křoustka. Na velkých pneumatikách nám ukázal přímo akrobatické kousky. Zajezdit jsme si mohli s pracovními čtyřkolkami SUZUKI a YAMAHA.

Taková byla MAROKÁNKA 2012

Díky slunečnému počasí vládla na Marokánce příjemná a pohodová nálada. Každý si určitě přišel na své, návštěvníci si mohli vyzkoušet předváděné stroje, a ověřit si jejich kvalitu, zúčastnit se připravené soutěže a zajezdit na čtyrkolkách. Vystavovatelé byli spokojeni se zájmem potenciálních zákazníků. Zkrátka každý si letošní Marokánku užil po svém a těší se na příští rok.

Na závěr slovo hlavního organizátora celé akce a ředitele pardubické pobočky KUHN Bohemia ing. Jiřího Bosáka:

Chtěl bych poděkovat všem účastníkům a návštěvníkům a věřím, že se jim předváděcí akce líbila. Vystavovatelské firmy se setkaly s novými zákazníky a návštěvníci mohli vidět mnoho zajímavých informací. Speciální poděkování patří Městským lesům Hradec Králové, a.s.jako vlastníku těžebního prostoru a především pracovníkům firmy ADOZ s.r.o., kteří zabezpečují provoz a těžbu, bez jejichž velké pomoci by celá akce nemohla proběhnout. Marokánka má již tradici a tak se na Vás těším opět za rok!

Za pozvání a příjemné pobytí děkuje a z Marokánky zdraví

Vladimíra Štěpánková

Email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Back to top